Miközben a kampányban tapintható volt a kölcsönös ellenségeskedés, a megválasztott amerikai elnök tegnap rózsaszín masszában úszó megbeszélést tartott a legnagyobb techcégek képviselőivel.
Hirdetés
 

Most szerdán tartották azt a találkozót, amelyet a frissen megválasztott amerikai elnök kezdeményezett a tengerentúl legbefolyásosabb tengerentúli vállalataival. Az, hogy Donald Trump és a szektor nagyjai végül találkoztak, önmagában egy eredménynek számít, hiszen elhangzottak olyan vélemények is, hogy bojkottálnia kellene a cégvezetőknek az ülést, mivel annyira távol van a két fél álláspontja egymástól. A bojkottból aztán olyannyira nem lett semmi, hogy valóságos szeretetparti kerekedett a megbeszélésből.

Egy csomó csodálatos ember

A hivatalosan jövőre szolgálatba álló Trump a találkozó első, sajtónyilvános perceiben nem győzte agyba-főbe dícsérni a jelenlévőket. Többek között "igazán lenyűgöző embereknek" titulálta a cégvezéreket, akikhez "nincs fogható hasonló a világon". Többször és hosszasan emlegette, mennyire fontos számára a szektor boldogulása, és hogy az adminisztráció mindenben a segítségükre lesz, sőt akár őt magát is hívhatják közvetlenül, ha bármi gond akadna.

A szobányi csodálatos ember között ott volt például Jeff Bezos (Amazon), Elon Musk (Tesla), Tim Cook (Apple), Sheryl Sandberg (Facebook), Larry Page és Eric Schmidt (Alphabet), Safra Catz (Oracle), illetve Satya Nadella (Microsoft) is. És bár ők sem a Trump Tower liftje felé menet, sem onnan távozva nem nyilatkoztak a megbeszélés nagy részéről kitessékelt sajtónak, a későbbi nyilatkozatok alapján a társaság nem tűnt elégedetlennek. Bezos például nagyon produktívnak minősítette a másfél óráig tartó találkozót, ahol ő személy szerint igyekezett az innováció fontosságát hangsúlyozni az adminisztráció képviselőinek.

Sok egyéb konkrétum nem nagyon tudható a megbeszéléssel kapcsolatban, de egy névtelenségbe burkolózó hivatalnok szerint a felvetett témák között volt a szakképzés erősítése, a Kínával folytatott kereskedelemben rejlő lehetőségek és veszélyek, illetve természetesen a kampányban is nagy hangsúlyt kapó bevándorlási kérdéskör. Utóbbival Trumpnak amúgy láthatóan semmi gondja, ha az "okos és tehetséges emberekre" korlátozódik.

Szó volt még arról is, hogy kisebb csoportokban negyedéves rendszerességgel leülnének egymással beszélgetni a felek. A kormányzati oldalt ezeken a megbeszéléseken Trump tanácsadója, Jared Kusher képviselné, aki nem mellesleg történetesen a veje.

Madarat tolláról...

A nagy találkozót mégsem lehet teljesen pozitívnak értékelni. Egyesek például azon értetlenkedtek, hogy a Trump által a kampányban és mostanában is előszeretettel használt Twitter képviselőjét miért nem sikerült meghívni. Való igaz, ugyan a mikroblog-szolgáltatónak mostanában már nem megy annyira jól a szekere, de különösen az Egyesült Államokban még most is az egyik legfontosabb közösségi csatornának számít.

A kormányzati magyarázat szerint szűkös volt a hely, és hát rengeteg potenciális meghívottról kellett ezért lemondani. Az amúgy rendkívül pragmatikusnak hangzó szöveget némileg árnyalja, és Trump különutas magatartását jól mutatja, hogy tudtak azért széket találni a megválasztott elnök három gyerekének is. A már említett vő mellett az ifjabb Donald, Eric és Ivanka Trump szintén képviselte a családot.

Piaci hírek

Projektek O-gyűrűje. Mit tanulhat egy projektvezető a Challenger tragédiájából?

A kulcsfontosságú erőforrások és a projektvezetői felelősség összefüggései.
 
Hirdetés

Produktivitás mint stratégiai előny: mit csinálnak másként a sikeres cégek?

A META-INF által szervezett Productivity Day 2026 idén a mesterséges intelligencia és a vállalati produktivitás kapcsolatát helyezi fókuszba. Az esemény középpontjában a META-INF nagyszabású produktivitási kutatásának bemutatása áll, amely átfogó képet nyújt a magyar vállalatok hatékonyságáról és működési kihívásairól.

Vezetői példamutatás és megfelelő oktatás, vállalatikultúra-váltás nélkül gyakorlatilag lehetetlen adatvezérelt működést bevezetni. Cikkünk nemcsak a buktatókról, hanem azok elkerülésének módjairól is szól.

EGY NAPBA SŰRÍTÜNK MINDENT, AMIT MA EGY PROJEKTMENEDZSERNEK TUDNIA KELL!

Ütős esettanulmányok AI-ról, agilitásról, csapattopológiáról. Folyamatos programok három teremben és egy közösségi térben: exkluzív információk, előadások, interaktív workshopok, networking, tapasztalatcsere.

2026.03.10. UP Rendezvénytér

RÉSZLETEK »

A PMI Budapest, Magyar Tagozat májusban rendezi meg az Art of Projects szakmai konferenciát. A rendezvény kapcsán rövid írásokban foglalkozunk a projektmenedzsment szakma újdonságaival. Az első téma: mit gondolunk ma a projekttervezésről?

Régen minden jobb volt? A VMware licencelési változásai

A Corvinus Egyetem és a Complexity Science Hub kutatói megmérték: a Python kódok közel harmadát ma már mesterséges intelligencia írja, és ebből a szenior fejlesztők profitálnak.

Rengeteg ország áll át helyi MI-platformra

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2026 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.