Nem cizellálta túl a Samsung, amikor elnevezte speciális tévéjét: a Keret valóban megállja a helyét a falon – is.

Egyre nehezebb kitűnni a televíziós piacon, hiszen a felbontást nem lehet végtelenségig növelni, az extra szolgáltatások zöme nem vonzza az embereket, a 3D-s őrület már rég lecsengett, ahogy az ívelt kialakítás iránti rajongás is. Ebben az igen versengő szegmensben tudott valami egyénivel előrukkolni a Samsung.

Tavaly nyáron ált a nyilvánosság elé a dél-koreai vállalat Frame nevű televíziójával, melynek egyedisége a falra szerelhetőség maximális kiaknázásából származik. A készülék ugyanis nem csak egyszerűen talpak nélkül használható, de kialakításának (és beépített funkcióinak) köszönhetően digitális képkeretként is használható. A 43, 55 és 65 inches képátlóval bíró modellek közül a középső járt nálunk, így kipróbálhattuk, mit tud az UHD (2160p avagy 4K) felbontású készülék.

Láthatatlan kábelek és tévén kívüli csatlakozók

Ne legyenek kétségeink, az alkalmi besurranó tolvajoktól egy ekkora tévé már teljes biztonságban van. Nem csak a falra rögzíthetősége okán; a 138 centiméteres képátlóhoz közel 19 kilogramm tömeg társul. Üzembe helyezése kétemberes feladat.

Ha lemondunk a falra szerelésről, akkor viszonylag gyorsan megy is a dolog: két, designert valószínűleg sosem látott, hengeres fémtalpat kell a készülék aljába csatlakoztatni. Ettől kezdve a Frame bármilyen vízszintes felületen megáll. Emellett a hozzá adott háromlábas állványra is rögzíthető (lásd nyitóképünket). Ha azonban tulajdonosa kinézett neki egy fix helyet a falon, akkor kicsit több előkészületet igényel használatba vétele. A rögzítéshez szükséges összes csavar rendelkezésre áll a csomagolásban, de a fúrást ekkor nem lehet megúszni.

Ennek az elhelyezésnek egyik nagy rákfenéje a falakon kígyózó kábelköteg. Ezt igyekezte mérsékelni a Samsung a saját maga által tervezett Invisible Connection fejlesztésével. Ez tulajdonképpen egy átlátszó burkolatú, vékony vezeték, melyet egy apró kábeltartó dobra feltekerve kap meg a tévé tulajdonosa. A hátlap egy részének eltávolításával csatlakoztatható egyik vége, a másik pedig a One Connect eszközbe kerül.

A Samsung ugyanis nem a tévére pakolta a különböző adatkábelek csatlakozóit, hanem egy külön egységbe telepítve gondoskodott arról, hogy minél kevesebb vezeték rontsa a falra akasztott képkeret összhatását. Az ujjlenyomatokat ügyesen gyűjtő kis készülék elosztóként szolgál: antenna bemenetei mellett négy HDMI porttal, egy digitális hangkimenettel, Ethernet-csatlakozóval és három USB porttal rendelkezik. Utóbbiak sajnos csupán 2.0-s szabványúak.

A készülékhez tartozik még egy puritán (letisztult) távvezérlő is, mely alig néhány gombot tartalmaz. Bekapcsolója egyben két funkciója (tévé/képkeret) közötti váltásra is szolgál. Leginkább az iPodokról ismert kerek vezérlőeszközt fogja nyomogatni felhasználója, ezzel lehet léptetni a tartalmak között. A fehér-világosszürke designból harsányan kiemelkedő, fémszínű hangerő és csatornaváltó kezelőszervei billenthetők.

Art Mode

A HDR technológiát támogató, LED-es háttérvilágítású, folyadékkristályos technológiára alapuló Frame kétségtelenül megállja a helyét tévéként is, azonban szintén izgalmas lehetőségeket nyújt képkeret üzemmódja. Ha éppen nem nézünk rajta filmet, akkor – szemben gyakorlatilag összes versenytársával – nem lóg nagy fekete téglalapként a falon, hanem első pillantásra megtévesztően hasonlít egy nagyméretű képre.

