Az IoT és a tech startupok új irányt és lehetőséget adhatnak a chipgyártóknak, ha tartósan nyereségesek akarnak maradni.

A félvezetőgyártóknak át kell hangolniuk az értékesítési stratégiájukat, és a jövőben nagyobb figyelmet fordítaniuk a kisebb vállalkozásokra is, mert ezek sokkal gyorsabb és stabilabb növekedést garantálnak az iparág számára, mint a nagyvállalati vevők – figyelmeztet legutóbbi elemzésében a Gartner. A startupok és a kisebb elektronikai cégek már tavaly is közel 80 milliárd dollár értékben szereztek be félvezetőket, ami a teljes piac közel negyedének felel meg.

Egyelőre fejnehéz a vevőkör

A piackutató becslése szerint világszerte több mint 165 ezerre tehető a chipeket vásárló vállalkozások száma. Közülük a 10 legnagyobb adja a globális értékesítés közel 40 százalékát, a következő 90 céghez köthető az eladások 30 százaléka, a többi fedi le a maradék 30 százalékot.

Impozánsnak tűnhet a top 10 vevő teljesítménye, de ha figyelembe vesszük, hogy a legnagyobbak egy része az utóbbi öt évben inkább csökkentette, mint növelte megrendeléseit, már nem megnyugtató a helyzet a félvezetőipar számára. A Samsungra és az Apple-re egyelőre nem panaszkodhatnak a chipgyártók, hiszen az okostelefon piac pörgése miatt ők inkább növelték a megrendeléseiket, de hosszabb távon kockázatosnak tűnhet ilyen mértékben kiszolgáltatottnak lenni – emelik ki az elemzők.

A helyzet ellensúlyozására a félvezetőgyártók egy része igyekszik a kisebb cégek magasabb profitot és kiszámíthatóbb növekedést ígérő szegmense felé fordulni. A legnagyobb kisvállalati és startup piacnak Kína bizonyul, ahol félvezetőkre 2007-ben még „csupán” 7,5 milliárd dollárnak megfelelő összeget költöttek, hét évvel később pedig már ennek a dupláját. A távol-keleti országon kívül Amerika, Európa és Japán számít kisvállalati szinten is összességében nagy felvevőpiacnak.

Kisebb vevők, nagyobb kockázat

A Gartner elemzői úgy látják, hogy a félvezetőket vásárlók száma különösen 2017 után gyarapodik majd, köszönhetően az elektronikai ipar töretlen fejlődésének és az Internet of Things megoldások felfutásának. Erre a chip ipar szereplőinek ajánlatos időben felkészülnie az értékesítési modellek átsúlyozásával is,  a kisebb vevőknél ugyanis nem hatékony a közvetlen eladási forma, szükség lesz viszonteladó partnerek bevonására.   

Tartós növekedés: a félvezetőpiac várható alakulása 2019-ig (Fofrás: IHS)

Azzal is tisztában kell lenniük a félvezetőgyártóknak, hogy a kisvállalati vevőkörrel nagyobb kockázatot vállalnak, hiszen a makrogazdaság gyengülése először és általában nagyobb mértékben a kevésbé tőkeerős cégeket sújtja – figyelmeztetnek a szakértők. Hozzáteszik, a kockázat a vevőkör diverzifikációjával csökkenthető.

Egy másik elemzés szerint a közműiparban a következő években terjedő okosmérők is komoly növekedési lehetőséget ígérnek a félvezető ágazatnak. Az ugyancsak amerikai IHS piackutató szerint ezekenek a mérőeszközöknek az eladása az idén már eléri a 132 millió darabot, 2019-ben pedig már a 150 milliót is meghaladhatja.

Biztos megrendelők a mérőeszköz gyártók

Ezeknek az eszközöknek a gyártásához felhasznált félvezetők piaci értéke 2014-ben 1,2 milliárd dollár volt, ami 11 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit. Az elemzők a következő 5 évre évi 8 százalékos bővüléssel számolnak. Tavaly az okosmérőkbe épített félvezetők költsége 11 dollár volt, ez több lehet a következő években, mivel a jövőben a jelenlegi 8-bites megoldások helyett a 32-bites mikrokontrollerek(MCU), memórialapkák, SoC(system-on-chip) használata kerül előtérbe.

Az újfajta víz- és gázmérőkben kevesebb félvezető egységet építenek ugyan be, de az akkumulátor kezelése és az érzékelők extra chipeket igényelnek. Az új eszközök már távolról is menedzselhetők, beleértve a frissítéseket, a vészhelyzeti leállításokat, vagy a nem fizetők készülékeinek a kikapcsolását. A 32-bites mikrokontrollerek nagyobb memóriát is igényelnek, ami tovább növelheti az eszközök előállítási költségeit, a félvezetőgyártók bevételeit.

Cloud & big data

Szakértők figyelmeztetnek: ne küldözgessünk chatbotoknak az orvosi leleteinket

Elon Musk arra biztatja az X közösségi oldal felhasználóit, hogy teszteljék saját egészségügyi felvételeiken a Grok MI-chatbot képelemző funkcióit, de ez nem mindenki szerint jó ötlet.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.