Rosszul tárolták a jelszavakat, hónapokig titkolták a betörést, végül nem megfelelően tájékoztatták felhasználóikat - a Last.fm szinte minden létező hibát elkövetett.

Remek gyűjtőhelye a felhasználói azonosítók és jelszavak kiszivárgásáról szóló információknak a LeakedSource, számos alkalommal tette már lehetetlenné, hogy az áldozatul esett cégek elsunnyogják a számukra kínos eseményeket. A Last.fm-et a történtek után négy évvel érte utol a végzet: az oldalon napvilágot láttak azok az információk, melyekről a zeneszolgáltatást nyújtó cég nem akart beszámolni ilyen részletesen.

Eszerint 2012. március 22-én 43 570 999 felhasználó adatait lopták el hackerek. Minden bejegyzés tartalmazott egy felhasználónevet, e-mailcímet, jelszót, csatlakozási dátumot és néhány egyéb, belső adatot. „Leellenőriztük az adatok hitelességét a Softpedia riporterével, Catalin C-vel, aki kollégáival együtt annak idején szintén érintett volt”, olvasható a LeakedSource bejegyzésén.

Az üzemeltetők szerint a Last.fm tudott az incidensről, mégsem kommunikált elég gyorsan, sem megfelelő módon az ügyfelekkel. „Jelenleg vizsgáljuk a Last.fm felhasználók jelszavai egy részének kiszivárgását. [..] Elővigyázatosságból arra kérjük felhasználóinkat, hogy azonnal változtassák meg jelszavaikat.” – írták három hónappal (!) az incidens után.

Az emberek sosem tanulnak?

A LeakedSource révén megtudhattuk, mik voltak a leggyakrabban használt jelszavak. Fájdalmasan ismerős és/vagy könnyen kitalálható a lista eleje: az „123456”, a „password” és a „last.fm” vezetett.

Ráadásul a jelszavakat MD5 hash révén tárolták. Ez ugyan eggyel jobb, mintha egyszerű szövegként lettek volna rögzítve az adatok, de egy komolyabb feltörési kísérletnek már nem áll ellen. Az algoritmus ugyanis nem biztonságos; két órányi, nyers erőre alapuló jelszótörési eljárás során az összes jelszó 96 százaléka(!) visszafejthető volt.

Ebben azért az is közrejátszott, hogy a Last.fm nem használta az úgynevezett salting eljárást. A „sózás” során véletlenszerű számsorozatot adnak a hash-hez minden egyes jelszó esetében, amivel jelentősen növelhető biztonságosságuk és lecsökkenthető annak valószínűsége, hogy egy esetleges kiszivárgást követően feltörhetők lesznek.

Biztonság

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.