Félmilliárd vezeték nélküli töltéssel rendelkező eszköz került tavaly forgalomba a világon. Ez utóbbi technológia piaca 2017-ben 40 százalékkal bővült, és hasonló ütemű növekedés várható a következő években is.

Az okostelefonok, a viselhető eszközök, valamint a kis háztartási készülékek adják a zömét a vezeték nélküli töltés technológiájával rendelkező termékeknek – derül ki az IHS Markit egyik legfrissebb kutatásából.

Véget ért a szabványok harca - a győztes a Qi

Az amerikai tanácsadó cég szakértői szerint a múltban a technológia gyorsabb terjedésének elsősorban a sokféle szabvány egyidejű megléte volt az akadálya. A múlt év elejére viszont már tisztult a kép, a Qi szabvány lényegében félretolta konkurenseit és ma már ez számít kvázi sztenderdnek. Egy másik kutatás pedig egyenesen a következő évtized világmegváltó technológiái közé sorolja a vezeték nélküli töltést. 

Az IHS Markit azt várja, hogy idén még több okostelefongyártó használja majd a Qi technológiát, amit eleinte kisebb méretű háztartási eszközökben elektromos fogkefékben, borotvákban és vízforralókban használtak. A wcharge.eu beszámolója szerint az első vezeték nélkül tölthető telefont, 2009-ben a Las Vegas-i szórakoztató elektronikai vásáron (CES) mutatták be. Ez azonban még nem rendelkezett elfogadott ipari szabvánnyal. Ezt követően fogtak össze az érdekelt nemzetközi gyártók és hozták létre az első ilyen szövetséget Wireless Power Consortium (WPC) néven.

A WPC szabványát, a Qit még abban az évben mutatták be, majd két évvel később jelent meg az első, már ilyen szabvánnyal rendelkező telefon. Pár évre rá jöttek a szabványosító versenytársak: a PMA, vagy az A4WP.

A Qi szabványon alapuló vezeték nélküli töltésre azóta széles körben felkészült a vendéglátóipar, az irodaház-üzemeltetők, a repülőterek, hotelek, amelyek százezres számban állítottak már fel töltőpontokat.    

Az okostelefonoknál a sort a Samsung Galaxy S8 nyitotta meg

A mobiltelefonoknál az első komolyabb löketet a vezeték nélküli töltés felé a Samsung adta, amikor piacra dobta tavalyi zászlóshajóját, a Galaxy S8-at. A dél-koreai gyártót az Apple saját magához képest egy éves késéssel végül novemberben követte. A cupertinói cég eredetileg már az iPhone 7-es modellt is ezzel akarta ellátni, a technológia viszont elsőként az iPhone 8 és iPhone 8 Plus készülékekbe került bele. Az Apple nem sokkal ezután meg nem nevezett összegért magába olvasztotta az új-zélandi PowerbyProxi céget, amely egy szekérderéknyi vezeték nélküli töltéshez kapcsolódó szabadalmat birtokol.

A kisháztartási készülékek kategóriájában abszolút nyerő az elektromos fogkefe, amelyből 2026-ra már több mint 100 millió darabbal lehet számolni. Ezeknél az eszközöknél a leghatékonyabb a vezeték nélküli töltés, mivel a fogkefe szinte mindig a töltőállványon van, és emiatt töltés közben nem következik be energiaveszteség.

Az Apple Watch viszi a prímet a vezeték nélküli töltéssel működő viselhető eszközök kategóriájában. A 2015-ben piacra dobott okosóra alacsony frekvenciájú töltési megoldást használ. A különböző mobilgyártók által kínált egyéb okosórák tovább élénkítik a viselhetők szegmensét, ahol a piackutató 2022-re már 90 milliót darabot meghaladó piacmérettel számol.

A vezeték nélküli töltést folyamatosan monitorozó IHS Markit legfrissebb felméréséből kiderül, hogy a fogyasztók négyötöde már tisztában van a technológiával és annak előnyeivel. A tudatosság idén várhatóan tovább növekszik, de a használat ettől még fényévekre van. A nemzetközi felmérésben megkérdezetteknek egyelőre csak a 29 százaléka használja ténylegesen is a vezeték nélküli töltési technológiát.

Ezen az elemzők szerint egyáltalán nincs mit csodálkozni, hiszen az okostelefonpiac meghatározó szereplői, az Apple és a Samsung is csak tavaly óta tette ezt elérhetővé az eszközeiben.

Mobilitás

Az EU-ban sem áll túl jól a TikTok szénája

Miközben az USA-ban a teljes betiltás fenyegeti, az öreg kontinensen bizonyos elemeit iktatnák ki a kínai tulajdonú alkalmazásnak, mert a gyanú szerint rossz hatással van a fiatalokra.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.