A Yahoo rájött, hogy egy ajándék póló túl kicsi elismerés annak, aki bejelent egy súlyos sérülékenységet. Most inkább pénzt adnak.

A Mozilla, a Google és a Facebook után most a Yahoo is pénzdíjat ad azoknak a külső szakembereknek, akik sérülékenységeket tárnak fel a Yahoo-rendszerekben, -alkalmazásokban, és azokat közvetlenül, első kézből a fejlesztők tudomására hozzák. A fizetés persze egyik cégnél sem automatikus: a belső szakemberek elemzik a bejelentett hibát, elkészítik a hibajavításokat stb., és a sérülékenység súlya alapján fizetnek a bejelentőnek. Az pedig cégenként eltérő, hogy kitől fogadnak el bejelentést. A PayPal például nyáron a 18 év alatti tehetségeknek is kidolgozott egy programot. A Google igazán nagylelkű: a legsúlyosabb biztonsági rések akár 20 ezer dollárt is érhetnek. A Facebook is a hiba súlyossága szerint fizet, a tarifa 500 dollárról indul. (A cégek jutalmazási konstrukcióiról itt írtunk részletesebben.). A Yahoo eddig igencsak szűkmarkú volt: mindössze egy szitázott pólót adott a bejelentőnek. Aztán jött egy balhé...

A kutatók megsértődtek

A svájci High-Tech Bridge az elmúlt időszakban négy súlyos hibát tárt fel a Yahoo! rendszereiben. Közülük három kihasználásával Yahoo! postafiókokhoz lehetett hozzáférést szerezni. A Yahoo! fejlesztői orvosolták is a problémákat, majd nem sokkal később a High-Tech Bridge kapott négy 12,5 dolláros kupont kapott a vállalattól, amiket céges logóval felmatricázott pólókra, bögrékre, tollakra válthatott volna be. A svájciak kicsit kiborultak: "Fel kellene függesztenünk a Yahoo! hálózataival kapcsolatos kutatásainkat. Ez egy rossz vicc!" – nyilatkozták.

Ramses Martinez: a pólókat is zsebből fizette

Miután az eset napvilágra került, a Yahoo azonnal felülvizsgálta az eddigi gyakorlatát. Ám nem csak az derült ki, hogy a vállalat nem honorálta a biztonsági kutatók munkáját, hanem más faramuci ügyre is. Például arra, hogy nem egyszer Ramses Martinez, a Yahoo! biztonsági csoportjának vezetője a saját pénzén vett pólókat, amiket aztán elküldött a kutatóknak, hogy legalább jelképesen tudjon valamit adni elismerésül. Jó hír a hibavadászoknak, hogy novembertől ez a helyzet megváltozik, ugyanis a vállalat illetékei végre rájöttek: a pár dolláros kuponnál azért talán többet érdemelnek az etikus hackerek.

Sávos díjazás és erkölcsi elismerés

A Yahoo sávos díjazást vezet be. A valóban létező sebezhetőségek bejelentése után a felfedező minimum 150 dollárt kap, de az összeg a feltárt hiba súlyosságától függően akár 15 ezer dollárra is felkúszhat. Sőt a cégnél az is felmerült, hogy az idén júliustól mostanáig beérkezett hibabejelentéseket utólagosan honorálja, azaz talán a High-Tech Bridge szakemberei is megkaphatják értékes munkájuk ellenértékét.

Azzal persze Ramses Martinez is pontosan tisztában volt, hogy a sebezhetőségek után kutakodó szakembereknek gyakran igazán nem is a pénz számít, és elsősorban nem a fizetség reményében dolgoznak. Sokkal inkább olyan elismerést várnak, amelyet aztán a későbbiekben, például egy jobb munkahely reményében felmutathatnak. Ezért a biztonsági csoport vezetője ígéretet tett arra is, hogy a veszélyes biztonsági rések bejelentői kapnak egy nyilatkozatot, amit referenciaként használhatnak karrierjük építéséhez.

A Yahoo már dolgozik a hibabejelentések fogadására alkalmas weboldalának megújításán is, hogy hatékonyabbá tegye a sérülékenységi információk kezelését.

(A cikk a Biztonságportálon megjelent írás szerkesztett változata.)

Biztonság

MI-vezérelt embermosógép készül Japánban

A pilótafülkére emlékeztető szerkezet gyors mosó-szárító programot és teljes felfrissülést ígér a felhasználóknak.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.