Sokan próbálták már kitúrni a munkahelyi gépekről a Microsoft irodai szoftvercsomagját, de ez eddig nem nagyon jött össze. A három éve titokban készülő Coda fejlesztői azért megpróbálják.

Ha a termék is ugyanolyan jó lesz, mint amennyire a titoktartás sikerült, akkor fényes jövő áll a néhány napja nyilvános béta állapotba került Coda előtt. A fejlesztők a táblázatkezelés és a csoportmunka gyökeres megváltoztatását ígérik.

Szebb lett, de a felszín alatt minden ugyanaz maradt

A céget két egykori Google-alkalmazott alapította. Shishir Mehrotra 2014-ig a YouTube termékfelelőseként dolgozott, és mint ilyen, bőven volt dolga különböző irodai megoldásokkal, jelen esetben ez a Google Docs és a Sheets kattintgatását jelentette. És bár a dolog működött, folyamatosan azt érezte, hogy egy elavult keretrendszer lehetőségeivel és megoldásaival kell boldogulnia.

 

A 40 éve fejlesztett VisiCalc és a Google Sheets mai felülete: a táblázat szebb lett, de alapvetően nem változott


Mehrotra meglátásán, miszerint az nem állapot, hogy a cégek működését alapvetően befolyásoló irodai programok, a szövegszerkesztők és táblázatkezelők lényegüket tekintve négy évtizede változatlanok. Ugyan tetszetősebb lett a felület, bővültek a lehetőségek, megtörtént a felhőbe költözés is, de még mindig az A1 cellára kell hivatkoznunk, ha valamit kezdeni akarunk vele. A forradalmi hevületen osztozott egy másik ex-google-ös, Alex DeNeui is, így három éve nekifogtak a Krypton fedőnév alatt futó fejlesztésbe.

Az eltelt idő alatt bőven voltak olyan befektetők, akik bíztak a projektben. Bár a két körben begyűjtött 60 millió dollár eltörpül néhány más startup támogatásához képest, az invesztorok listáján olyan prominens nevet is találni, mint például Reid Hoffman. A LinkedIn társalapítója és elnöke a Coda igazgatótanácsában is kapott egy széket. Szerinte azzal, hogy a feladatok egyre több együttműködést igényelnek, a Coda előtt megnyílt az út egy saját tortaszelet megszerzésére a kollaborációs alkalmazások szegmensében.

Bármit megcsinál, de nem gombnyomásra

A programról egyelőre annyit tudni, hogy az a dokumentum- és táblázatkezelők egyfajta elegyét képviseli, ahol a felhasználónak rengeteg lehetősége lesz saját igényeire szabni a platformot, ám ehhez alaposabban el kell mélyednie a Coda saját, képletekre épülő nyelvében. A feladat valószínűleg még így is könnyebb lesz, mint a makrók írása Excelben. Ennek egyik példája az, hogy a különböző értékekre nem kell cellakoordinátákkal hivatkoznunk. Azaz mondjuk a negyedéves forgalom behívásához nem kell felkutatnunk, hogy ez az adat melyik lap hányadik oszlopában és sorában van, hanem elég a bevett elnevezésével hivatkozni rá.

A felület ennél persze sokkal többre képes: a fejlesztők szerint gyakorlatilag önálló alkalmazásokat kreálhatnak vele. A szabad utasításoknak köszönhetően keresztbe kasul lehet tűzdelni az egymásból megnyíló prezentációkat, szöveges jelentéseket és táblazatokat mindenféle, folyamatosan frissülő információkkal.

Tesztidőszak

Az eddigi tesztek során az esküvőszervezéstől a hibakeresésen át a Salesforce-típusú ügyfélkapcsolat-kezelő feladatokig mindenhol megállta a helyét a platform, melyet most meghívásos alapon bárki kipróbálhat. Egy neves ügyfél azonban már hónapok óta nyúzza a Codát. Az Uber egyik részlegénél a program béta verzióját annyira megkedvelték, hogy át is váltottak rá az addig használt többféle projektkezelő rendszerről. A Coda kapcsán az autómegosztós vállalat képviselője leginkább a rugalmasságát emelte ki. A programot például felhasználták egyfajta belső Wikipedia megalkotására, a mérnökök masszív adatbázisok kezelésére és részletes információk kibányászására fogták be, miközben ugyanezekből az adatbázisokból a marketingrészleg automatikusan megkap egy könnyített verziót, amelyekben csak a számukra fontos kulcsinformációk láthatók.

 

 

Az még nem világos, hogy a Coda mikor válhat teljes, a nagyközönség számára azonnal elérhető kereskedelmi termékké. Az üzleti modell pedig pláne nem kristályosodott még ki. A privát béta fázis akár hosszú ideig is eltarthat, hiszen egyelőre komoly hiányosságokat lehet felfedezni. A Coda például egyelőre mobilról nem szerkeszthető, pusztán megtekintési funkciót kap az a felhasználó, aki az okostelefonján hívja be a dokumentumokat. A tervek szerint a most induló új fejlesztési fázis arra is alkamlas lesz, hogy a platform képességeit jól illusztráló példákat gyűjthessenek a vélhetően egyre népesebb felhasználói tábortól.

Intő példák és nehézségek

Nem ez lesz persze az első startup, amelyik megpróbálja átalakítani a csoportmunka-szoftverek világát és megtörni a Microsoft sok évtizedes múltra épített hatalmát. A bő évtizede alapított Smartsheet cloudos táblázatkezelőjét a friss információk szerint 70 ezer vállalkozás használja, a 2012-ben startolt Quip pedig tavaly 750 millió dollárért került a Salesforce-hoz. Ezek az eredmények ugyan valószínűleg elegendőek ahhoz, hogy az alapítóknak ne legyenek anyagi gondjaik, ám a forradalmat láthatóan nem sikerült elhozniuk.
 
Utóbbi a Codának sem lesz egyszerű, hiszen maga a platform sem egyszerű. Miközben számos hasonló területen dolgozó rivális a lehető legkönyedebb felhasználói felületet igyekszik elérni, a Codához tagadhatatlanul kell egyfajta dedikált figyelem. Különösen akkor, ha tényleg egyedi, különleges képességeket akar az ember kicsiholni belőle. A fejlesztők ezt a tagadhatatlan problémát azzal igyekeznek elhessegetni, hogy egy-egy vállalatnál elegendő néhány "feketeöves" munkatárs, akik elvégzik a nehezebb részt, a többieknek csak a munka gyümölcsét kell élveznie. És persze az is igaz, hogy az Excel-mágusoknak évtizedek óta a vérében van a makrók írása, így ők ettől a rendszertől sem fognak megijedni.
Cloud & big data

A Samsung szembemegy a világtrenddel: vezetőknek jön a hatnapos munkahét

Annyira gyenge eredményeket produkált tavaly a dél-koreai vállalat, hogy a vezetőknek át kellett állniuk vészhelyzeti működésre.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.