Kiegyenlítődni látszik a korai időszakból hozott különbség a hazai nagyvárosokban és az ország kisebb településein élők között az internethasználati szokásokban. Sőt, bizonyos területeken már utóbbiak aktívabbak.

Az internet immár teljesen elválaszthatatlan lett mindennapi életüntől. Egyre többen, és egyre többet töltenek a világhálón szörfözve, ráadásul nem csupán otthon, de munkában, iskolában és útközben is. Többek között ezeket állapítja meg az eNet kutatása, amely az ország különböző méretű településein élő emberek internethasználati különbségeit igyekezett ezúttal feltérképezni. Kiderült, hogy már alig van különbség.

Felzárkózott a vidék

Világszinten megfigyelhető, természetes folyamat, hogy előbb a nagyvárosokban élőknél terjednek el a technológiai újdonságok. Így volt ez hazánkban is, azonban az elmúlt évek során a városok és az ország kisebb településein élők szokásai, aktivitása nagyon sokat közeledett egymáshoz.

Hogy mennyire elválaszthatatlan lett az internet, arra jó példát mutat az az eredmény, miszerint a felnőtt magyar internetezők több mint kétharmada inkább lemondana egy hónapra a tévénézésről, minthogy elzárják a webtől. A vidék hátrányát mutatja, hogy a rendszeresen internetezők körében végzett kutatás azt hozta ki, hogy a nagyvárosiak több mint fele, a kisebb településeken élőknek viszont bő 40 százaléka használja több mint tíz éve a netet. Az internet használatának gyakoriságában azonban ez a történelmi hátrány már alig látszik: jelenleg a felnőtt magyar netezők 87 százaléka, ezen belül a nagyvárosiak 89, a kisebb településeken élőknek pedig 86 százaléka naponta többször netezik.

A nagyvárosiak és a kisebb településeken élők egyaránt otthon neteznek a legnagyobb arányban, és közel felük jellemzően az esti órákban teszi ezt. A munkahelyen/iskolában és az utazás közben történő internethasználat azonban jóval gyakoribb a nagyvárosiak körében (60%, illetve 45%), mint a kisebb települések lakói között (51% és 34%).

Információforrás és minden más

A felmérés szerint az internetet leginkább információforrásként és kapcsolattartásra alkalmas csatornaként látják a hazai felhasználók. A lenti grafikonon szintén az látszik, hogy gyakorlatilag teljesen hasonlóan gondolkodnak erről a kérdésről a nagyobb, illetve kisebb településeken élők.

A leggyakrabban végzett tevékenységek közül egyértelműen az információkeresés, a böngészés, és a levelezés a legjellemzőbb. A leginkább használt tevékenységek között településtípusok alapján ugyan nincs sorrendbeli különbség, de itt azért a nem nagyvárosi netezők egy kicsit még kevésbé aktívnak mutatkoznak.


Egy tekintetben azonban már egyértelműen aktívabb a falvak, községek lakossága. A Facebookot napi szinten a nagyvárosiak 82, a kisebb településeken élő internetezőknek viszont 85 százaléka használja. A Facebookon a lakóhely típusától függetlenül a válaszadóknak több mint kétharmada szokott legalább heti rendszerességgel megosztásokat, hozzászólásokat lájkolni, valamint csetelni. A nem nagyvárosi környezetben élők aktivitása azonban sokkal intenzívebb, ha képek és cikkek megosztásárl, illetve a kommentelésről van szó. A kisebb településen élők közel a fele, a nagyvárosiaknak ellenben csupán a harmada jelezte, hogy legalább hetente használja a fenti lehetőségek legalább egy formáját. Facebookozásban tehát már nem Budapest az élharcos.

Közösség & HR

Hatósági jelentés lökheti még mélyebbre a rossz szériában lévő Teslát

Elon Musk szerint aki nem bízik a cég önvezető technológiájában, az inkább ne is fektesse bele a pénzét. Egyelőre úgy fest, hogy sokan megfogadják a tanácsát.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.