A Reuters értesülése szerint a felhőszolgáltató ellenőrzi majd, hogy a nála tárolt tartalmak nem sértik-e az AWS szolgáltatási irányelveit.

Elsőre hajmeresztő ötlet megvalósítására készül az Amazon AWS, állítja bennfentes informátorokra hivatkozva a Reuters. A szolgáltató azt tervezi, hogy proaktívan kiszűri és eltávolítja ügyfeleinek azokat a tartalmait, melyek sértik az AWS szolgáltatási irányelveit, írja a hírügynökség. A valószínűleg komoly vitákat kiváltó szűrési rendszer egyelőre még terv, de komolyan veendő terv.

Már zsákolják befelé a szükséges tudást

A vállalat ugyanis már vadászik azokra a szakértőkre, akik mindezt megvalósítják. A belső csapat nem lesz nagy, de külsős kutatókat is terveznek bevonni a munkába. A terv azonban több problémát is felvet. Az Amazon Web Service jelenleg a világ legnagyobb felhőszolgáltatója, a Gartner szerint a piaci részesedése 40 százalék. Ha a tartalomszűrési rendszer megvalósul, akkor annak elképesztő hatása lesz a szólásszabadságra. Nem egy állam elvileg valamiféle közmegegyezésen alapuló törvényei, hanem egy vállalat által meghatározott szabályok döntik el, mely tartalmak érdemesek arra, hogy máshoz is eljussanak.

A tartalomfigyelés egyébként jelenleg is működik, hiszen az AWS szabályzata szerint tilos többek között megtévesztő, erőszakra uszító vagy gyermekek szexuális kizsákmányolását, bántalmazását segítő információk, tartalmak tárolására, terjesztésére használni a felhőszolgáltatást.

Az ellenőrzés az AWS Trust & Safety csapat feladata. De a csapat (amelybe folyamatosan keresnek embereket, például itt) nem végez előzetes vizsgálatokat! Olyan ügyekben jár el, mint amit a közelmúltban a The Washington Post írt meg: az Amazon letiltott egy az AWS-ben futó propagandaoldalt, ami az ISIS-hez köthető, és azt a kabuli öngyilkos merényletet dicsőítette, amely 170 afgán és 13 amerikai katona halálát okozta. Az AWS csak a tartalom eltávolítását kéri, és csak akkor állítja le a szolgáltatást, ha nem tud megállapodni az ügyfelével.

A jövőben viszont proaktívan szeretne beavatkozni, azaz a megjelenés előtt kiszűrni a szolgáltatás irányelveit megsértő tartalmakat. Magyarán automatizálni szeretné a sértő tartalmak megtalálását.

Értéknövelő szolgáltatásként is eladható...

Egyes magyarázatok szerint egy ilyen rendszernek az lenne a legfőbb előnye, hogy segítene elkerülni az AWS-t használó vállalatoknak a jogi és PR-katasztrófákat. Ez akár pénzben is mérhető megtakarítást jelenthet, hiszen ha véleményes tartalom jelenik meg egy vállalati webhelyen, és az nagyobb publicitást kap, még akkor is komoly energiát igényel a helyzet kezelése, ha az ügy nem jut el a bíróságig. (Olyan nagyvállalatok használják az AWS-t, mint a Netflix vagy a Coca-Cola.)

Arról azonban nincs közmegegyezés, hogy ez helyes-e. A felhőszolgáltatásokat sokan már most is az internet alapinfrastruktúrájához sorolják. Ez azonban azt is jelenti, hogy politikailag semleges szolgáltatásként kellene működniük. Az emberi jogi aktivisták egy része ugyanakkor azon az állásponton van, hogy a káros tartalmakért a technológiai infrastruktúrát üzemeltető vállalatok is felelősek, nem csak a tartalmakat megosztó webhelyek. A konzervatív álláspont szerint viszont a tartalomszűrés a szólásszabadság korlátozása.

Cloud & big data

Japán lesz az OpenAI ázsiai főhadiszállása

Az amerikai és japán kormányközi megállapodásokat követően a ChatGPT fejlesztője is irodát nyit Tokióban.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.