A kínai PC-gyártó újabb felvásárlással hízna még nagyobbra, ezúttal a japánok üzletében szerezne meghatározó tulajdonrészt.

A Nikkei üzleti napilap beszámolója szerint a Lenovo már tárgyalásokat folytat a Fujitsuval a japán vállalat PC-s üzletágának felvásárlásáról, pontosabban a többségi tulajdon megszerzéséről. A Fujitsu az iparági trendnek megfelelő profiltisztítással a magasabb haszonkulccsal és "jövőállósággal" kecsegtető területekre fókuszálna, mint amilyenek a szoftverek és az informatikai szolgáltatások. A kínaiak ezzel szemben egy olyan növekedési statégiát követnek a PC-piacon, amely a zsugorodó keresletet a piaci részesedés agresszív növelésével próbálja ellensúlyozni.

Nem sikerült házon belül megoldani

A lap szerdán közzétett értesülései alapján a megegyezésre már ebben a hónapban sor kerülhet, annak értelmében pedig a Fujitsu nagyjából 2 ezer dolgozója költözne át a Lenovóhoz. Ezzel az NEC után már a második japán PC-gyártó menekülne a kínai piacvezető karjaiba az egyre vékonyabb profittal működő iparágban – mint arról annak idején mi is beszámoltunk, az NEC még 2011-ben vitte be PC-s üzletágát a Lenovóval közösen tulajdonolt vegyesvállalatba, amelynek irányítása a kínaiak kezében van.

A kínai biznisz egyúttal végleg elkaszálja a japán PC-gyártók házon belüli megoldását, amely az év elején még komoly lehetőségnek látszott. Akkor a Fujitsu, a Toshiba (Dynabook) és a Sony-ról leválasztott Vaio próbált megoldást találni egy három irányú összeolvadásra, hogy erősebb piaci jelenléttel és a beszállítókkal szemben erősebb pozícióval folytathassák működésüket, de a tárgyalások végül holtpontra jutottak.

A Lenovo a csúcson akar maradni

Érdekesség, hogy a reménybeli vegyesvállalat forgalma összességében is csak a harmada-negyede lett volna a Lenovóénak – nem olyan sokkal ezelőtt még hihetetlennek tűnt volna, hogy három vezető japán PC-gyártó együttesen is eltörpüljön egy kínai versenytárs mellett. A befektetők mindenesetre pozitívan fogadták a Nikkei értesüléseit: a Fujitsu részvényeinek árfolyama 7 százalékkal, a Lenovo papírjainak értéke 2 százalékkal emelkedett a kiszivárogtatás napján.

Az idei második negyedévben egyébként a globális PC-piac valamelyest magára talált, ami ebben az esetben azt jelenti, hogy a pesszimista várakozásokkal ellentétben csak 4,5 százalékot zsugorodott az előző évihez képest. Az IDC statisztikája szerint a negyedévben szállított 62,4 millió gép 21,2 százalékát a Lenovo, 20,8 százalékát a HP, 16 százalékát pedig a Dell gyártotta; az Asustek 7,2 százalékkal, az Apple 7,1 százalékkal rendelkezett.

Bár a Lenovo továbbra is a legnagyobb PC-gyártó, a fenti negyedéves végeredmény a kínaiak 2,3 százalékpontos visszaesése, illetve a HP, a Dell és az Asus jelentős, rendre 5,1, 4,2 és 5,4 százalékpontos erősödése nyomán alakult ki. (Ugyanez a Gartner statisztikájában -2,2, illetve 1,8, 3,1 és 1,3 százalék – más arányok, de hasonló trend.)

A Fujitsu két évvel ezelőtt még több mint 5 millió, a márciusban végetért előző pénzügyi évben pedig már csak 4 millió személyi számítógépet tudott eladni. A vállalat elsősorban a japán piacon van jelen, miután más piacokon, így Európában teljesen marginalizálódott.

Piaci hírek

MI-vezérelt embermosógép készül Japánban

A pilótafülkére emlékeztető szerkezet gyors mosó-szárító programot és teljes felfrissülést ígér a felhasználóknak.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.