A Radboud University munkatársai azon dolgoztak az utóbbi időben, hogy az előzetes tanulással felokosított gépi intelligencia bármilyen elé rakott portrévázlatból képes legyen olyan fotorealisztikus, színes képet előállítani, amely a lehető legjobban hasonlít az eredeti arcra. A publikált eredmények több mint meggyőzőek.
Immár mindkét irányban működik
Egy digitális képből gyerekjáték egy egyszerű, régóta létező konverziós eljárással különböző, a vázlatok stílusára hajazó változatokat készíteni. A fordítottja azonban már sokkal összetettebb dolog. Egy sima ceruzarajzos portréból még a tapasztalt művészeknek sem feltétlenül megy könnyen az eredeti arc fotóminőségű, színes képének megalkotása. Úgy tűnik, mint olyan sok más területen, a mesterséges intelligencia itt is átléphet alkotóján.
A dán kutatók hivatkozott projektjében első körben 200 ezer internetes arcképet és azok háromféle vázlatos változatát "etették meg" az algoritmussal. Ennek során megtanulta, hogy a különböző vázlatok milyen eredeti fotóhoz tartoznak. A második fázisban arra instruálták a programot, hogy csak a vázlatokból kiindulva 11 apró, egymásra épülő lépésben rekonstruálja a portré eredetijét. Ennek eredménye látszik nyitóképünkön.
Színes gépi fantázia
Az alaposan felkészített programot ezt követően bedobták a mélyvízbe, és olyan portrévázlatokat kapott feladatul, amelyeket még sosem "látott". Ahogy az az alábbi képeken is látszik, az algoritmusnak még a ceruzás rajzokat utánzó változatoknál sem okozott gondot a bőrszín szinte tökéletes kitalálása.
Egy újabb körben valódi, kézzel rajzolt portrévázlatok visszafejtése volt a feladat. Itt sem teljesített rosszul a gép, ám néhány esetben gondja akadt, amikor a művész nem rajzolt árnyékokat, illetve a nagy kontrasztok kezelése sem ment annyira jól. A kutatók szerint ezek a problémák kezelhetők lesznek, amennyiben a rajzolók egyedi stílusát is megtanítják a programnak.
A megoldás egyik kézenfekvő felhasználási területe a bűnüldözés lehet. A tanúvallomásokból készült rendőrségi vázlatokat ugyanis sokkal életszerűbb, fotórealisztikus változatokra lehetne így cserélni. Ez egyfelől segíthetne, hogy a körözött személyeket könnyebben ismerjék fel a fotóval találkozó emberek, másrészről pedig a meglévő digitális képtárakból, rendőrségi adatbázisokból is nagyobb pontossággal lehetne kiszűrni azokat a fotókat, amelyek nagy egyezést mutatnak a digitálisan feljavított fantomképpel.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak