Hekkerek támadták meg a német IOTA Alapítvány által jegyzett kriptovaluta-rendszert. Csak a teljes hálózat lelövésével tudták megoldani a problémát.

Lezárta az IOTA Alapítvány az általa kiadott iota kriptovaluta rendszerét, miután azt múlt héten hekkertámadás érte. A kiberbűnözők a kriptovalutához fejlesztett digitális pénztárca, a Trinity egy sebezhetőségét használták ki. A németországi alapítású nonprofit szervezet (melynek neve a görög ábécé 9. betűje, és a kriptovaluta-piacon az elszámoláshoz használatos alapegység neve) elsősorban kutatás-fejlesztési tevékenységet folytat elosztott főkönyvi rendszerek témájában, és a kriptiovalutát részben ennek finanszírozására adták ki.

Teljes leállítással kezelték

A támadás a múlt héten történt, és először csak a Twitteren tettek közzé egy bejegyzést, amelyben arra kérték a Trinity wallet használóit, hogy a következő hivatalos értesítésig ne nyissák meg a pénztárcát, mert egy biztonsági incidenst vizsgálnak.

Azóta kiderült, meglehetősen célzott támadás érte a rendszert. Az alapítvány ugyanis azt írta, hogy elsősorban nagyobb értéket tároló walletekre utaztak a hekkerek. Tíz pénzárca esett áldozatul, melyekből összértékben megközelítőleg 1,6 millió dollárnyi iota valutát loptak el.

Az incidenskezelés állapotlapja szerint nagyjából az incidens észlelése után 25 perccel az alapítvány leállította a teljes rendszert, mert valószínűleg csak így tudták megakadályozni, hogy további felhasználókat is kár érjen. Ez azonban azzal a kellemetlen következménnyel járt, hogy akik iotában tartották pénzük egy részét, napokig nem tudtak hozzáférni ahhoz. Mint a ZDNet írja, ehhez a radikális eszközhöz eddig egyetlen kriptovaluta-rendszer üzemeltetői sem nyúltak.

Az alapítvány egyelőre vizsgálja a probléma okát, de első körben arra jutottak, hogy nem a szuperbiztosnak hirdetett Trinityben, hanem annak egy integrációjában volt olyan hiba, amin keresztül a felhasználók pénzéhez hozzá lehetett férni.

Hétfőn az IOTA állapotoldalán már az elkészült és telepíthető javításról szólt a legfrissebb bejegyzés. Ezzel csupán az a teendő, hogy letöltés után telepíteni kell a régi verzióra. A IOTA felhívja a figyelmet arra is, hogy a frissítés mellett a felhasználóknak gondoskodniuk kell jelszavuk biztonságáról is. Emellett hamarosan kiadnak egy olyan eszközt is, amivel a rendszerben nyomon követhetők a jogosulatlan tranzakciók.

A hálózatot azonban csak az után indítják újra, hogy elkészítették annak teljes pillanatképét. Ettől remélik ugyanis az ellopott tokenek visszaszerzését és a hekkerek azonosítását. A vizsgálatba a hatóságokat is bevonták.

Nem kispályás rendszerről van szó

Az alapítvány azt ígéri, hogy mindent elkövet az ellopott tokenek felderítésében, és azokat igyekszik visszajuttatni az eredeti tulajdonosoknak. A IOTA Alapítvány jövője szempontjából egyáltalán nem mellékes, hogy vissza tudja-e szerezni a felhasználók bizalmát. A iota ugyanis nem kispályás versenyző, a CoinMarketCap szerint a 23. legnagyobb piaci értékű kriptovaluta, kb. 740 millió dollár értékkel.

Ezzel persze a kanyarban sincs a bitcoin 174 milliárdjához képest, és az ether 27 milliárdja is fényévekre van, de érdemes figyelembe venni azt is, hogy a kriptovalutát létrehozó alapítványt mindössze három éve alapították. Az IOTA számára azért fontos az árfolyam, mert az önkéntes felajánlások mellett az általa birtokolt saját kriptovalutájából tudja finanszírozni a munkáját, így egyáltalán nem mindegy, hogy az milyen árszinten forog.

Biztonság

A testkamerák felvételei alapján készítene rendőrségi jelentéseket az MI

Pontosabban a Draft One nevű MI-alkalmazás fejlesztője, aki szerint jó ötlet rábízni az ilyesmit a totál megbízhatatlan mesterséges intelligenciára.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.