A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság hétfőn jelentette be a program hozzávetőlegesen 8 milliárd forint költségvetésű lakossági szakaszának a részleteit.
A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) elindította a digitális átállás lakossági szakaszát, amelynek során a tető- és szobaantennával fogható analóg televízióadást felváltja a digitális földfelszíni műsorszórás. A törvényi előírásnál 14 hónappal korábban, idén október végével valósul meg Magyarországon a műsorszórásban a digitális átállás.
Előbb dobhatják piacra a digitális hozadékot ■ Az átállás nagyjából 500 ezer háztartást érint – jelentette be a szakhatóság. A programra körülbelül 8 milliárd forintot fordítanak, amiből 2 milliárd megy a téma kommunikációjára, és ugyenennyit kap az érintett háztartások helyzetét felmérő Központi Statisztikai Hivatal. További 2,5 milliárdból szerzik és szereltetik be azokat a digitális vételre alkalmas jelátalakító eszközöket, amelyeket a rászoruló háztartások térítésmentesen kapnak, ezen felül további 1 milliárdból végzik a program minőségellenőrzését.
A hétfői tájékoztatás szerint az átállási folyamat a korábban megállapított,
2014 december végi határidőnél már 14 hónappal korábban, vagyis idén október végével le is zárulhat. Erre a piaci hírek szerint főként abból megfontolásból van szükség, hogy az átállás nyomán felszabaduló értékes frekvenciákat még a jelenlegi kormányciklusban el lehessen adni. Utóbbiak sorsáról a Bitport kérdésére
Vári Péter főigazgató-helyettes elmondta, hogy az Európai Unió döntése nyomán mindenekelőtt a szélessávú mobilszolgáltatások számára nyílik meg a 790-862 megahertzes frekvenciasáv. Itthon ezek meghirdetéséhez azonban nemcsak az analóg lekapcsolásra, hanem a frekvenciasávban lévő egyéb digitális csatornák áthangolására is szükség van, amire még az idén sort kerítenek.
A digitális átállással az eddigi három televíziós csatorna (M1, RTL Klub, TV2) mellett további négy csatorna (M2, Duna, Duna World, Euronews) és három rádióadás (MR1-Kossuth Rádió, MR2-Petőfi Rádió, MR3-Bartók Rádió) ingyenes vételét biztosítják. A technológiaváltás a jobb kép- és hangminőség mellett egyéb kényelmi szolgáltatásokat is lehetővé tesz, mint amilyen például a nyelvválasztás vagy az elektronikus programújság.
Átállási támogatás ■ Az átállás elsősorban azokat érinti, akik előfizetési díj nélkül, szoba- vagy tetőantennával televízióznak – az ilyen háztartások számát az NMHH az összes, közel 4 millió háztartásból félmillióra teszi. Azoknak, akik önerőből nem tudnák az átállást végrehajtani, szociális alapú támogatási rendszer keretében az NMHH beszerzi és beszereli a szükséges dekódert és antennát, de a jogosultak választhatnak a szolgáltatók által nyújtott támogatott csomagok közül is.
Annak eldöntésére, hogy ki jogosult az állami segítségre, a hatóság a KSH bevonásával országos felmérést indít. A támogatásra szorulók számát előzetesen 50-100 ezer között becsüli a szakhatóság. A digitális földfelszíni adás egyébként az ország területének 98 százalékán érhető el, míg az analóg csak 86 százalékot fedett le. Egy analóg csatorna helyén akár 10-12 digitális csatornát is lehet továbbítani.