Eddig sem akart vele túl sokat foglalkozni. A váltásnak mindenki örül.

Végleg elengedi a vállalati Java-platformot, a Java Enterprise Editiont az Oracle. A múlt héten hivatalosan is bejelentett döntés azonban keveseket lephetett meg. Az Ars Technika tavaly terjedelmes cikket szentelt annak, hogy a vállalat már előző évben minden erőforrás kivont a platform mögül.

A vállalat – amely végül engedett a külső nyomásnak, és ismét ráfeküdt a 8-as verzió projektjére – hivatalosan az új kiadást követően száll ki a fejlesztésből, és egyúttal egy alapítványnak adja át az irányítást, hasonlóan nagyon sok más vállalati nyílt forráskódú projekthez (így fejlesztik az Apache-ot és az Eclipse-t is). Egyelőre arról még folynak a tárgyalások, hogy melyik alapítvány kezébe kerül az irányítás.

Szakértők szerint az irányítás átvételére két esélyes is van, a Apache Alapítvány és az Eclipse Alapítvány. Mindkét szervezet több Java-alapú projektet kezel, és az Oracle-lel is elég szoros kapcsolatot ápolnak korábbi fejlesztések kapcsán.

Tessék mondani, változik valami?

A változás gyakorlati, és nem elvi, ugyanis a Java EE, pontosabban annak referencia implementációja eddig is nyílt forráskódú volt, és mint ilyen volt mögötte egy olyan szervezett közösség (Java Community Process), amely – elvben – felügyelte a fejlesztést. Ez azonban valóban csak elvi felügyelet volt, mert a döntéseket valójában az Oracle hozta.

A 8-as verzió után viszont a döntések is egy független alapítványhoz kerülnek, bár ez értelemszerűen nem jár azzal, hogy az Oracle teljesen kiszorul a döntésekből. Mint az egyik legnagyobb támogató, továbbra is delegálhat majd megfelelő súlyú képviselőt az irányító testületbe.

A vállalat hivatalos blogján David Delabassee szoftverevangelista azt írja, hogy továbbra is részt vesznek a platform fejlesztésében, és támogatják a Java EE eddigi és a 8-as verzióra épülő implementációit. Ez azt is jelenti, hogy azoknak a szoftvereknek (például a WebLogic Server) a támogatása sincs veszélyben, amelyek tartalmaznak szabványos Java EE-implementációt.

Az persze kérdéses, hogy mi lesz akkor, ha kifut a Java EE 8-as verziója. De mivel sokan készítenek belőle saját implementációt – többek között az IBM és a Red Hat is –, lesz bőven energia a platform fejlesztésére.

Általános az örömködés

Az érintettek – fejlesztők és cégek – körében általános az örömködés. A sor Reza Rachmantól, az Oracle Java EE-evangelistájától az IBM-en át a Red Hatig terjed. Az általános vélekedés – és egyben a közös örömködés oka – az, hogy a döntés sokat dob majd a Java EE lehetőségein. Az kétségtelen, hogy sokkal kevésbé lesz kiszolgáltatva az Oracle üzletpolitikájának. Az pedig, amit David Delabassee lengetett be fentebb említett blogposztjában, hogy a Java EE rugalmasabb licencet kap, további fejlesztőket vonzhat be a projektbe.

Nem szűnt meg, csak profilt váltott a hírhedt hekkerbanda

A zsarolóvírusos támadásokban utazó Hunters International tavaly novemberben jelentette be megszűnését, de mint kiderült, az online rablók csak profilt váltottak.
 
Körképünkben áttekintjük, hogy szűkebb és bővebb környezetünkben mit sikerült elérni a digitális gazdaság és életvitel felé vezető úton. Spolier: nem állunk olyan rosszul, mint gondolná, és nem állunk olyan jól, mint szeretné.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.