Az 1965 és 1975 között született X és a 10 évvel későbbi születésű Y generáció által generált új munkavállalói feltételekről beszélgetett hétfő délután közép-kelet-európai újságírókkal Carlos Dominguez, a Cisco alelnöke – stílusosan Telepresence-n.
Újgenerációs elvárások – távmunka és rugalmas időbeosztás
Az apropót a friss Cisco Connected World Technology Report (CCWTR) megjelenése adta, ami az idén olyan meglepő megállapításokat is tartalmazott, hogy a fiatalok akár a Marsra is hajlandók lennének átköltözni, ha cégük ott nyitna irodát. Eközben üdvözlendőnek tartják a távmunkát és a rugalmas időbeosztás lehetőségét. A jelentés szerint ugyanakkor az Y generáció tagjainak még mindig a 44 százaléka érzi úgy, hogy az irodában tud a legjobban teljesíteni.
Változtak a munkavállalók képességei is – mondta az alelnök. Már ma is jelen vannak a modernebb digitális munkahelyeken az ún. "supertaskerek", akik akár négy különféle eszközön is képesek párhuzamosan dolgozni. Ez a képesség a jövő egyik termelékenységjavító tényezője lehet, jelenleg ugyanis a munkavállalók többsége kát-három digitális eszköz használ munkában és magánéletben egyaránt. Fontos az is, hogy az alkalmazottak még a korábbiaknál is gyorsabban és folyamatosan alkalmazkodjanak a technológia nyújtotta kihívásokhoz, változásokhoz, legyen szó távmunkáról vagy rugalmas időbeosztásról.
A fiatalabb generációk alkalmazásfüggők, de a jegyzeteléshez a válaszadók 60 százaléka továbbra is a papírt és a tollat részesíti előnyben. (Ehhez érdekes adalék, hogy Finnországban az oktatási szakemberek fontosabbnak gondolják azt, hogy a gyerekek megtanuljanak gépelni, mint hogy elsajátítsák a kézírást.)
Változik, jobban mondva globalizálódik a HR-esek hozzáállása is, a megkérdezettek fele nyilatkozott úgy, hogy egy jó képességű jelentkezőt akár videointerjú alapján is felvenne.
Jönnek a robot-asszisztensek
A jelentés, amit 15 ország 18-50 év közötti munkavállalóinak a megkérdezése alapján állítottak össze, azt is vizsgálja, hogy a technológiai trendek hogyan hatnak a vállalatok napi működésére. Itt is születtek érdekes válaszok, a megkérdezettek négyötöde nem tartja kizártnak hogy 2020-ra már ott lehetnek az irodáinkban a munkánkat segítő robot-asszisztensek.
A laptop iránti igény a jövőben sem szűnik meg, bár arra elsődleges eszközként a válaszadóknak már csak kevesebb mint a fele gondol. Az évtized végén még mindig az okostelefon viszi majd a prímet mint elsődleges digitális eszköz, de az X generáció tagjai jobban hisznek majd a hordható eszközökben, mint a későbbi generációé.
Akkorra eljön a folyamatosan online munkaerő korszaka, ami felszámolja a hagyományos 8 órás munkaidőt. Helyébe rövidebb szakaszokra osztott munkaidőt vízionálnak a kutatók, mondjuk reggel 7-8 között, majd 9-től délig, délután 2-től 5-ig, végül este 9-10-ig.
Carlos Dominguez arról is beszélt, hogy a 21.század legkeresettebb szakmája is a hálózatba kötött világhoz,illetve a big datához kapcsolódik, az ugyanis az adattudós (data scientist). A kérdés már csak az, hogy ehhez az igényhez mikor tud felnőni az oktatás, és ezeket a szakembereket melyik egyetem tudja majd kibocsátani nagy számban. Továbbra is keresett szakemberek lesznek a szoftverfejlesztők, ahol érvényes lesz a természetes nyelvek esetében is érvényes mondás: a minél több programozási nyelvet tudsz annál többet érsz törvénye analógiája.
Három éve a fiatalokat még nem foglalkoztatta a hálózati gazdasággal kapcsolatos informatikai biztonság kérdése – mondta a Cisco alelnöke –, néhány váratlan incidens után azonban ma már az Y generáció is jobban odafigyel digitális identitásának megóvására.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak