Tegnap volt a harmincadik évfordulója annak, hogy a világháló első címét regisztrálták. A world wide web csak négy év múlva indult be.

Az USA Massachusetts államában székelő Symbolics 1985. március 15-én jegyeztette be az első dotkom címet. A Symbolics.com tulajdonjoga azóta máshoz került, de az eredeti tartalom egy másik domain alatt ma is fogadja a látogatókat.

Megelőzték korukat

Nem meglepő módon a Symbolics egy informatikai vállalat volt, amely többek között munkaállomásokat készített, de nevükhöz fűződik Lisp programozási nyelv és az arra épülő operációs rendszer is. Utóbbit állítólag nagyon korlátozott formában ugyan, ám néhány szervezetnél még ma is használják.

A harminc évvel ezelőtti regisztráció annyira úttörő volt, hogy a world wide web, azaz a internet őskori formájú beindulását jó négy évvel későbbre datálják. Az élelmesek azonban már 1985-ben is meglátták a lehetőséget és a Symbolics után körülbelül egy hónapos késésekkel befutott a második és harmadik bejegyzési kérelem is. 1986 végére pedig már ötven címre bővült a kör.

Van az a pénz

A Symbolicsnak aztán nem ment túl jól a sora, és 1993-ban kénytelenek voltak csődöt jelenteni. A megszűnést ugyan sikerült elkerülni, de a nehéz idők nem múltak el. A domain tulajdonjogát egészen 2009-ig magukáénak tudhatta a cég, ám ekkor egy bizonyos Aron Meystedttől érkezett vételi ajánlat, amit a pénzszűkében lévő vállalat el is fogadott.

Az üzlet részletei nem nyilvánosak, de az biztos, hogy Meystedt pénzt szeretett volna látni abból, hogy évente százezrek tévednek a világ első bejegyzett .com-os címére. Elmondása szerint volt is pár hirdető, de jelenleg már inkább csak az internettel kapcsolatos információs múzeumként tekint a Symbolics.com-ra.

Aki arra kíváncsi, milyen tartalom fogadta eredetileg a látogatókat, az a www.symbolics-dks.com címen ezt is megnézheti. A néhány soros nyitóképernyő mellett szépen szkennelt tájékoztató oldalakkal találkozhattak a hőskori netezők. A figyelmesebbek kiszúrhatják azt is, hogy az oldal esetleges hibáiról egy bizonyos Kalman Reti nevű kollégát kellett tájékoztatni.

Hazai viszonyok

Ha már a magyar vonatkozás felmerült, érdemes megnézni azt is, itthon mikor és ki volt az első domainregisztráló. Technikailag már 1990-ben lehetőség lett volna .hu végződésű címet regisztrálni, ám erre csak egy évvel később került elsőként sor. A sztaki.hu domaint az MTA Számítástechnikai és Automatizálási Kutató Intézete stoppolta le.

Érdekesség, hogy a környező országok közül viszonylag korán bekapcsolódtunk az internet építésébe, hiszen például Románia csak egy évvel utánunk kapta meg a lehetőséget a .ro használatára. 1990-ben olyan országokkal együtt léptünk be a legfelsőbb szintű domainek társaságába, mint például Kína és Lengyelország, de említhetnénk az akkor még "üzemelő" Szovjetuniót is. A .su végződést aztán hamarosan elmosta a történelem.

Közösség & HR

Harry Smithnek hívnak? Akkor buktad ezt a szoftvermérnöki állást!

A mesterséges intelligenciát használó toborzószoftverek állítólag nem szeretik az angolszász nevet viselő férfi jelölteket.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.