A szakértők kiöregedésével egyre nagyobb gond lesz a legacy rendszerek működtetése.

A mainframe rendszerek minden nagyvállalatnál ott vannak. Csak éppen az ezekhez a rendszerekhez értő szakemberek hiányoznak. És a probléma egyre szembetűnőbb. A mainframe rendszerekre fejlesztő Compuware 2012-ben már készített egy globális felmérését a problémáról, amit az idén is megismételtek.

Tíz év múlva is itt lesz

Habár a mainframe piac az utóbbi időben nem hasít, ezek az örökölt (legacy) rendszerek nagyon sok nagyvállalat informatikai rendszerében töltenek be kulcsfontosságú szerepet. Ott vannak a big data mögött, ott vannak a mobil tranzakciók hátterében és így tovább. Ahogy azonban jöttek az újabb technológiák, úgy kopott ki a képzésből is a mainframe. Ha valaki ma COBOL fejlesztőt keres, igencsak hosszasan kell próbálkoznia a munkaerőpiacon, mire megtalálja a megfelelőt.

A problémát a 2008-ban kitört válság, illetve a válság nyomán kitört takarékossági láz csak felerősítette. Az informatikai büdzséket is érintő megszorításokat az informatikai vezetőket is a szokásos technikákkal kezelték: például a nyugdíjhoz közeli kollégákat előbb elküldték nyugdíjba, hogy a lehető legfájdalommentesebben ússzák meg az ilyenkor szinte kötelező leépítéseket.

Ám mivel a legacy rendszerekhez értő szakemberek zömmel ebbe a generációba tartoztak, a döntésnek hamarosan látszottak a negatív következményei is: megszűnt vagy veszélyes szintre csökkent ezekhez az örökölt rendszerekhez a belső szakértelem.

Még mindig számítanak a mainframe-re

A három évvel ezelőtti kutatásban a megkérdezett informatika vezetők 71 százaléka fenyegetőnek ítélte meg a mainfram-készségek hiányát. Akkor még úgy látták azonban, hogy a dolognak van 15-20 éves kifutása, azaz a szakemberek nagyjából akkorra kopnak ki teljesen. Talán ennek is köszönhető, hogy a válaszadók több mint fele (54 százalék) gyakorlatilag addig jutott el, hogy konstatálta a problémát, ám semmiféle terve nem volt a kezelésére.

Beruházási prioritások a mainframe területén – Compuware | Create infographics

Az idei kutatás az aggodalmakban nem mutat releváns elmozdulást: most is a válaszadók 70 százaléka szerint probléma ezen készségek hiánya, ugyanakkor 39 százalékra csökkent azok aránya, akik nem rendelkeznek tervekkel a probléma kezelésére.

Ez azonban még mindig nagyon magas, főleg amiatt, mert a kutatásban részt vevő CIO-k szerint a mainfram-eknek továbbra is nagyon fontos a szerepe. 88 százalékuk vélte úgy, hogy a mainframe-ek legalább még tíz évig kulcsszerepet fognak betölteni az üzleti életben. 81 százalékuk úgy látja hogy a mainframe-ek új munkaterheléseket kapnak, amit főleg a az elosztott alkalmazások hajtanak. De ezek még mind külső körülmények. Ám 78 százalékuknak az a véleménye, hogy a mainframe lehetővé teszi az innovációt.

Ezt egyébként más felmérések is alátámasztják. A BMC Software egy tavalyi évre vonatkozó kutatása szerint ugyanis mindössze a szervezetek 6-7 százaléka tervezi, hogy végleg felhagy a mainframe-ek használatával.

Nagyon jók a költség-haszon mutatók

A mainframe egyik óriási előnye, hogy nagyon jók a költség-hasznon mutatói. A CIO-k 70 százaléka egyébként el is ismerte: számára meglepetés volt, hogy az új technológiák esetében mennyi többletmunkával és -költséggel járt ugyanannak a megbízhatósági szintnek a biztosítása, amit egy mainframe hoz.

Mainframe-ek szerepe a vállalatoknál – Compuware | Create infographics

Ennek ellenére a fiatalabb generáció számára számos olyan terület van, amely sokkal vonzóbb, mint a mainframe-re történő fejlesztés. Ez a mainframe-szakemberek belső megbecsülésében is tükröződik: az egyéb területeken dolgozó fejlesztők és más szakemberek kevéssé érdeklődnek a legacy rendszerek iránt, és le is nézik az azokon folyó munkát.

A szakértők szerint ezen csakis a HR-re (toborzás, belső karrier, továbbképzések és átképzések, premizálási rendszer) lehet segíteni. A legacy rendszerek esetében ugyanis sokszor okoz problémát a dokumentációk hiányossága, azaz a tudás egy jelentős részét csak a még aktív szakemberek tudják átadni. Ez pedig csak szervezett és tervezett keretek között lehetséges.

Közösség & HR

Van az a pénz... Kivették a kínai App Store-ból a WhatsAppot és Threadset

Peking szerint a Meta két mobil appja nemzetbiztonsági aggályokat vet fel.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.