Végleg elengedi a vállalati Java-platformot, a Java Enterprise Editiont az Oracle. A múlt héten hivatalosan is bejelentett döntés azonban keveseket lephetett meg. Az Ars Technika tavaly terjedelmes cikket szentelt annak, hogy a vállalat már előző évben minden erőforrás kivont a platform mögül.
A vállalat – amely végül engedett a külső nyomásnak, és ismét ráfeküdt a 8-as verzió projektjére – hivatalosan az új kiadást követően száll ki a fejlesztésből, és egyúttal egy alapítványnak adja át az irányítást, hasonlóan nagyon sok más vállalati nyílt forráskódú projekthez (így fejlesztik az Apache-ot és az Eclipse-t is). Egyelőre arról még folynak a tárgyalások, hogy melyik alapítvány kezébe kerül az irányítás.
Szakértők szerint az irányítás átvételére két esélyes is van, a Apache Alapítvány és az Eclipse Alapítvány. Mindkét szervezet több Java-alapú projektet kezel, és az Oracle-lel is elég szoros kapcsolatot ápolnak korábbi fejlesztések kapcsán.
Tessék mondani, változik valami?
A változás gyakorlati, és nem elvi, ugyanis a Java EE, pontosabban annak referencia implementációja eddig is nyílt forráskódú volt, és mint ilyen volt mögötte egy olyan szervezett közösség (Java Community Process), amely – elvben – felügyelte a fejlesztést. Ez azonban valóban csak elvi felügyelet volt, mert a döntéseket valójában az Oracle hozta.
A 8-as verzió után viszont a döntések is egy független alapítványhoz kerülnek, bár ez értelemszerűen nem jár azzal, hogy az Oracle teljesen kiszorul a döntésekből. Mint az egyik legnagyobb támogató, továbbra is delegálhat majd megfelelő súlyú képviselőt az irányító testületbe.
A vállalat hivatalos blogján David Delabassee szoftverevangelista azt írja, hogy továbbra is részt vesznek a platform fejlesztésében, és támogatják a Java EE eddigi és a 8-as verzióra épülő implementációit. Ez azt is jelenti, hogy azoknak a szoftvereknek (például a WebLogic Server) a támogatása sincs veszélyben, amelyek tartalmaznak szabványos Java EE-implementációt.
Az persze kérdéses, hogy mi lesz akkor, ha kifut a Java EE 8-as verziója. De mivel sokan készítenek belőle saját implementációt – többek között az IBM és a Red Hat is –, lesz bőven energia a platform fejlesztésére.
Általános az örömködés
Az érintettek – fejlesztők és cégek – körében általános az örömködés. A sor Reza Rachmantól, az Oracle Java EE-evangelistájától az IBM-en át a Red Hatig terjed. Az általános vélekedés – és egyben a közös örömködés oka – az, hogy a döntés sokat dob majd a Java EE lehetőségein. Az kétségtelen, hogy sokkal kevésbé lesz kiszolgáltatva az Oracle üzletpolitikájának. Az pedig, amit David Delabassee lengetett be fentebb említett blogposztjában, hogy a Java EE rugalmasabb licencet kap, további fejlesztőket vonzhat be a projektbe.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak