Idén a Debreceni Egyetem oktatója nyerte el a Vezető Informatikusok Szövetsége által tizenegyedik alkalommal kiírt Az Év Informatikai Oktatója ösztöndíjat.
A Vezető Informatikusok Szövetsége (VISZ) 2002-ben alapított ösztöndíjat az informatikai felsőoktatásban dolgozó tanárok munkájának elismerésére, ösztönzésére. Az 1 millió forintos ösztöndíjra azok a magyarországi felsőoktatási intézmények pályázhatnak, melyekben rendszeresített informatikus képzés folyik főállású tanárokkal. A VISZ az idén is eljuttatta a pályázati felhívást az ország felsőoktatási intézményeinek informatikai képzési vezetőjéhez, aki belső egyeztetések után maximum két jelölt pályázatát küldhette vissza a szervezetnek.

A díjjal – amely hangsúlyozottan nem életmű díj – a szervezet nem elsősorban az oktatók szakmai-tudományos tevékenységét vagy oktatáspolitikai szervező munkáját jutalmazza, hanem mindenekelőtt a közvetlen oktatási munkát a pályázó elmúlt 3 éves tevékenységének értékelésével. A díj odaítéléséről minden évben független szakmai zsűri dönt, melynek évek óta tagja a Bitport főszerkesztője is.

Idén Debrecen a nyerő Az idén Hajdu András, a Debreceni Egyetem Komputergrafika és Képfeldolgozás Tanszék tanszékvezető egyetemi docense nyerte el a rangos elismerést és a vele járó ösztöndíjat. Az oktató igazi lokálpatrióta. Jelenlegi munkahelyén, a Debreceni Egyetemen szerzett 1996-ban matematikus, matematikatanár és angol szakfordító diplomát, majd ugyanott summa cum laude PhD fokozatot 2003-ban.

Részt vett a Debreceni Egyetem Informatikai Karon 2006-ban indult nappali és levelező gazdasági informatikus BSc képzés két kötelező tárgyának kialakításában (Magasszintű programozási nyelvek). Az általa kialakított kurzusok egy klasszikus, strukturális magasszintű programozási nyelv megismerése után egyértelműen a szak elvárásaihoz igazodnak, azaz az adatábrázolásban is használható objektumorientált szemlélet mellett a hallgatók megismerhetik a táblázatkezelői (Excel), vállalatirányítói (SAP) és a statisztikai rendszerek (SPSS) programozhatóságát is. Hajdu András folyamatosan korszerűsítette és aktualizálta az oktatási programot. Talán ennek is köszönhető, hogy 2011-ben, miután az Informatikai Kar szabadabbá tette az előadó-választást, igen nagy számú hallgató jelentkezett hozzá, akik szerint szigorú, de emberséges és következetes tanár.

Fő kutatási területéhez, a digitális képfeldolgozáshoz és a diszkrét matematikához kapcsolódóan számos új tantárgy tematikájának kidolgozásában vett részt, sőt bekapcsolódott más karok munkájában is. Felkérték például az egyetem Műszaki Karán, hogy legyen felelőse a mechatronikai MSc képzés gépi látás tantárgyáért.

A zsűri külön pozitívan értékelte azt, hogy Hajdu András olyan szakdolgozat- és diplomamunka-témákat ír ki, melyek lehetőséget teremt a hallgatóknak arra, hogy konkrét célfeladatokhoz (például hazai K+F projektek menedzsmentje) kötődően dolgozhassanak. Ugyanezt az elvet érvényesíti az 2008-ban indult Informatikai Tudományok Doktori Iskolájának oktatójaként és témavezetőjeként is.

Hajdu András számos elismerést kapott: elnyerte többek között a Bolyai János Matematikai Társulat  Farkas Gyula-díját, valamint a Magyar Tudományos Akadémia Bolyai János-ösztöndíját is.

CIO-któl tanulhatnak az informatikus hallgatók a BME-n
Hiányszakma volt és lesz az informatikus

MI-vezérelt embermosógép készül Japánban

A pilótafülkére emlékeztető szerkezet gyors mosó-szárító programot és teljes felfrissülést ígér a felhasználóknak.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.