A szöveges üzenetküldés atyja, Matti Makkonen, 63 évesen távozott az élők sorából.

A VoIP alapú üzenetküldő appok feltartóztathatatlanul törnek előre, havonta több száz millió új felhasználót szereznak az olyan szolgáltatások, mint a WhatsApp, a Viber, vagy a WeChat. Az SMS ennek ellenére stabilan tartja magát, és bár a szöveges üzenetek forgalma már elérte a csúcsot, még mindig sokan ehhez nyúlnak elsőként.

23 éve velünk van...

A témáról való elmélkedésre az ad szomorú apropót, hogy 63 éves korában elhunyt Matti Makkonen, az SMS atyja. A finn szakember fejében 1984-ben fogant meg a korlátozott számú, szöveges karakterekkel való üzenetküldés ötlete, ennek ellenére ő maga mindig rendkívül szerényen nyilatkozott a saját jelentőségéről.

Hosszú ideig nem is volt egyértelmű, hogy Makkonen pontosan milyen szerepet vállalt a fejlesztésben, de egy 2012-ben adott, stílszerűen SMS interjúban elmondta, hogy ő csak a folyamat elindítójának tartja magát. Sőt, nem is nagyon szerette azt a titulust (pl. le sem védette a technológiát), amit a köznyelv ráakasztott, mivel szerinte az SMS fejlődése egy összetett, komplett folyamat volt, amiben legfeljebb a beindításában akadt némi szerepe.

Az SMS atyja: Matti Makkonen

A több nagy finn telekommunikációs céget (Nokia Networks, Tele Finladnd, Finnet Oy) is megjárt mérnök után például Friedham Hillebrandnak is fontos szerep jutott, mert ő határozta meg az SMS mai napig érvényes, 160 karakteres limitjét. A készülődés és tervek ellenére az első „éles” SMS-t csak 1992-ben küldték el a Vodafone hálózatán („Merry Christmas” szöveggel), és a fent említett BBC interjú is eme esemény 20. évfordulója alkalmából jött létre.

...és egy ideig még marad is

Az SMS igazi fellendülése ezután, a Nokia 2020-as készülék 94-es debütálásával indult be jobban, de az igazi berobbanása 1999-ben történt meg, amikor már nem csak hálózatokon belül küldhettek üzeneteket a felhasználók. Az SMS azóta a legszélesebb körben használt kommunikációs formává nőtte ki magát, átformálta a nyelvet, és ihletet adott olyan, szintén karakter korláton alapuló szolgáltatásoknak, mint a Twitter.

A Portio Research tavaly decemberben publikált adatai szerint az SMS forgalom 2012-ben, évi 7,760 milliárd üzenettel érte el a tetőpontot és azóta folyamatos csökkenést mutat. 2014-ben ez 2 százalékos esés volt ez azt megelőző évhez képest, és a legnagyobb csökkenést Észak-Amerika produkálta. A kutatók szerint a tendencia tovább folytatódik és 2018-ra az éves SMS mennyiség egészen 6,392 milliárdra fog esni.

A becslésekből az derül ki, hogy a kommunikáció ezen formája még jó ideig velünk marad, és az internet alapú chat appok csak lassan szorítják ki ezt a formát.  De ha ez megtörténik, akkor sem az SMS haláláról, legfeljebb átalakulásáról beszélhetünk majd. Ahogy Makkonen fogalmazott: "hiszem, hogy a kényelmes és megbízható üzenetküldés örökre velünk marad, még úgy is, hogy azt nem SMS-nek hívjuk majd."

Konzumer tech

Van az a pénz... Kivették a kínai App Store-ból a WhatsAppot és Threadset

Peking szerint a Meta két mobil appja nemzetbiztonsági aggályokat vet fel.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.