Az Intel szerint a jövőben minden számítástechnikai eszköz valamilyen formában kapcsolatban lesz a többivel, ehhez pedig a chipgyártó is hozzájárulna saját vezeték nélküli megoldásaival.
Justin Rattner műszaki igazgató a vállalat szeptemberi, San Franciscó-i fejlesztői fórumán (IDF) beszélt a számítástechnikai eszközök vezeték nélküli összekapcsolásáról, illetve azokról a kutatásokról, amelyeket az Intel folytat ezen a területen. Rattner szerint mindig kockázatos dolog technológiai jellegű előrejelzésekbe bonyolódni, ám az már ma is világosan látszik, hogy a közeljövőben az összes, számítási feladatokat végző (értsd: processzorral rendelkező) termék hálózati kapcsolattal is rendelkezik majd. Ezzel kapcsolatban felidézte például az akkor még inteles Patrick Gelsinger tíz évvel ezelőtti jóslatát, amely szerint a vezeték nélküli kommunikációs funkciókat nemsokára már a lapkákra integrálják.

Moore rádiója  A feladatot a gyártónak mára sikerült megoldania a Rosepoint néven fejlesztett, 32 nanométeres gyártástechnológiával készülő chippel, amelyben a kétmagos Atom processzor mellé egy digitális Wi-Fi rádiót is sikerült elhelyezni. Mindez azért érdekes, mert az új tesztmodell már a Moore-törvény követelményeit is szem előtt tartva készült, kiváltva a korábban alkalmazott, analóg megoldásokat, amelyeknek teljesítménye egyre romlik a méretbeli skálázódással. Ezt a kérdést jellemzően különálló, a Wi-Fi mellett Bluetooth- és FM-képes rádiós vezérlőchipekkel oldják meg.





A drótoktól való szabadulási kísérlet másik eleme a 2009-ben életre hívott Wireless Gigabit (WiGig) szabvány, amely mögé az Intel több nehézsúlyú iparági szereplő is felsorakozott. A WiGig a Wi-Fi-től eltérő hullámhosszt használ, és amellett, hogy visszafelé kompatibilis vele, alkalmasabb az olyan alkalamazások kiszolgálására, amelyek videófolyamokat kezelnek vagy mondjuk fájlokat szinkronizálnak. A WiGig Alliance vezetőjét is delegáló Intel szerint a minősítési program már 2013 közepén elindul, és az első kereskedelmi termékek még a jövő év vége előtt a boltokba kerülhetnek.

Nyugdíjaznák a jelszavakat  A videófolyamokkal kapcsolatban a fejlesztői fórumon is megfogalmazódott, hogy a vezeték nélküli hálózatoknak még bőven van hová fejlődniük, amit kiemelt a Video Aware Wireless Networks néven futó egyetemi kutatási projekt demója. Az Intel ugynacsak bemutatta a Spring Meadow technológiát, amely az ultrabook PC-kben alkalmazott Smart Connect Technology hiányosságait hivatott kiküszöbölni a bejövő hálózati forgalom elemzésével. Ennek célja a CPU-használat csökkentése, ezen keresztül pedig az akku-üzemidő növelése, hogy a frissítések vagy levelek letöltésére felébresztett rendszer ne "aludjon vissza" véglegesen.

Sony VAIO T13 teszt: keretek között szabadon
Óriás törpe: Samsung Series 5 NP530U4B ultrabook teszt

A chipgyártó saját biometrikus azonosítási megoldása a vezeték nélküli fejlesztések vadhajtásának tűnik. Az Intel Labs elképzelése szerint a felhasználónak elég volna elhúznia a tenyerét a tabletekbe épített szenzor előtt, és ezzel a közösségi hálózatoktól kezdve a banki szolgáltatásokig mindenhez hozzáférhetne, teljességgel kiváltva a különféle fiókok és jelszavak számon tartását és rendszeres beírkálását. Ez első hallásra akkor sem tűnik jó ötletnek, ha az Intel olyan készségekkel látja el a megfelelő készülékeket, mint a beépített gyorsulásmérő, amely azonnal kilépteti a tulajdonost, ha az leteszi a gépet. A kritikák szerint a biometrikus megoldásoknak támogatniuk, nem helyettesíteniük kell a hagyományos jelszavakat - különösen, hogy elég nehézkes dolog kezet cserélni, ha felmerül az illetéktelen hozzáférés gyanúja.

A vámtárgyalások miatt csúszhat az amerikai cégek EU-s büntetése

Az Európai Bizottságnak elvileg a héten kellett volna bejelentenie a Meta és az Apple ellen tavaly indított vizsgálatok eredményét, ám sajtóértesülések szerint Brüsszel az USA-val folytatott kereskedelmi tárgyalások miatt jegeli az ügyeket.
 
Hirdetés

Exkluzív szakmai nap a felhők fölött: KYOCERA Roadshow a MOL Toronyban

A jövő irodája már nem a jövő – hanem a jelen. A digitális transzformáció új korszakába lépünk, és ebben a KYOCERA nemcsak követi, hanem formálja is az irányt. Most itt a lehetőség, hogy első kézből ismerje meg a legújabb hardveres és szoftveres fejlesztéseket, amelyekkel a KYOCERA új szintre emeli a dokumentumkezelést és az üzleti hatékonyságot.

A mesterséges intelligencia új korszakába léptünk. A generatív MI nem csupán kísérleti technológia. Sok cég stratégiai eszköznek tekinti, amely segít a versenyképesség megőrzésében, javításában.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.