Három-öt éven belül a PC-ket teljesen kiszorítják a három eszköz tulajdonságait ötvöző extrém nagy képernyős okostelefonok. Legalábbis az 50 ezer fős GE Capital technológiai igazgatója így látja.
Hirdetés
 

Igaz, hogy a PC-piac finoman szólva sem legjobb napjait éli, de még ennek figyelembevételével is meglepően erős nyilatkozatott tett az eszköz jövőjéről a GE Capital technológiai igazgatója. A mintegy 50 ezer dolgozó és közvetve sokkal több ügyfél ellátásáért felelős Eric Reed úgy látja, három-öt éven belül a PC megszűnik annak lenni, aminek ma ismerjük.

Tepsi általi halál?

Reed szerint az asztali és hordozható számítógépek halálát nem a táblagépek vagy az okostelefonok okozzák, hanem a két kategória jó tulajdonságait ötvöző phabletek. Maga a kategória elnevezése is előbbi kettő nevévenk ötvözéséből keletkezett, és nagyjából általános vélekedés szerint az 5,3 hüvelyknél nagyobb, de 7 inchnél kisebb kijelzős mobil eszközök tartoznak ide.

A mérete miatt tepsifonnak is csúfolt phabletek képesek minden eddigi eszköz funkcióját elvégezni, bár néhány esetben ehhez "külső segítségre" van szükség. Reed például nem vitatja, hogy hosszabb szövegek bevitelére, vagy komolyabb táblázatok szerkesztésére önmagában nem alkalmas a phablet, azonban egy dokkolóval és a hozzá kapcsolt billentyűzettel, egérrel, monitorral már teljes értékű asztali gépként lehet a nagyméretű telefont használni.

Eltörölni a határokat

Mindez persze csak akkor működik, ha a phablet gond nélkül tudja ezeket a funkciókat kezelni önnállóan és dokkolóra téve egyaránt, sőt akár operációs rendszereken átivelő együttműködésben is. Ez utóbbiért még Reed szerint is van mit tenni az iparágban, de például a Microsoft Office iPad verziójának megjelenését fontos és helyes irányban tett lépésként értékeli.

Ilyen és ehhez hasonló együttműködésre már most is számtalan példát találni amúgy rivális cégek között. A GE Capital technológiai igazgatója szerint ezeknek a határokat lebontó lépéseknek kell megszaporodnia a közeljövőben ahhoz, hogy a phablet valóban egy mindent (asztali gépet, tabletet, telefont) kiváltó eszközzé váljon.

Nem eszik olyan forrón...

Ugyan a GE-nél rengeteg belső tesztet és kutatást végeznek, hogy a BlackBerryktől az iPhone-okon át az androidos készülékekig terjedő eszközparkból a lehető legtöbbet hozzák ki, és Reed több évtizedes tapasztalattal bír, a technológiai vezető véleménye így is csak egy a sok közül. Mások szerint a PC közeli halálának víziója erős túlzás.

Egyfelől nagy hagyománya van a temetési szertartás emlegetésének minden új típusú eszköz megjelenésénél. Így volt ez a mára gyakorlatilag kihalt ultrahordozható noteszgépeknél, vagy éppen a táblagépek felfutásakor is. Az tény, hogy a tabletek elterjedése jelentősen fékezte a PC-piacot, ám mára már a táblagépek kategóriája is érett szakaszba került, a személyi számítógépekből pedig továbbra is százmilliókat adnak el évente.

Mobilitás

Az MI-adatközpontok építői is az indiánok földjére pályáznak

A mesterséges intelligenciát fűtő infrastruktúra erőltetett ütemű kiépítése újabb fejezetet nyitott az őslakos közösségek kizsákmányolásának történetében, de a hírek szerint itt-ott már az ellenállás is éledezik.
 
Hirdetés

A hibakeresés nem egyenlő az alkalmazásbiztonsággal

Építsünk olyan AppSec környezetet, amely csökkenti az alkalmazásfejlesztés kockázatait, de nem válik a gyors leszállítás akadályává!

A biztonság ’balra tolódása’ az alkalmazásfejlesztésben nem csak technikai kérdés. A DevSecOps-elvek érvényesüléséhez az IT-szervezet működését és más területekhez való viszonyát is újra kell szabni.

a melléklet támogatója a Clico

CIO kutatás

Merre tart a vállalati IT és annak irányítója?

Hiánypótló nagykép a hazai nagyvállalati informatikáról és az IT-vezetőkről: skillek, felelősségek, feladatkörök a múltban, a jelenben és a jövőben.

Töltse ki Ön is, hogy tisztábban lássa, hogyan építse vállalata IT-ját és saját karrierjét!

Az eredményeket május 8-án ismertetjük a 17. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Egy kormányrendelet alapjaiban formálják át 2026-tól az állami intézmények és vállalatok szoftvergazdálkodási gyakorlatát.

Projektek O-gyűrűje. Mit tanulhat egy projektvezető a Challenger tragédiájából?

A Corvinus Egyetem és a Complexity Science Hub kutatói megmérték: a Python kódok közel harmadát ma már mesterséges intelligencia írja, és ebből a szenior fejlesztők profitálnak.

Rengeteg ország áll át helyi MI-platformra

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2026 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.