A francia integrátor és tanácsadó cég már az IoT-piac felfutására készül a Gemalto megszerzésével.
Hirdetés
 

Komoly ajánlatot tett a holland Gemalto IT-biztonsági vállalatra a francia Atos tanácsadó és rendszerintegrációs cég. Tegnap jelentették be, hogy 4,3 milliárd eurót (mintegy 5 milliárd dollár) hajlandók adni a vállalatért, hogy elsősorban a vállalati és állami szektorban bővíthessék IT-biztonsági szolgáltatásaikat. Bár a felvásárlási ajánlat csak tegnap került nyilvánosságra, a francia vállalat azt nyilatkozta, hogy azt már november végén megkapta a Gemalto igazgatótanácsa.

Sőt Thierry Breton, az Atos vezérigazgatója azóta már a Gemalto fő részvényeseivel, köztük az francia állami tulajdonú befektetési bank, a Bpifrance képviselőivel is találkozott. Breton szerint a IT-biztonsági cég 8,5 százalékát birtokló bank támogatja az akvizíciót.

Jól jön a hollandoknak a biztos háttér

A Gemalto a világ egyik legjelentősebb szereplője a digitális felhasználó-azonosítás, valamint az aláíró- és kriptográfiai eszközök piacán – pozíciói Magyarországon is jók. A hardvereket és szoftvereket egyaránt házon belül fejleszti és gyártja, így mintegy 15 ezer embert foglalkoztat. Készít smartkártyákat, tokeneket, smartkártya-olvasókat, pinpadeket, de fejleszt biometriai azonosításhoz eszközöket, valamint adatbázis-, storage- és virtualizációtitkosítási megoldásokat.

Az utóbbi időben azonban a fő piacai beszűkültek, ami nehézségeket okozott a vállalatnál. Bár korábban folyamatosan nyereséget termelt, a gyengülő kilátásai miatt lényegében folyamatosan csökken a részvényeinek az árfolyama. Januárban még 55 euró körül kereskedtek a papírokkal, de a az Atos ajánlatának nyilvánosságra kerülése előtt már 32 euró alá is benézett az árfolyam. A vállalat tavaly nyereséges évet zárt, 3,2 milliárd euró nettó bevétel mellett közel félmilliárd euró profitit termelt. Ugyanakkor – épp a piac beszűkülése miatt – már az idei év sem ígérkezik fényesnek, így többször is a profitabilitás csökkenését jelezték előre. Még a hosszabb távú tervek bemutatását is elhalasztották jövő tavaszra a gyengülő piaci kilátások miatt.

Ezzel szemben az Atos épp ellentétes pályát járt be: az évet 102 euró körüli árfolyammal kezdte, a felvásárlás bejelentése előtt pedig már 125 euró környékén járt. A felvásárlási terv bejelentése egyébként mindkét vállalat papírjaira jó hatással voltak, az Atos árfolyama 130 euró fölé emelkedett, a Gemaltoé pedig kiugróan nagyott erősödött, 45 euró fölé ment.

Az Atos sikerét – amely közel tíz éve tart – egyébként a mostani vezérigazgató, Thierry Breton kinevezéséhez kötik. Mint a Reuters felhívja a figyelmet, regnálása alatt megsokszorozódott a vállalat tőzsdei értéke (nem kis részben az ügyes felvásárlási politikának – lásd az ábrát). Bevételeit megduplázta ugyanezen időszak alatt, 2016-ban már a 12 milliárd euróhoz közelített.

Breton azt nyilatkozta, hogy a felvásárlást részben saját forrásból, részben hitelből finanszíroznák, utóbbiról már meg is kezdték a tárgyalásokat. Az ajánlat egyébként részvényenként 46 eurót jelent (ez 42 százalékos felár a bejelentés előtti árszinthez képest), a bejelentés után a tőzsde lényegében erre reagált a jelentős ugrással.

A nagy étvágyú francia...

Az Atos a bevásárlással előre tervez. Elsősorban a dolgok internete (IoT – Internet of Things) piacának fellendülésére számít. A Gemnalto is elsősorban azért fontos számára, hogy a hollandok különböző elektronikus fizetési piacokon megszerzett pozícióit felhasználhassa arra, hogy valamiféle biztonsági hidat képezzen az IoT-s adatgyűjtés és feldolgozás valamint a fizetési szolgáltatások között.

Az Atos útja a 12 milliárd eurós bevételhez

A kép kattintásra nagyítható

A jelenleg már világszerte mintegy 100 ezer alkalmazottat foglalkoztató francia vállalat híresen nagy étvágyú. Bár a története 1988-ig nyúlik vissza, a nagy sikerei az ezredfordulótól követték egymást. 2002-ben megszerezte a KPMG-t, amivel a big four könyvvizsgáló piacára is be tudott törni. 2010-ben megszerezte a Siemens IT Solutions és Services leányvállalatát, de úgy hogy cserébe a Siemens bevásárolta magát az Atosba. A cég neve is ekkor lett Atos Origin helyett Atos.

2014-be következett a Bull és vele egy komoly felhős portfólió. A Bullben ugyan csak az ellenőrzéshez szükséges részesedést szerezte meg, de még abban az évben bejelentette a szándékát, hogy kész minden részvényest kivásárolni. (Ekkor került át a magyar operáció is az Atos márka alá, bár az Atos Magyarország nevet csak tavaly vette fel.)

2014 végén még egy jelentős beváráslása volt a franciáknak: megszerezték a Xerox IT-outsourcing üzletágát 1 milliárd dollárért.

Biztonság

Jól indult a PC-knél az év, de innentől a piackutatók is széttárják a kezüket

A világgazdasági folyamatokat mostanában már napi szinten rángató amerikai elnök nem könnyíti meg a piaci előrejelzések készítőinek életét (sem). Csak az biztos, hogy eddig jól fogytak a PC-k.
 
A mesterséges intelligencia új korszakába léptünk. A generatív MI nem csupán kísérleti technológia. Sok cég stratégiai eszköznek tekinti, amely segít a versenyképesség megőrzésében, javításában.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.