A Superfish szoftvert nehéz levakarni, cserébe komoly biztonsági kockázatoknak teszi ki a felhasználókat.

Frissítés: a Lenovo tájékoztatása és az érintett eszközök listája a cikk végén.

Először még szeptemberben, a Lenovo hivatalos fórumán bukkantak fel azok a felhasználói észrevételek, amelyek szerint a gyártó bizonyos típusú gépein szponzorált hivatkozások bukkannak fel az internetes keresőtalálatok között – ez olyasmi, ami akár az adware vagy spyware programok jelenlétére utalhat. Aztán a Facebook egyik informatikusa azt is felfedezte, hogy a szóban forgó konzumer PC-kkel együtt érkező Superfish szoftver közbeékelődő (man in the middle, MITM) belső tanúsítványt telepít az eszközökre. A gyári adware tehát nem csak a keresőtalálatokat buherálja meg, de a titkosított SSL/TLS kapcsolatok manipulálását is elősegítheti.

A Lenovo egyik illetékese még januárban megerősítette, hogy a társaság egyes termékeire valóban előre telepíti a Superfish Visual Discovery programot, amit a böngészőbővítménnyel kapcsolatos aggályok miatt ideiglenesen felfüggesztett, a már piacon lévő eszközök esetében pedig automatikus programfrissítésse orvosolná a problémát. A ZDNet a Lenovo képviselőjét idézi, aki korábban leszögezte, hogy a szoftver nem monitorozza a felhasználók tevékenységét; akiknek az első lefutáskor lehetőségük van a felhasználási feltételek visszautasítására, ezzel pedig a Superfish működésének letiltására.

Ez ebben a formában nem igaz

Legalábbis a Lenovo fórumán közzétett másik észrevétel alapján: a legújabb felfedezés szerint a Superish ettől függetlenül is telepíti saját, legfelső szintű hitelesítésszolgáltató tanúsítványát, ami ugyanúgy lehetővé teszi a MITM támadásokat és a hozzáférést az elvileg titkosított kapcsolatok forgalmához. Közben a Google egyik mérnöke is megerősítette, hogy a Superfish elfogja az SSL/TLS kapcsolatokon keresztül bonyolított adatforgalmat, és saját aláírású tanúsítványát injektálja a megnyitott oldalak mindegyikébe – a szakember ijesztő példaként a Bank of America webes felületéről készített képernyőképet az általa használt Yoga 2 laptopon.

Az előre telepített Superfish kapcsán további panszokról is lehet olvasni más digitális tanúsítványok vagy smartcard olvasók vonatkozásában. A tanúsítványok ráadásul minden gépen ugyanazt a kulcsot használják, vagyis bármelyik Lenovo-felhasználó sebezhetővé válik, ha ahhoz a támadók valamilyen módon hozzáférnek. Hogy a dolog kerek legyen, a Superfish eltávolítása a beszámolók szerint a legfelső szintű hitelesítésszolgáltató tanúsítványt érintetlenül hagyja, vagyis a megoldás annak kézi eltávolítása, a Windows újratelepítése egy másik image felhasználásával, vagy akár egy másik operációs rendszer telepítése.

Várjuk a megoldást

Természetesen nem a Lenovo az egyetlen OEM gyártó, amely előre telepített szoftverekkel pakolja tele a termékeit. Ezek között a programok között nem ritkán találhatók teljesen felesleges vagy kifejezetten idegesítő darabok, de minden esetben jár hozzájuk a "felhasználói élmény javítása" című kamu indoklás. Ez a mostani, malware-szerű kód azonban még a tévénézőt figyelő okostévék korában is elég kellemetlen – a The Next Web arról is beszámol, hogy bizonyos antivírus-programok károkozóként jelölik meg a Superfish-t, és javasolják az eltávolítását.

Arról egyelőre nem tudni, hogy a sebezhetőséggel bárki visszaélt volna, és remélhetőleg a Lenovo is minél hamarabb orvosolja a problémákat. Maga a gyártó egyelőre nem kommentálta az ügyet, a társaság hivatalos reakcióját természetesen mi is közölni fogjuk.

Frissítés: a Lenovo a Bitporthoz eljuttatott kommentárja szerint már januárban letiltotta a Superfish szerveroldali interakcióit, ezzel együtt leállította a szoftver előtelepítését, és ezt a jövőben sem tervezi.

A tájékoztatás alapján a Superfish működése tisztán az online képeken/szövegen alapul, nem figyeli meg a felhasználó viselkedését. A szoftver működése során minden munkaszakasz független, nem rögzíti a felhasználói adatokat, nem követi és nem azonosítja a felhasználót.

A gyártó további lépéseinek nyomon követése és az üggyel kapcsolatos bővebb információ a Lenovo hivatalos fórumán érhető el. Az érintett eszközök listája itt olvasható, a Superfish eltávolításáról pedig ezen az oldalon található részletes útmutatás. A Lenovo ígérete szerint a tájékoztató anyagokat rövidesen magyar nyelven is elérhetővé teszi.

Biztonság

MI-vezérelt embermosógép készül Japánban

A pilótafülkére emlékeztető szerkezet gyors mosó-szárító programot és teljes felfrissülést ígér a felhasználóknak.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.