Bár ez az év már több nagy horderejű információbiztonsági ügyet kitermelt, a végére is maradt egy óriási adatlopás.

Az Egyesült Államok második legnagyobb horderejű banki adatlopására derült fény, amikor a Target áruházlánc elismerte, hogy a nemzeti ünnepnek és a karácsonyi bevásárlószezon nyitányának számító hálaadás idején körülbelül 40 millió bank- és hitelkártya adata kerülhetett illetéktelenek kezébe. Az USA-ban és Kanadában közel kétezer üzlettel rendelkező, százéves múltra visszatekintő áruházlánc tájékoztatása szerint a szinte példátlan méretű adatlopásban az egyesült államokbeli boltokban november 27. és december 15. között vásárlók lehetnek érintettek.

Név, szám, lejárat

Az ellopot adatok között a kártyaszám mellett a tulajdonos neve, a lejárati dátum és a három számjegyből álló biztonsági kód is illetéktelenek kezébe került. Ezek az adatok együttesen bőségesen elegek ahhoz, hogy megkárosítsák a kártyatulajdonosokat akár vásárlás, vagy egy hamisított kártyával akár közvetlen készpénzfelvétel formájában is.

Bár egyelőre a támadás részleteiről nem lehet megalapozott információkat tudni, annyi biztos, hogy a Target a felfedezést követően felszámolta az adatlopást lehetővé tevő biztonsági rést. Egyúttal természetesen értesítették a kártyakibocsátó vállalatokat és az ügyben illetékes hatóságokat is. A kártyakibocsátók egyébként maguk is észlelték a problémát, mert az ügyet a hivatalos bejelentést megelőző napon kirobbantó biztonsági blog is két ilyen forrásra hivatkozva írta meg elsőként a sztorit. A hatalmas visszaéléssel kapcsolatban a többek között a pénzügyi tranzakciók tisztaságáért is felelős Secret Service szintén nyomozást indított.

Minden a legnagyobb rendben

Az áruházlánc közleményében hangsúlyozta, hogy sem a kanadai boltok, sem az online felületen vásárlók nem érintettek, és természetesen azt is, hogy immár az összes egyesült államokbeli áruházban is újra százszázalékos biztonsággal lehet költeni a dollárt. Egy biztos, sokkal rosszabbkor nem jöhetett volna a cégnek az incidens, hiszen még az utolsó pillanatban ajándékot vásárlók nem lebecsülendő tömege most indul útra.

A valaha volt legnagyobb horderejű biztonsági incidensre 2009-ben került sor, amikor is a hitelkártya-tranzakciókat feldolgozó Heartland Payment Systems belső rendszerébe behatoló támadók több mint 130 millió kártya adatához jutottak hozzá.

Biztonság

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.