Amerika szabályoz, a világ elfogadja? Kormányzati feltételek, amiket az önvezető autóknak teljesíteniük kell.
Hirdetés
 

Mióta csak megjelent az első autonóm autó az amerikai utakon, az önvezető járművek jogi kereteinek meghatározása az adott állam hatáskörébe tartozott. Ez természetesen oda vezetett, hogy az egyes államok egymástól eltérő szabályozásokat hoztak létre, így az államhatárt átlépő autóknak több különböző rendelkezésnek kellett megfelelniük. Éppen ezért nem is nagyon erőltették az államközi közlekedést.

Ezt elégelte meg a szövetségi kormányzat, és hozta létre a friss, ropogós, Federal Automated Vehicles Policy névre keresztelt egységes szabályozást. A kedden nyilvánosság elé kerülő előírás négy nagyobb részre tagolódik, és tartalmaz többek között egy 15 pontból álló biztonsági értékelést (Safety Assessment), amit minden, autonóm közlekedési eszközt gyártó vállalatnak alá kell írnia, mihelyst úgy véli, hogy az önvezető jármű készen áll a nyilvános megmérettetésre – azaz kiengedhető a forgalomba.

A szabályozás olyan területeket fed le, mint hitelesítési eljárások, a magánszféra, a baleset utáni működés és a törésbiztonság. Emellett segít rendet tenni a szövetségi és állami szintű felelősségek között. Az előbbi hatáskörébe tartozik a biztonsági standardok, a megfelelőség, a kézi irányítás visszavételének meghatározása és nyilvános képzések szabályozása, miközben állami hatáskörben marad a tesztelési engedélyek kiadása, a törvényi előírások betartatása és a vezetői engedélyek kiadása.

Pedálok és kormány nélkül

A Federal Automated Vehicles Policy a fentieken túl az amerikai közúti közlekedésbiztonsági hivatal, a National Highway Traffic Safety Administration vonatkozó szabályozását is rendbe rakja. Megemlíti az NHTSA felelősségét az olyan szabályok létrehozásában, mint a járművek kialakítása, kiemelve a „forradalmi változások” biztonsági szabályozását; például a pedálok vagy kormánykerék nélküli belső térre vonatkozó rendelkezések létrehozásának feladatát.
 


A fentieken túl szintén a közlekedésbiztonsági hivatal hatáskörébe tartozik annak az információnak a szabályozása, hogy miként kell kezelni az autonóm járművek kézi irányítás alá vonását. Tulajdonképpen annak tisztázásáról van szó, hogy ki a felelős az önvezető autók által okozott incidensek esetén, ha éppen a sofőr vezetett, vagy neki kellett volna vezetnie, de nem tudta időben átvenni az irányítást.

Kínai hackerek vs. Tesla
Nemrég demonstrálták a kínai Keen Security Lab kutatói, hogyan lehet egy Tesla autó felett távolról átvenni az irányítást, akár 20 kilométerről. A távol-keleti hackerek működésbe tudták hozni a féket, kinyitni a zárt ajtókat és behajtani a tükröket, miközben a jármű mozgásban volt.

Szerencsére etikus hackerekről van szó, így a sanghaji cég nem osztotta meg nyilvánosan a részleteket, annyit árultak el csupán, hogy már felvették a kapcsolatot a Teslával.

Itthon egy ideje már ismeretlen az a gyakorlat, mely szerint bizonyos ideig lehetőség van a nagy horderejű rendelkezések nyilvános vitájára – az Egyesült Államokban azonban még él ez a demokratikus hagyomány. A FAVP esetében hatvan napot adott erre a törvényalkotó, illetve megemlítette, hogy a rendelkezés évenkénti felülbírálás alá esik majd, a technológiai fejlődés okozta változások miatt.

Mindeközben Európában

Az öreg kontinensen jelenleg nincsen egységes, mindenre kiterjedő szabályozás, ami olyan részletességgel írná körül az önvezető járművekkel kapcsolatos jogi teendőket, mint az USA-ban. Léteznek ezek csírái – kiberbiztonsági és adatvédelmi illetve felelősségi rendelkezések –, de kifejezetten az autonóm autókra vonatkozó páneurópai szabályozás még nem született.

Ennek igényét persze Európában is felismerték, így már kidolgozás alatt állnak a vonatkozó irányelvek – például 130 km/h-ban maximalizált sebesség, a magát vezető jármű feletti emberi ellenőrzés mindenkori átvételének lehetősége és így tovább –, de az egységes szabályozás életbe lépésének dátuma nagyjából akkora elmaradásban van az amerikaitól, mint az európai aszteroidabányászat az USA-belitől.

Biztonság

A Google is rálépett az Anthropic kijelölte útra

Az OpenAI után a DeepMind is az MI-startup szabványát használja a modellek és az adatok összekapcsolására.
 
A mesterséges intelligencia új korszakába léptünk. A generatív MI nem csupán kísérleti technológia. Sok cég stratégiai eszköznek tekinti, amely segít a versenyképesség megőrzésében, javításában.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.