A Microsoft adatai szerint a Windows-ökoszisztémában látványosan visszaszorulóban van a malware-fertőzések száma, ami azonban csak azt jelzi, hog a bűnözők másféle technikákkal operálnak és más célpontokat választanak.

A Microsoft Security Intelligence Report című anyaga folyamatosan frissülő, interaktív statisztikákkal egésszíti ki a társaság éves biztonsági jelentéseit, így az év végéhez közeledve naprakész forrásnak számít a windowsos ökoszisztéma informatikai biztonsági trendjeit illetően. Ez különösen igaz, ha figyelembe vesszük, hogy a Windows Defender a gyártó újabb operációs rendszereinek már alapértelmezett módon a része, így rajta keresztül a Microsoftnak akkor is páratlanul mély betekintése van a szóban forgó folyamatokba, ha a Defendert sokan deaktiválják vagy teljesen kikapcsolják, amikor látványosan pusztítani kezdi a PC-k teljesítményét.

Legutóbb a ZDnet készített összeállítást a Security Intelligence Report adataiból, amelyből kiderül, hogy a zsarolóvírusok, kriptovaluta-bányász fertőzések és más rosszindulatú kódok némileg visszaszorultak az előző egy-két év megfelelő időszakához képest, ami az egyes kártevők felbukkanásának gyakoriságát illeti. Ez szám szerint azt jelenti, hogy 2017 elején például még a Windowst futtató számítógépek 6-7 százalékán azonosítottak valamilyen malware-t, miközben 2019 októberében ugyanez az arány csak valamivel 4 százalék fölötti volt.

A Microsoft szerint ennek legvalószínűbb oka a Windows 10 adaptációs szintjének folyamatos emelkedése, ami egyszersmind azt jelenti, hogy egyre több gépen futnak a Windows Defender védelmi szolgáltatásai is. Ez még akkor is igaz, hogy ha havi szinten éppen enyhe emelkedés tapasztalható a kártevők felbukkanásában, és az egyes régiók összehasonlítása is meglehetős aránytalanságokat mutat: szélsőséges példa, hogy Etiópiában a windowsos gépek negyedén azonosítottak valamilyen rosszindulatú kódot a legutóbb vizsgált hónapban.

Folyamatosan csökken a fertőzött gépeket kriptovaluta-bányászatra használó specializált malware-ek előfordulása is, amelyek még 2017-ben voltak különösen népszerűek a kiberbűnözők körében. Ezek a Microsoft adatai szerint októberben már csak a Windows-ökoszisztémába tartozó számítógépek kevesebb mint egytized százalékán bukkantak fel világszerte. Ugyanígy viszsaestek a zsarolóvírusok is, a tavaly januári 0,11 százalékához képest most októberben már csak 0,04 százalék szerepel a kategória mellett.

Nincs okunk ünnepelni a számszerű csökkenést

A Microsoft adatai ebben a tekintetben egybevágnak más biztonsági jelentésekkel, amelyek kiemelik, hogy a bűnözök egyre kevésbé célozzák az otthoni felhasználókat, és már elsősorban a nagyvállalatok vagy közintézmények hálózatai felé fordulnak, ahonnan a váltságdíjak tekintetében is nagyobb profitot remélhetnek. Ez persze azt jelenti, hogy a detektált esetek számának csökkenése korántsem jelenti a műfaj visszaszorulását, sőt az utóbbi időben a zsarolóvírusok egyre nagyobb problémát okoznak a menedzselt szolgáltatások, az oktatási intézmények, az önkormányzatok, újabban pedig az európai üzleti felhasználás területén, az érintett gépek darabszámának csökkenéséhez pedig az összes anyagi kár növekedése társul.

A Microsoft szerint a kiberbűnözők változtatják és diverzifikálják munkamódszereiket, amelyek gyakran már nem a malware-ek telepítsére épülnek, hanem adathalász kampányokat, elosztott szolgáltatás-megtagadásos (DDoS) támadásokat vagy credential stuffing technikákat alkalmaznak. Ez utóbbi a magas pénzügyi kockázattal működő, ezért nagyon erős biztonsági megoldásokat alkalmazó célpontok elleni stratégia, amikor a közvetlen próbálkozások helyett gyengébben védett felületekről szerznek meg fiókadatokat és jelszavakat, hogy azokkal kísérletezzenek a tényleges célpontoknál.

Az adathalász kísérletek száma például háromszorosára nőtt 2018 januárjához képest, a TCP-alapú DDoS-támadások átlagos intenzitására pedig jellemző, hogy az ilyen kísérletek során felemésztett sávszélesség a májusi 75 Gbps-ról 200 Gbps-ra nőtt az októberi adatok alapján. A külső támadások mellett ugyancsak problémát jelentenek a Windows-felhasználók vagy az Azure-ügyfelek gyakorlatai is: a vállalat 2019-ben egy hárommilliárd kiszivárgott azonosítót tartalmazó lista alapján szkennelte végig a Microsoft és Azure AD fiókokat, és ennek során 44 millió esetben állapította meg, hogy a felhasználók "újrahasznosítják" a belépési kulcsokat, elősegítve a már említett credential stuffing technikák sikerét.

Biztonság

Van az a pénz... Kivették a kínai App Store-ból a WhatsAppot és Threadset

Peking szerint a Meta két mobil appja nemzetbiztonsági aggályokat vet fel.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.