A mindennapi felhasználás az asztali gépekről fokozatosan a mobil eszközökre terelődik, ami 2016-ra elmossa a Microsoft operációs rendszereinek két évtizedes dominanciáját – állítja az IDC előrejelzése.
A gyártók tavaly már több mint 900 millió olyan mobilkészüléket szállítottak világszerte, amelyet az IDC piackutató március végi tanulmánya okos, hálózatra kapcsolódó eszközként (smart connected device) határoz meg, ide sorolva a PC-ket, tableteket és okostelefonokat. Ez a mennyiség idén 1,1 milliárdra, 2016-ra pedig közel 1,9 milliárdra nőhet, hasonló ütemben hízlalva a piac 2011-es, 489 milliárd dolláros forgalmát. Mivel a szállítások volumene legelsősorban a tableteknek és az okostelefonoknak köszönhetően emelkedik, az arányok változása az operációs rendszerek jelenlegi piacát is a feje tetejére állítja.

A PC marad  Év elején a Windows 35,9 százalékos részesedéssel bírt, utána 29,4 százalékkal az Android, illetve 14,6 százalékkal az iOS következett. Az IDC előrejelzése szerint 2016-ra az Android már 31,1 százalékon áll majd, az iOS eléri a 17,3 százalékot, a Windows részesedése pedig 25,1 százalékra olvad. Fontos azonban azt is megjegyezni, hogy az erőviszonyok máshogy festenek a várható nyereség szempontjából. Mivel az androidos eszközök nagy része igen olcsón talál gazdára, a gyártóknak a folyamatosan növekvő eladások mellett is nehéz feladatot jelent a megfelelő profit kitermelése.

A piackutató szerint az okostelefonok számának gyors növekedéséért a fejlődő piacok, elsősorban pedig Ázsia a felelős, ahol az átlagos felhasználói gyakorlatban ezek a készülékek lesznek az első számú – és nem ritkán az egyetlen – internetképes eszközök. Azt azonban az IDC ábrája is jól mutatja, a PC-szállítások száma a következő években sem csökken, sőt éppen hogy növekszik majd.

A kategória csak annyiban veszít a jelentőségéből, hogy még így is egyre kisebb hányadát adja az internetképes eszközöknek, de semmi értelme a "PC utáni korszakról" beszélni. Az IDC ehelyett a "PC Plusz" nevet használja, utalva arra, hogy a személyi számítógépeknek egyáltalán nincs végük, az elkövetkező évekre pedig a többféle eszköz párhuzamos használata lesz jellemző.

Itthon is kiszorulnak a hagyományos telefonok
Nagy szám! Ilyen az alkalmazásfejlesztők 2012-es éve

Bár a fogyasztók csak a legritkább esetben ragaszkodnak hozzá, hogy különféle hardvereik vagy a rajtuk futó operációs rendszerek ugyanattól a gyártótól származzanak, minden piaci szereplő igyekszik kiépíteni azt az alkalmazás-ökoszisztémát, amely hatékonyan összefogja az általa képviselt platformokat. A Google ebből a szempontból nem áll a legjobban, ami az utóbbi időben az alkalmazásfejlesztők lanyhuló érdeklődése is jelez.

A közeljövő mégis a Microsoft számára lesz a legizgalmasabb, hiszen a vállalat egyelőre sem kiköpni, sem lenyelni nem tudta a számítástechnika mobilizálódását. A Windows Phone 7 eddigi teljesítménye meglehetősen szerény, és a többség az idén érkező Windows 8-at is inkább kíváncsian, mint komoly tervekkel várja.

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.