Újabb felmérést készíttetett a hazai kis- és középvállalatok technológiai fejlettségéről a Microsoft Magyarország, amelynek végkicsengése, hogy az informatikát a napi működés részévé tévő vállalkozói réteg most sokkal derűlátóbb saját jövőbeni kilátásait illetően. Az Ipsos MORI által végzett kutatásból kiderült: a magyarországi kkv-k 54 százalékánál már használnak felhőmegoldásokat.
Fontos mérce a mobilitás
De manapság vajon mely cégeket lehet leginkább ebbe a kategóriába sorolni, és mi alapján? A beszélgetésen jelen lévő szakértők szerint ma már messze nem (csupán) a foglalkoztatottak száma határozza meg adott vállalkozás besorolását. A hivatalos statisztika általában a 10 és 250 fő közötti létszámot foglalkoztató társaságokat számítja ebbe a szegmensbe. Számos vállalat azonban már nem a megszokott munkahelyhez kötött rend szerint működik, sokan dolgoznak távmunkában vagy változó helyszíneken.
A Microsoft Magyarország vállalati és partnerkapcsolati üzletág igazgatója, Vass Gábor szerint iránymutató lehet, hogy adott cégnek mekkora a mobilitása, és mennyi adatot használ. Kis létszámú vállalat is lehet saját területén piacvezető és jelentős üzleti felhasználó.
Ágazati szempontból is változik a helyzet, manapság már a korábban konzervatívabbnak tartott agrárgazdaság is jobban nyit az új technológiák felé.
A digitalizáció felgyorsítja a termék- és szolgáltatás fejlesztést
A felmérés szerint a digitalizációban élen járó kkv-k kétharmada már érzi az nagyobb fokú informatizáltság pozitív hatását az eladásaiban is. Az informatikai eszközöket intenzíven használó cégek háromnegyede úgy látja, hogy növekedtek az innovációs készségei, míg a digitalizációt csak lassan befogadóknál ez az arány csupán 58 százalék. A digitális átállás ösztönzőleg hat a vállalkozások termék- vagy szolgáltatásfejlesztésére. Az erre az útra lépő kkv-k körében kétszer magasabb azok aránya, melyek bővíteni tudják kínálatukat, mint a hagyományos eszközökkel dolgozó cégek között. A technológia másik el nem hanyagolható hatása, hogy akár új üzleti kapcsolatokhoz is juthat általa az adott vállalkozás.
Látványosan javult a két évvel ezelőtti felméréshez képest a digitalizációban élen járó kkv-knál a saját eszközök munkahelyi használata is (Bring Your Own Device – BYOD). Ma már az 57 százalékuk támogatja azt a 2014-es 38 százalékkal szemben. Ehhez persze kellett az is, hogy a biztonsági feltételekben is látványosan fejlődjenek. Ebben főként a mikrovállalkozások járnak az élen, 67 százalékuk támogatja a BYOD-t, míg a középvállalatok körben 51 pedig százalék ez az arány.
Érezhetően nőtt a felhőtechnológia elfogadottsága a hazai kkv-k körében. A jelentős adatmennyiséggel rendelkező cégeknek már több mint a fele él a lehetőséggel, szemben a két éve mért 40 százalékkal. A még vonakodóknak szól a szakértők üzenete: nem kell minden adatot a publikus felhőbe tolni, a nagyon érzékeny adatokat lehet akár saját szerveren is tárolni, de annak is biztosabb helye lehet egy szerverfarmon vagy adatközponti szolgáltatónál. mint az irodában.
Így újult meg Magyarország leggyorsabb mobilhálózata
Közel 100 milliárd forintos beruházással, a rádiós és maghálózat teljes modernizációjával zárult le a Yettel történetének egyik legnagyobb műszaki fejlesztése.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak