Négymagos Snapdragon processzorral készül a Windows 8 megjelenésére és a PC-s világ megnyirbálására a Qualcomm. A mobil chipekkel sikert elérő vállalatot még az ARM-ra optimalizált Windows 8 inkompatibilitása sem ijeszti meg.
2012 őszén várható az első Qualcomm Snapdragon processzorra épülő PC a Qualcomm vezérigazgatója,
Paul Jacobs szerint. A vezető nagyonsokat vár a Microsoft következő operációs rendszerétől, amely amellett, hogy hidat képez majd a tabletek és a PC-k között, végre új versenytársakat is beenged a sokáig kizárólag az Intel által uralt szegmensbe. Annak ellenére, hogy a nyitás a szakértők szerint nem lesz tökéletes és problémamentes - főként a Windows 8 felemás kompatibilitási megoldása miatt -, a Qualcomm gyors fejlődést vár a számára új piacon.
Beszivárgás vagy hódítás? ■ A Qualcomm Snapdragon SoC-k, amelyekben egyszerre található meg a processzor és a vezeték nélküli hálózati vezérlő, az okostelefonokban és tabletekben már bizonyítottak, a PC-k világában viszont jövőre szintén nagyot alakíthatnak. Paul Jacobs szerint chipjeik és a Windows 8 újfajta megközelítése együtt sikerre vihetik, hiszen a Microsoft új operációs rendszerével megtámogatott PC-k már nem az izomépítés, hanem az energiatakarékony, hardverkímélő működés jegyében készülnek majd.
A Qualcomm legújabb útiterve szerint a "következő generációs" PC-kbe szánt processzorok már 28 nanométeres csíkszélességgel készülnek majd
Szakértők egy jó része szerint viszont óvatosan kell bánni az ARM processzorok gyártóinak hurráoptimista megközelítésével. Igaz, hogy a Windows 8 valóban belépőt adhat az eddig mobil eszközökön bizonyító gyártók számára a PC-s világba, "odaát" viszont kemény és megosztó háborúra kell felkészülniük.
A folyamatosan kikerülő hírmorzsák alapján ugyanis már gyakorlatilag biztosra vehető, hogy a Intel illetve ARM chipekre két külön verzióban megjelenő Windows 8 nem mind a két platformon nyújtja ugyanazt, az ARM változat ugyanis
nem lesz képes futtatni a korábbi windowsokra írt szoftvereket. A szkeptikus elemzők szerint ez viszont jelentős ellenérv lesz azon felhasználók szemében, akik ugyan szeretnének majd új operációs rendszerre és hardverre váltani, ám szeretnék használni korábban megvásárolt, megszokott szoftvereiket.
Rugalmas vásárlókról álmodnak ■ A Qualcomm üzemeltetési igazgatója,
Steve Mollenkopf szerint ez az aggodalom jelentősen eltúlzott. A vezető szerint a legfontosabb szoftvereket mindenképpen lefejlesztik és megjelentetik az ARM alapú Windows 8 alá is, ezért a "rendszerváltók" nagy része kedvenc programjainak új változatát is elérheti, ráadásul ezek minden bizonnyal jobban idomulnak majd a Windows 8 újfajta felületéhez és kezelési sajátosságaihoz.
Mollenkoppf ráadásul egy érdekes példát is felhozott: szerinte az iPhone és az iPad jó példa az inkompatibilitás veszélytelenségére. Amikor az Apple telefonja és tabletje megjelent, az iOS egy teljesen új rendszernek számított, amivel semmilyen más operációs rendszer nem volt kompatibilis. A felhasználóknak igenis új alkalmazásokat kellett vásárolniuk hozzá, mégis pár év leforgása alatt a mobil eszközök terén dominánssá nőttek. A vezető szerint tehát nem az számít, mennyire idomul egy újítás a korábbi változatokhoz, megszokott megoldásokhoz, hanem az, mennyire újszerű és "addiktív". Véleménye szerint az eddigi nagy, nehézkes, viszonylag sokat fogyasztó és kevés ideig üzemképes notebookok helyett a vásárlók nagy része gyorsan átszokik majd az ARM processzorokon alapuló költséghatékony eszközökre.