Az utóbbi napok egyes hírei arról szóltak, hogy egységes hálózat létrehozatalát sürgetik a legnagyobb távközlési szolgáltatók. Más források szerint viszont bár a tervvel Brüsszel is szimpatizál, egyelőre teoretikus ötlet a pán-európai távközlési hálózat terve.
A legnagyobb európai távközlési szolgáltatók, élükön a Deutsche Telekom, a France Telecom, a Telecom Italia és a Telefónica képviselőivel még múlt év novemberében tárgyaltak az Európai Unió versenyügyekért felelős biztosával, Joaquin Almuniával. A megbeszélés fő témája az európai távközlési hálózatok egységesítése volt – jelentette a Financial Times (FT).  Brüsszeli források szerint az unió nem ellenezné a tervet, ám a helyi szabályozó hatóságoknak lehetnek vele kapcsolatban kifogásaik.

Megosztva költségtakarékosabb
A hálózatmegosztás témája már régóta napirenden van a szolgáltatók között, amelyek az utóbbi évek válságai miatt erőteljes költségcsökkentési lépésekre kényszerültek. Kiadásaik legnagyobb tételei között a hálózati beruházások szerepelnek. Decemberben már Almunia is tett olyan kijelentéseket, megágyazva a most megszellőztetett terveknek, hogy a távközlési ágazat konszolidációját nemcsak a fúziók segíthetik, hanem a hálózatmegosztási megállapodások is.
 
Az egységesítés mikéntjével kapcsolatban a tervekből egyelőre csak annyi szivárgott ki, hogy a szolgáltatók összevonnák a hálózatukat, amit aztán nagykereskedelmi alapon bérelhetne bármelyik szolgáltató. Azok, amelyek beadták a közösbe a hálózatukat, különféle pénzügyi ösztönzök révén kapnának kompenzációt a bérleti díjból. Arról nem szól a fáma, hogy ki lenne a „gondnoka”, tulajdonosa a pán-európai infrastruktúrának, és az hogyan épülne, fejlődne tovább.

Jót tesz a részvényeknek
A hír érdekessége, hogy az FT cikke kapcsán a Reuters is megkérdezett szolgáltatókat, amelyek jelezték ugyan, hogy fel akarják gyorsítani a konszolidációt a túlzottan népes európai piacon, de állításuk szerint még nem tárgyaltak egységes hálózat létrehozataláról a brüsszeli versenyhatóságokkal. Ugyanakkor az eredeti hír hallatán a Reuters tudósítása szerint 22 havi csúcsot közelítve megugrottak a telekom részvények az európai tőzsdéken.

Almunia szóvivője a brit hírügynökségnek mindenesetre megerősítette, hogy az uniós biztos inkább támogatná a hálózatok egységesítését, mint a helyi szolgáltatók és leányvállalataik jelenlegi patchwork jellegű széttöredezett rendszerét. A Reuters hivatkozik viszont olyan nem nevesített iparági forrásokra is, melyek állítják: a fentebb említett novemberi találkozón elsősorban arról esett szó,  hogyan lehetne fúziókkal, felvásárlásokkal csökkenteni az európai operátorok ma még meglehetősen nagy számát.

Egység kell!  Mindaddig, amíg nincs egységes európai szabályozás, csak ötletelésről lehet beszélni az európai távközlési hálózatok összevonása kapcsán – mondja Gyurcsik Attila, a Concorde vezető elemzője. Az unión belül egyelőre kudarcnak bizonyult Brüsszel törekvése az ágazat szabályozására, az eddigi lépések egyetlen előnye a fogyasztók szempontjából a tarifák jelentős csökkentése volt. Ezátal azonban a szolgáltatók megtérülési rátája is csökkent, miáltal Európa tetemes hátrányba került a technológiai versenyben Amerikával és Ázsiával szemben.

Pedig a kontinens is technológiaváltás előtt áll, a rézhálózatokat mielőbb le kellene cserélni a jóval gyorsabb optikaira, amit azonban a jelenlegi európai szabályozás nem igazán támogat. (FTTH Council iparági szervezet szorgalmasan lobbizik az optikai hálózat érdekében.)
 
Ami a mobilhálózatokat illeti, a nem egységes szabályok itt is nehezítik a hálózatok összevonását, jó lenne legalább az újgenerációs 4G rendszerekben erre törekedni – húzza alá az elemző. Gyurcsik Attila szerint igazából nincs is szükség egy országon belül sok párhuzamos hálózatra, Magyarországon ideális esetben kettőt képes eltartani a piac. A megoldás a hálózatmegosztás lehet, amelyre már több pozitív példa van a régión belül, és épp a 4G technológia kiépülése kapcsán. Csehországban a T-Mobile (Deutsche Telekom) és a Telefónica, Lengyelországban pedig a France Telecom és a Deutsche Telekom létesít közös hálózatot – jegyzi meg az elemző. Ennek lehetőségét, ahogy azt tavaly novemberben megírtuk, itthon többek között a Telenor is felvetette.

Jövőre minden budapestinek lesz 4G-s elérése
Az üvegszálas szélessávú internet jelentheti Európa jövőjét
Módosíttatná a bázisállomások építési engedélyeztetését a Telenor

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.