A májusban kirobbant lehallgatási botrány és a PRISM-ről napvilágra került információk felkavarták az IT-biztonsági piacot, ahogy az ügy az egyéni és üzleti felhasználókat, a nemzetközi szakmai közvéleményt és a politikát is egyre jobban foglalkoztatja. Ennek legfrissebb európai fejleménye a Deutsche Telekom szombati bejelentése, amely szerint a távközlési vállalat korábbi elképzelésének megfelelően a lokális email-forgalmat kizárólag Németországban üzemeltetett szervereken keresztül irányítaná, ám mostantól megállapodásra törekszik más internetszolgáltatókkal is, hogy a házon belül forgalmazott adatokat valóban a határokon belül tartsák.
Lekapcsolnák Európát
A Telekom szóvivője szerint a terv megvalósításának következő állomása lenne a kezdeményezés kiterjesztése a schengeni övezetre, amely az egy Nagy-Britannia kivételével az Unió 26 tagországát foglalja magában. Az elképzelésnek súlyt ad, hogy olyan operátorok mérlegelik a csatlakozást, mint a Vodafone vagy a Telefonica, ám az elképzelés bírálatokat is kapott. Azon túl, hogy a lehallgatás érthető okokból a németeknél is kényes kérdésnek számít, bizonyos szolgáltatók megkérdőjelezik a terv kivitelezhetőségét, mivel lehetetlennek tartják, hogy tisztán meghatározható legyen az adatok nemzeti és nemzetközi routolása.
A Der Spiegel még júniusban számolt be róla, hogy a tengerentúli szolgálatok minden hónapban átlagosan félmillió emailhez, telefonhíváshoz vagy sms-hez férnek hozzá Németországban. A Reuters szerint a DT vezetőségi tagja a hétvégi bejelentés kapcsán ismét megerősítette, hogy a tásraság garantálni akarja, hogy a Németországon belül küldött és fogadott információ még időlegesen se hagyja el az ország fizikai határait.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak