Veszélyes lehet celebekre vadászni a neten. A kiberbűnözők ugyanis gyakran használják csalinak a hírességeket. De ki a legveszélyesebb?

A hamis weboldalak, tartalmak gyakori eszközei az internetes csalók és vírusterjesztőknek. Az ilyen  oldalakon általában nagy érdeklődésre számot tartó eseményekkel (katasztrófák, sportrendezvények stb.) vagy hírességek viseltes dolgaival kapcsolatosak. Az ilyen oldalakon gyakran lehet szaftos, ám teljesen valótlan pletykákat olvasni, máskor meg "egyedülállónak" kikiáltott képekkel, videókkal csábítják a gyanútlan netezőt. Eközben a valóság az, hogy ezek a weboldalak voltaképpen kártékony programokat terjesztenek, vagy adatokat csalnak ki az oldalra látogatóktól.

A legveszélyesebb sztárok

A McAfee kutatói készítettek az összeállítást az évek legfelkapottabb sztárjairól, pontosabban arról, hogy kiknek nevére keresve tévedhettek a netezők a legnagyobb valószínűséggel ártalmas webhelyekre. Az összeállítás szerint a színésznők és az énekesek legkockázatosabbak.

Paula Greve, a McAfee kutatási igazgatója, szerint alapvetően az a probléma, hogy a felhasználók egyáltalán nincsenek tisztában a kockázatokkal, amikor hírességekről keresnek képeket, videókat az interneten. A kiberbűnözők pedig ezt a természetes kíváncsiságot kihasználva olyan weblapokra vezetik őket, amelyek révén számítógépeket, eszközöket fertőzhetnek meg, és személyes adatokat lophatnak.


Az idei lista (forrás: McAfee)

Ha összehasonlítjuk a tavalyi és tavaly előtti listát, abból egyértelmű, hogy a kiberbűnözők nagyon is tudatosan követik a pletykadivatot. A listák között nincs átfedés: a rajta szereplő hírességek évről évre teljesen kicserélődnek. A nőuralom azonban egyértelmű: tavaly egyetlen férfi híresség sem került be az első tízbe. És bár 2011-ben ketten is felkerültek a listára, sőt Piers Morgan, az America's Got Talent zsűrijének egyik tagja, az előkelő 3. helyre, Brad Pitt, a másik listára került hímnemű már csak a 10. helyre fért fel, ráadásul holtversenyben Emma Stone-nal és Rachel McAdams-szel.

Az idei tízes toplistát Lily Collins színésznő és modell vezeti, aki nem mellesleg Phill Collins lánya. A biztonsági cég szerint a színésznővel kapcsolatos képeket, videókat ígérgető weboldalak 14,5 százalékos valószínűséggel vezetik a felhasználókat olyan webhelyekre, amelyek kém- és reklámprogramokat, spamet, vírusokat vagy trójai programokat terjesztenek, illetve az adathalászok tevékenységét segítik. A toplista második helyére Avril Lavigne kanadai énekesnő került, míg a bronzérmes Sandra Bullock lett. A tízes ranglistán egyértelmű a nőuralom, mindössze egy férfi került fel rá: a 8. ugyanis Jon Hamm amerikai színész.

Legyünk óvatosak!

A McAfee igazgatója néhány egyszerű ökölszabályt is megfogalmazott arról, hogyan lehet a problémákat megelőzni. Először is ami túl szép ahhoz, hogy igaz legyen, az általában nem is igaz. Vagyis nem szabad bedőlni mindenféle ígéreteknek. Amikor pedig éppen felkapott témákra vagy hírességekre keresünk, akkor fokozottan óvatosnak kell lennünk, hiszen a kiberbűnözök is tisztában van azzal, hogy mik a legforróbb, legnépszerűbb témák, melyek sokakat érdekelnek. Persze ettől még nem kell lemondanunk az információgyűjtésről. Csupán érdemes mindig alaposan szemügyre venni a webcímeket, és ha hibásnak tűnő, gyanús linket találunk, éljünk a gyanúperrel, hogy ott valami nincs rendben.
 

Feltárták a sandbox technológiák gyenge pontjait
Grafikus felületen egyszerűbb tűzfalmenedzsment

Amúgy az összeállítást a McAfee nem csak jószolgálati cselekedetként állítja össze, egyik lista közlésénél sem felejti el megemlíteni a SiteAdvisor eszközt mint hatékony eszközt a veszélyes oldalak kiszűrésére. Az ilyen listák persze arra is jók lehetnek, hogy például vállalati rendszerekben valamilyen tartalomszűréssel csökkentsék a rendszer biztonsági kockázatait.

(A cikk a Biztonságportálon megjelent írás szerkesztett változata.)

Biztonság

Szakértők figyelmeztetnek: ne küldözgessünk chatbotoknak az orvosi leleteinket

Elon Musk arra biztatja az X közösségi oldal felhasználóit, hogy teszteljék saját egészségügyi felvételeiken a Grok MI-chatbot képelemző funkcióit, de ez nem mindenki szerint jó ötlet.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.