Életünk egy jelentős részét autóban töltjük, ezért nem véletlen, hogy az ott, vagy azzal összefüggő kommunikáció is értékes a cégek számára. Az Apple és a Google is bemutatta ebben az évben, hogy milyen módon szeretné még kényelmesebbé tenni a mobilhoz fűződő funkciók és szolgáltatások használatát, a Google-nek azonban ennél jóval távolabbra mutató tervei vannak.
Az autót átjáró Android
A Reuters úgy tudja, hogy a már bemutatott Android Autohoz képest sokkal komplexebb megoldás várható a vállalattól nagyjából egy éven belül. A mostani állás szerint az Android módosított (autósított) formája nem más, mint a kocsi fedélzeti számítógépéhez csatlakoztatott mobil egyes funkcióinak megjelenítése a beépített kijelzőn. Ez csak akkor működőképes, ha a mobil jelen van, sőt, az a nethez is csatlakozik, mivel csak ebben az esetben streamelhető a zene, vagy töltenek be a térképadatok.
A magukat megnevezni nem kívánó források azt állítják, hogy az Android következő verziója már képes lesz mobil csatlakoztatása nélkül is kiszolgálni a járműveket. Ez lényegében azt jelenti, hogy az Android lehetne az autók operációs rendszere is, amiből következik, hogy a közlekedés közben létrejövő információ tömeg is a Google rendelkezésére állna. Ahogy a sofőr reggel beszáll az autójába és elindul, a fedélzeti rendszerek folyamatosan segítenék a célba érést anélkül, hogy a mobilt valahova be kellene dugni.
Egy gyakran mozgó autó valóságos adatbánya a Google számára, és akkor az ott elhelyezett kamerák, érzékelők, elektronikai rendszerek kihasználásáról még nem is beszéltünk. A terv jól hangzik, a piaci elemzők azonban attól tartanak, hogy egy év alatt még a Google sem lesz képes az Androidot olyan szintre hozni, hogy az egy teljes autót képes legyen vezérelni. A másik problémás területet maguk az autógyártók képezhetik, akik nem szívesen engedik a járműveik közelébe az ilyen jellegű szoftvereket.
Kényes biztonsági kérdések
Az autókat már az Apple is kinézte magának, ezért a Google-nek egy igen erős konkurenciával is számolnia kell, mivel más is felismerte az autók, autózók jelentőségét. Ha már egy mobilból rengeteg hasznosítható, pénzzé tehető információ kinyerhető, akkor ez fokozottan igaz egy autóra, amelyről adott esetben tudni lehet, hogy milyen útvonalakon, mekkora sebességgel közlekedik, mennyit fogyaszt, a tulajdonos hol és milyen értékben tankol, stb.
Végül az adataink védelmének aspektusáról sem szabad megfeledkezni, amivel kapcsolatban a világ 19 legnagyobb autógyártója éppen most fogalmazott meg egy nyilatkozatot. A cégek ebben lefektetik, hogy nem osztanak meg ügyfelekhez köthető geolokációs (GPS) adatokat a kormányzati szervekkel bírósági végzés nélkül, nem adják át, és nem értékesítik a személyes adatokat az ügyfelek beleegyezése nélkül, valamint átlátható és érthető módon tájékoztatják az ügyfeleket az adatgyűjtési és adatkezelési irányelvekről.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak