A széles közönséggel még csak most kezdenek szembe jönni az MI-chatbotok vagy képgenerátorok, de a nagy piaci szereplők máris le akarják vajazni, hogy a belátható jövőben a nekik megfelelő szabályozási keretek között működhessenek.
Hirdetés
 

A Public Citizen jogvédő szervezet múlt heti jelentése szerint 2023-ban látványosan beindult Washingtonban a mesterséges intelligenciával foglalkozó lobbi az előző évekhez képest, miután a szövetségi kormányzat is rákanyarodott a terület szabályozására. A The Hill című, elsősorban kongresszusi ügyekkel foglalkozó lap beszámlója alapján a 2019 és 2022 közötti viszonylagos stagnáláshoz képest jelentősen, 120 százalékkal nőtt mind a lobbisták, mind az érdekérvényesítők megbízóinak száma.

A jelentés szerint a trend 2024-ben is folytatódik, ahogy a szövetségi ügynökségek a Biden-adminisztráció ősszel kiadot végrehajtási rendeletén dolgoznak, a kongresszus pedig megvizsgálja az mesterséges intelligenciát érintő szóló javaslatokat. Mivel minimum az MI-iparág következő évtizedét meghatározó szabályozásokról van szó, a Public Citizen szerint nem feltétlenül szolgálja a közérdeket, amikor a technológián dollármilliárdokat kereső szereplők válnak hangadóvá ezekben a kérdésekben.

Nincs új a nap alatt

A lobbisták száma 2023 elejétől fogva negyedévről negyedévre növekszik, tevékenységük pedig több ágazatra is kiterjed a technológiai szektoron túl – bár a legnagyobb aktivitás az utóbbi esetében tapasztalható, a Public Citizen statisztikájának alapján így is csak a kijáróemberek 20 százaléka sorolható oda. Mellette azonban ott vannak a pénzügyi szolgáltatások, az oktatás, a közlekedés, a hadiipar, a média és az egészségügy képviselői is, akik mind az MI-iparág önszabályozása mellett kardoskodnak.

A The Hill ezzel kapcsolatban a Public Citizen kutatási vezetőjét idézi, aki szerint már sokszor kiderült, hogy mit várhatunk a saját magukat szabályozó piaci szereplőktől, a mesterséges intelligencia esetében pedig semmiképpen sem lenne szabad elkövetni ugyanazokat a hibákat. Egy másik forrás, a CNBC és az OpenSecrets jelentése szerint tavaly már az egymilliárd dollárt közelítette a washingtoni MI-lobbi összes költése, bár ebben a feltörekvő technológiák mellett más érdekeltségek is megjelennek.

Piaci hírek

Trump nem vevő a mesterséges intelligencia szabályozására

Látszólag csak azt tekinti valódi kockázatnak, hogy Kína beelőzheti az USA-t, ezért már első hivatali napján eltakarított néhány korlátozást, ami a piaci szereplők szerint gátat jelentett az amerikai MI-innováció előtt.
 
A szoftveresen definiált WAN egyik fontos üzenete, hogy a biztonság és a hálózatmenedzsment magasabb fokú integrációjával jelentősen növelhető egy szervezet kiberbiztonsági szintje.

a melléklet támogatója a Yettel

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.