A lehetőség közel kétharmadukban már felmerült, viszont csak tizedüknek van olyan nemzetközileg elfogadott minősítése, amivel könnyen munkát találnának.

Megdöbbentően sok magyar informatikus vállalna külföldön munkát – derült ki a NetAcademia Oktatóközpont felméréséből. A nem reprezentatív felmérésben 10 ezer informatikust keresett meg az oktatóközpont, közülük 973-an töltötték ki az online kérdőívet.

A kutatásból az is kiderült, hogy a külföldi álláskeresést elsősorban nem a több fizetés, hanem a hazai fejlődési lehetőség és a szakmai továbbképzések hiánya motiválja. A külföldön remélt fizetés egyébként átlagosan a hazai három és félszerese, de ehhez nemzetközi minősítést kell felmutatni.

Fontos a fizetés, de nem minden

Tíz informatikusból hét ismer olyan "kollégát", aki az elmúlt években külföldön vállalt hosszabb távon munkát, ami jól mutatja, hogy ebben a szektorban egyre általánosabb a jobb élet reményében történő tartós kiköltözés. A megkérdezettek 58 százaléka maga is fontolóra vette, hogy külföldön keres munkát, 12 százalék pedig már a konkrét lehetőségeket térképezi fel.

Arra a kérdésre, hogy jelenlegi fizetésének hányszorosáért döntene úgy, hogy külföldön helyezkedik el, 3,5-szeres átlagérték született. Ha a szakembernek megvan a betöltendő pozícióhoz szükséges nemzetközi érvényű vizsgája, ez az elvárás reális is lehet, véli Fóti Marcell, az oktatóközpont ügyvezetője. Kapósak például a Microsoft .NET Framework-fejlesztők, míg az üzemeltetőknél a felhőalapú hibrid rendszerek, valamint az etikus hekkelés ismerete jelent jó ajánlólevelet külföldön.

Ugyanakkor ezeknek az ismereteknek a megszerzése igencsak költséges. Például az, hogy valaki etikus hacker képesítést szerezzen, akár milliós nagyságrendű beruházást is jelenthet.

A családdal nem lehet akadály

A hazai informatikusok mobilitásának magas szintjét támasztja alá az is, hogy a külföldi munkavállalás kérdésében nincs jelentős különbség a családosok és a nem családosok elszántságában.

Ennek ellenére nem a pénz a legfőbb motiváció. Általában véve ugyanis a válaszadók 65 százaléka egy munkahely fő vonzerejeként a szakmai kihívásokat és a rendszeres továbbképzéseket jelölte meg. „Pont ez az a terület, amiben még van hová fejlődniük a hazai munkáltatóknak és munkavállalóknak” – véli Fóti, akinek a véleményét az is alátámasztja, hogy a válaszadóknak mindössze harmada vett már részt a napi munkájához szükséges informatikai rendszerhez kapcsolódó oktatáson, és csak minden tizedik szakember rendelkezik a szaktudását nemzetközi szinten is igazoló minősítéssel.

Ez utóbbit a válaszadók is fontosnak tartják: 73 százalékuk szerint egyértelmű versenyelőnyt biztosít az álláspiacon, itthon és külföldön is.

Érdekes összevetni a külföldre költözés motivációját a Dice.com amerikai piacra vonatkozó felmérésének eredményével. Mint a felmérést is bemutató cikkünkben írtuk  (http://bitport.hu/ki-keresi-szenne-magat-amerikaban-hr-tech-salaries), az amerikai munkavállalók körében nagyobb a mobilitás, ott a motiváció első számú mozgatója a pénz. Érdekes az is, hogy miért váltanának munkahelyet az amerikai technológiai iparban dolgozók. 68 százalékuk váltana a több pénzért – igaz ott országon belül, ami olykor felér egy országváltással is. Főleg a magasabb fizetésűekre jellemző az, hogy a jobb munkakörülmények miatt váltanának.

Anglia a magyar informatikus Kánaánja

A felmérés szerint a külföldre költözést fontolgató informatikusok körében egyértelműen Anglia a legnépszerűbb célország. Jól szerepelt még Németország, Ausztria. Ezeket sorrendben az Egyesült Államok, Svájc, Hollandia követi, de Ausztrália is vonzó célpont.

A rangsort nyilván befolyásolja, hogy az informatikusok többséges – szakmai „ártalomként” – elsősorban angolul boldogul el. A hazai szolgáltatóközpontoknak is az az egyik nagy kihívás, hogy angolul és valamilyen más nyelven, elsősorban németül beszélő magasan képzett informatikai mérnököket és fejlesztőket találjanak.

A NetAcademia felmérésében kialakult sorrend mögött azonban az is állhat, hogy a Jobinfo egy tavalyi kutatása szerint a legtöbb külföldi munkalehetőséget  eleve Ausztriában, Németországban és Angliában kínálják a magyar munkavállalóknak – és ez igaz az informatikusokra is.

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.