A Google két évvel ezelőtt mutatta be a Project Tango technológiát, ami alkalmas a világ 3D alapú feltérképezésére. Az első prototípusok a bennünk elhelyezett mélységérzékelő, kamerák, speciális jelfeldolgozó processzorok miatt még túlságosan vaskosnak bizonyultak, de már akkor képesek voltak valós időben három dimenziós ábrákká, objektumokká alakítani a külvilág képét.
Régi-új partner
A technológia mostanra finomodott, tökéletesedett annyit, hogy akár egy piacképes termék születhessen belőle. A Google a Las Vegas-i CES-en jelentette be, hogy a Lenovo szállítja le azt az első, kereskedelmi forgalomba is kerülő okostelefont, ami tartalmazza majd a Project Tango képességeit. A készülékről konkrétumokat még nem lehet tudni, a cégek közzétettek viszont egy látványos, renderelt montázst, amin több „tangósított” Lenovo mobil látható.
Két évvel ezelőtt még az sem volt teljesen tiszta, hogy mire lesz használható a technológia, de a Google most erre is ad pár tippet. Ezek szerint az új lehetőségek kissé hasonlóak, illetve akár össze is téveszthetők a kiterjesztett valóság alapú megoldásokkal, hiszen a cég úgy fogalmaz, hogy a Project Tango egy „olyan varázslatos lencsével biztosít a mobiloknak, amely digitális információval látja el a fizikai világot”.
Sok jó ötlet kell mögé
Az már két évvel ezelőtt is egyértelmű volt, hogy mindez akkor lesz életképes, ha a fejlesztők rákapnak a lehetőségre. A Google ezt most is érzi, ezért egyben felhívást is intézett a szakemberek felé annak érdekében, hogy küldjenek be Project Tangora alapuló ötleteket, amelyek közül a legjobbakat kiemelik, finanszírozzák, és minden segítséget megadnak, hogy megvalósulhassanak.
Az irány meghatározása érdekében két példát is kapunk arra vonatkozóan, hogy milyen lehetőségek rejlenek a projektben. Az egyik a Lowe által fejlesztett alkalmazás, ami pl. a konyha körbepásztázása után milliméterre pontosan megmutatja, hogy hova férne be a cég hűtője, vagy tűzhelye. A másik lehetőséget a Schell Games villantotta fel egy virtuális Jenga app bemutatásával. A Google február 15-ig várja a fejlesztők ötleteit.
Az Intel is beszállt már
Konkrét mobilos tervekkel kapcsolatban a Lenovo az első Project Tango partner, de technológiai szinten eddig is akadt társ a fejlesztésekben. Ez az Intel volt, illetve az ő szintén 3D alapú Real Sense technológiája, ami a tavalyi IDF-en mutatta meg, hogy mire lehet képes a Google tudásával ötvözve. Mindez egy 6 colos, QHD kijelzővel ellátott, masszív felépítésű és 165 gramm nehéz mobileszköz képében testesült meg, aminek a hátlapját alaposan telepakolták különböző kamerákkal. Itt található a Real Sense objektív, amit egyéb kamerák, infravörös és mozgásérzékelők egészítenek ki.
Ennek eredményeként a mobil a külvilág kamerázása közben valós időben képes 3D-s objektumokat létrehozni, illetve feltérképezni és tárolni azt, amit lát. Az Intel elsősorban játékokkal mutatta be, hogy mire képes ez a hibrid. A lehetőségek pedig szinte korlátlanok, mivel egy mozgásérzékelővel, a mélységet is „látó” kamerákkal ellátott eszköz új utakat nyithat a 3D objektumokat, vagy a virtuális valóság elemeit használó, Minecraft, vagy egyéb, FPS típusú játékok fejlődésében.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak