A Will Smith főszereplésével játszódó, 2004-es I, robot című – Asimov világhírű, a robotika három alapszabályát megalkotó könyvén alapuló – film keretei között ismerhetünk meg egy olyan jövőbeli világot, melyben humanoid robotok látnak el tulajdonosuk számára bizonyos feladatokat. Ha ebben a formában még igen messze állunk is attól, hogy androidok végezzék a munkát helyettünk, Elon Musk nemrég tett kinyilatkoztatása sokkal közelebb hozhatja annak lehetőségét, hogy magánszemélyek bevételre tegyenek szert saját robotjaik révén.
Musk látomása szerint hamarosan a Tesla elektromos autók tulajdonosainak egy része képes lesz pénzt keresni pusztán azzal, hogy birtokol egy ilyen szuperautót, amit mások számára elérhetővé tesz rövid távú használatra. Az amerikai üzletember elképzelése szinte teljes mértékben összecseng a hazánkból éppen a napokban távozó Uber alapítóinak víziójával – a car sharingre üzleti modellt alapító vállalat vezetői szerint a személyszállításba magánsofőröket bevonó stratégia az autonóm közlekedési eszközök megjelenésében csúcsosodik majd ki.
Egy(-két) lépéssel a jog előtt
Visszatérve Muskra: a "Master Plan, Part Deux" néven közzétett elképzelés szerint az autómegosztó program önvezető járművekre alapulna. Tekintve, hogy a Tesla folyamatosan azon dolgozik, hogy minél inkább kivegye a kormányt a sofőrök kezéből – még ha ez néha igencsak balul sül el -, tulajdonképpen természetes következménye a folyamatnak, hogy a járművek automatikusan működővé válnak. Ezek rövid utazásokra való bérbeadásával pedig a jelenleg taxit, Ubert használók jelentős tábora, vagy a tömegközlekedésen zötykölődő, de annál igényesebbre vágyó emberek egy része kaphatna költséghatékony utazási megoldást.
"Mihelyst jóváhagyja a törvényi szabályozás a valódi önvezető járműveket, az azt fogja jelenteni, hogy bárhonnan előhívhatóvá válik a Tesla-tulajdonos autója. Amint beült, akár aludhat, olvasgathat vagy bármi egyebet csinálhat, míg elér céljához" – írta Musk.
Amikor pedig nem használja saját, önvezető járművét, akár a "Tesla shared fleet" nevű flotta rendelkezésére is bocsáthatja azt. Tekintve, hogy az emberek többsége egy nap csak maximum 3-4 órányi időre igényli egy autó használatát, rengeteg lehetőség nyílik arra, hogy az egyébként parlagon heverő közlekedési eszközt más rendelkezésére bocsáthassa. Akár nem csak szívjóságból: miközben nyaral vagy éppen dolgozik, a Tesla az utakat róva pénzt kereshet tulajdonosának azzal, hogy a járművet használók fizetnek az automatizált közlekedés igénybevételéért.
"Ez drámai mértékben csökkenti a tulajdonlás valódi költségeit, akár egészen odáig, hogy szinte bárki birtokolhat majd egy Teslát" – álmodozott Musk, akinek arra a helyzetre is van megoldása, amikor nem áll elegendő, saját tulajdonban levő önvezető autó rendelkezésre. "Azokban a városokban, ahol a kereslet meghaladja a kínálatot, a Tesla saját flottáját fogja üzemeltetni, így biztosítva az ügyfeleket arról, hogy bárhol közlekedési eszközre lelhessen, függetlenül tartózkodási helyétől" – írja.
Az Egyesült Államok fejlettebb részein – tesszük hozzá mi.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak