Fotóból vázlatrajzot utánzó képet készíteni már rég tud a számítógép, dán kutatók azonban megtanították algoritmusukat megcsinálni a fordítottját is.

A Radboud University munkatársai azon dolgoztak az utóbbi időben, hogy az előzetes tanulással felokosított gépi intelligencia bármilyen elé rakott portrévázlatból képes legyen olyan fotorealisztikus, színes képet előállítani, amely a lehető legjobban hasonlít az eredeti arcra. A publikált eredmények több mint meggyőzőek.

Immár mindkét irányban működik

Egy digitális képből gyerekjáték egy egyszerű, régóta létező konverziós eljárással különböző, a vázlatok stílusára hajazó változatokat készíteni. A fordítottja azonban már sokkal összetettebb dolog. Egy sima ceruzarajzos portréból még a tapasztalt művészeknek sem feltétlenül megy könnyen az eredeti arc fotóminőségű, színes képének megalkotása. Úgy tűnik, mint olyan sok más területen, a mesterséges intelligencia itt is átléphet alkotóján.

A dán kutatók hivatkozott projektjében első körben 200 ezer internetes arcképet és azok háromféle vázlatos változatát "etették meg" az algoritmussal. Ennek során megtanulta, hogy a különböző vázlatok milyen eredeti fotóhoz tartoznak. A második fázisban arra instruálták a programot, hogy csak a vázlatokból kiindulva 11 apró, egymásra épülő lépésben rekonstruálja a portré eredetijét. Ennek eredménye látszik nyitóképünkön.

Színes gépi fantázia

Az alaposan felkészített programot ezt követően bedobták a mélyvízbe, és olyan portrévázlatokat kapott feladatul, amelyeket még sosem "látott". Ahogy az az alábbi képeken is látszik, az algoritmusnak még a ceruzás rajzokat utánzó változatoknál sem okozott gondot a bőrszín szinte tökéletes kitalálása.


Egy újabb körben valódi, kézzel rajzolt portrévázlatok visszafejtése volt a feladat. Itt sem teljesített rosszul a gép, ám néhány esetben gondja akadt, amikor a művész nem rajzolt árnyékokat, illetve a nagy kontrasztok kezelése sem ment annyira jól. A kutatók szerint ezek a problémák kezelhetők lesznek, amennyiben a rajzolók egyedi stílusát is megtanítják a programnak.  

A megoldás egyik kézenfekvő felhasználási területe a bűnüldözés lehet. A tanúvallomásokból készült rendőrségi vázlatokat ugyanis sokkal életszerűbb, fotórealisztikus változatokra lehetne így cserélni. Ez egyfelől segíthetne, hogy a körözött személyeket könnyebben ismerjék fel a fotóval találkozó emberek, másrészről pedig a meglévő digitális képtárakból, rendőrségi adatbázisokból is nagyobb pontossággal lehetne kiszűrni azokat a fotókat, amelyek nagy egyezést mutatnak a digitálisan feljavított fantomképpel.

Cloud & big data

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.