A Microsoft a Windows 10 körüli csinnadrattával kezdte az évet: a vállalat a hét elején jelentette be, hogy a legutosló hónapban világszerte már 200 millió készüléken futott az operációs rendszer. Ez egyben azt jelenti, hogy a Windows 10 gyorsabban terjed bármelyik korábbi Windows-kiadásnál: a Windows 7-et 140 százalékkal, a Windows 8-at 400 százalékkal múlta felül a megjelenését követő első félév végére.
A közlemény szerint az ünnepi bevásárlási időszak nagyon megdobta a számokat, hiszen a szóban forgó eszközök 40 százalékát a fekete pénteki (Black Friday) akciókat követően aktiválták. A Microsoft legutóbb októberben közölte az első három hónap eredményeit, akkor 110 millió telepíésről szóltak a hírek.
Ezekkel az adatokkal kell beérnünk
A független mérések jelenleg a Microsoft alá, 165 millió körülire teszik a Windows 10 felhasználók számát, bár nem teljesen azonos bontásről beszélünk: a Microsoft az időközben kiadott Windows 10 mobil OS-t és az Xbox One frissítéseket is ebbe a kalapba teszi, részletesebb bontásban pedig ezúttal sem közölt semmilyen statisztikát.
Az új Windows szorgalmasan – bár hangsúlyozottan anonim módon – gyűjtögeti a felhasználói tevékenységhez kapcsolódó adatokat, így a gyártó azzal is tisztában lehet, hogy az új rendszer decemberben összesen 11 milliárd órát futott a különböző gépeken. Az Edge böngésző ehhez képest meglehetősen szerényen teljesített a maga 44,5 milliárd percével. A Windows 10 felhasználói 82 milliárd fotót tekintettek meg, a Cortana digitális asszisztens pedig 2,5 milliárd kérdésre igyekezett válaszolni.
A vállalat szerint nyolcból hét Windows 10-es felhasználó tartozik a konzumer szegmensbe, a rendszert nagyjából 22 millióan használják céges környezetben vagy oktatási célokra. A Microsoft azt is közölte, hogy üzleti ügyfeleinek 76 százaléka már elindított valamilyen Windows 10-es kísérleti bevezetést.
Többet hoz a 10-es, mint a 8-as
A 200 milliós bejelentésből további adatok híján nehéz bármilyen következtetést levonni, legalábbis a Windows 10 további adaptációját illetően. (A Microsoft terveiben az szerepel, hogy 2018-ban elérik az egymilliárd eszközt.) A trendeket olyan alapvető dolgok befolyásolják, mint a stagnáló PC-eladások és a Surface 3 – később a Surface 4 – sikere, vagy a Lumia okostelefonok legutóbbi eladásai és az Xbox One rendszerének novemberi frissítése. Az olyan tervekről pedig még kevesebbet tudunk, mint amilyen például a Windows Phone 8-as eszközök központi frissítése lenne.
Ahogy azt többen is megjegyzik, a mobil Windows piaci jelenléte az utóbbi idők szerény sikerei ellenére is marginális, és a legtöbben az Xbox One-t sem az Edge vagy a Cortana kedvéért, hanem mondjuk a Fallout 4 játék miatt vásárolják meg. Ugyanakkor biztatónak tűnik, hogy decemberben a Windows 10 négy és félszer több bevételt termelt, mint annak idején a Windows 8, és a fizető ügyfelek 60 százaléka először költött pénzt a Microsoft alkalmazásáruházában.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak