Pár napja a Dropbox felhasználóinak egy részét arra kényszerítette, hogy változtasson jelszót. Kiderült, miért.

Közel 70 millió Dropbox-fiók adatait lopták el hacekerek – írja a Motherboard. A lap hozzá is jutott négy fájlhoz, amely 68,7 millió e-mail címet és hashelt jelszót tartalmazott. A fájlok tartalmának hitelességét egy Dropbox-alkalmazott is megerősítette. Az incidens még 2012-ben történhetett, de mértékére csak most derült fény. A Dropbox biztonsági csapat nem talált olyan információt, amely arra utalt, hogy felhasználták volna az ellopott adatokat.

Először is jelszót kellett módosítani

Pár napja a Dropbox közleményt adott ki arról, hogy felhasználóinak egy része bejelentkezéskor kénytelen lesz módosítani a jelszavát. A közleményben a cég az intézkedést egy 2012-es, amúgy érzékelt támadásra vezeti vissza, és elsősorban azoknak tette most kötelezővé a módosítást, akik a támadás óta egyszer sem nem változtatták meg a jelszavukat.

A Dropbox közleménye szerint nincsenek arra utaló jelek, hogy a jelszavakat felhasználták. Szakértők is ezt valószínűsítik az alapján, hogy kb. 32 millió jelszónál a meglehetősen erős bcrypt hash-függvényt használták, a többinél viszont az SH-1-et, amiről már egy ideje azt rebesgetik, hogy egyre kevésbé jelent biztonságot.

Az most már igazából csak mellékszál a történetben, hogy a 2012-es incidens bejelentésénél a Dropbox csak a fiókokhoz tartozó e-mail címek kikerüléséről beszélt, arról nem, hogy a jelszavak is kikerültek. Ugyanakkor az, hogy a Dropbox a jelszavakat titkosítva tárolja, valószínűsíti azt is, hogy a tolvajok nem egykönnyen dekódolják az ellopott információkat.

Nehéz hülyebiztossá tenni

Mint minden esetben, az ilyen incidensek mögött a legtöbb esetben az emberi hanyagság áll. Azaz például azt használják ki, hogy egy felhasználó ugyanazt a jelszót használja valamelyik közösségi oldalon, mint a vállalati rendszerében. A közösségi oldalak többek között ezért is népszerű célpontjai a hackereknek: a LinkedIn, a MySpace, a Tubmlr és a Facebook is többször esett már áldozatul, és sok millió jelszó jutott így hackerek birtokába.

Bár az ilyen jellegű adatok önmagukban nem képviselnek komolyabb értéket a feketepiacon, további támadásokhoz kiváló alapot adnak.  Egyes források szerint a Dropbox esetében is ez történ: LinkedIn-jelszavak újrahasznosításával sikerült betörni a Dropbox rendszerébe.

Ráadásul egyre komolyabb számokról van szó. A Dropboxnak egy márciusi közlemény szerint mintegy 500 millió felhasználója van, arra azonban legfeljebb becslések lehetnek, hogy abból mennyi az aktív fiók. A közel 70 millió kompromittált fiók még a félmilliárdos felhasználói bázishoz képest is nagy szám, de ha az összes adat még 2012-ben került ki, akkor még brutálisabb az arány, akkor ugyanis még csak 100 millió felhasználója volt a felhős szolgáltatónak.

Használjon már végre kétfaktoros azonosítást!

A Dropbox annak ellenére, hogy propagálja a kétfaktoros azonosítást, egyelőre nem kényszeríti felhasználóit annak alkalmazására. A vállalat a munkatársaitól azonban megköveteli, és minden alkalmazottjának használnia kell a 1Password nevű jelszókezelő szolgáltatást is.

Térjen át ön is a kétfaktoros azonosításra. De előtte módosítsa a jelszavát, még akkor is, ha arra a Dropbox nem szólítja fel bejelentkezéskor.

Biztonság

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.