Az teljes mértékben tulajdonosán múlik, hogy fotót vagy festményt jelenít meg vele, de a 16:9-es képarányú készüléken számos, előre telepített művészeti alkotás közül választhat. Ha pedig ez nem lenne elég (és nem lesz), akkor bővítheti a repertoárt, akár telefonon keresztül, a Smart View segítségével. Saját fotók megjelenítésekor azonban számolni kell azzal, hogy a Frame méretei és felbontása már a legkisebb fényképezési hibákat is kíméletlenül közszemlére teszi. Éppen ezért érdemes átböngészni az Art Store kínálatát.

Az egyébként remek funkciónak van egy komoly hátránya. Csupán egyetlen képet lehet kiválasztani, és azon a tévé egészen addig nem változtat, amíg tulajdonosa be nem avatkozik. Vagyis bemutató (slideshow) lejátszására ebben az üzemmódban nincsen lehetőség. Ez ugyanakkor beégés szempontjából nem okoz problémát, mivel a készülék nem OLED technológiára alapul.

A kijelző aljába épített fényérzékelő gondoskodik arról, hogy a látvány mindig az adott helyiség fényviszonyaihoz illeszkedjen. Így még kevés fény mellett is meggyőzően tudja imitálni, hogy „ő” tulajdonképpen csak egy képkeret. Költségtakarékossági szempontokból pedig akár teljesen ki is tudja magát kapcsolni, ha a környezeti fényviszonyokból arra a megállapításra jut, hogy éjszaka van.

Ahol nem emelkedik ki a mezőnyből

Míg a megjelenítés területén tudott újat hozni a Samsung, a hangzás tekintetében erről már sajnos szó sincsen. Két hangszóróból álló, Dolby Digital Plus támogatással bíró, 40 wattos hangrendszere nem hagy emlékezetes élményeket a kijelző előtt ülőkben. Nem mintha probléma lenne vele, egyszerűen csupán ekkora méretekben sokkal minőségre maximum mérnöki bravúrok sokaságával lehet jutni.

A Tizen operációs rendszert futtató készüléknek van egy, a fentinél zavaróbb hibája. Míg Wi-Fi hálózatra – 802.11ac támogatásának köszönhetően – villámgyorsan csatlakozik, a webes tartalmak előkutatása pár perc alatt gyötrelmes időtöltéssé változik. A távirányító négyállású vezérlőszerve betűnkénti léptetést/gépelést tesz csak lehetővé, ami egy hosszabb című videó megkeresését nehézkessé teszi.

A távirányító korlátozott lehetőségein úgy próbáltak segíteni a mérnökök, hogy a beszenvedett karaktereket prediktíven kiegészíti a rendszer, így van esély, hogy az ismertebb témáknál viszonylag gyorsan előhozható a kívánt tartalom. A hozzá hasonlókat egyébként be is ajánlja a rendszer, így egy utazás vagy űrkutatás tematikájú videó megnézése könnyen egész estést álmélkodásba torkollhat.

Korlátozott elérhetőség

A március végétől hazánkban is megvásárolható modellek érezhetően nem az összes potenciális tévévásárlót igyekeznek meghódítani, például abban biztosak vagyunk, hogy a sportközvetítések szerelmeseinek javát az Art Mode lehetősége hidegen fogja hagyni. Különösen úgy, hogy a megszokott szórakoztatóelektronikai boltokban nem is lehet beszerezni a Samsung tévéit.

A Frame-ek ugyanis a Samsung Értékesítési Szolgáltatásán keresztül szerezhetők csak be. És viszonylag mélyre kell nyúlnia annak a zsebébe, aki ekkora méretű digitális képkereteket szeretne saját falán tudni. Az 55 inches változat 600, a 65 inches verzió pedig 800 ezer forintba kerül. Ezzel az árazással pedig egyértelműen a prémium kategóriába sorolják magukat a dél-koreai vállalat egyedi televíziói.

Konzumer tech

A testkamerák felvételei alapján készítene rendőrségi jelentéseket az MI

Pontosabban a Draft One nevű MI-alkalmazás fejlesztője, aki szerint jó ötlet rábízni az ilyesmit a totál megbízhatatlan mesterséges intelligenciára.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.