A görögök mesterséges intelligenciával szűrték ki, hogy a beutazó turisták közül kit teszteljenek koronavírus-fertőzésre.

Görögország egyik legfontosabb bevételi forrása a turizmus. Tavaly nyáron az iparág beindításához meg kellett oldani, hogy minimalizálják a külföldiek beutazással járó egészségügyi kockázatokat, azaz nagy biztonsággal ki kellett szűrni a beutazók közül a tünetmentes fertőzötteket. Csakhogy erre korlátozott erőforrások álltak rendelkezésre. Nyilvánvaló volt, hogy minden Görögországba igyekvő turistát nem lehet tesztelni, ezért lényegében nem maradt más eszközük a görög egészségügyi hatóságoknak, mint hogy szúrópróbaszerűen kiválasztott embereket ellenőriztek. De aztán jött a mesterséges intelligencia (MI), hogy némileg irányítsa a véletlent.

Az Eva becenévre hallgató szoftver, melyet megerősítő tanulással képzetek, speciális multi-armed bandit algoritmusokat használt a tesztelendők kiválasztására (a nyerőgépekről elnevezett matematikai problémáról itt olvashat összefoglalót). De nem csak kiválasztott, hanem olyan naprakész statisztikákat is készített, amelyből az egészségügyi hatóságok következtethettek a külföldön megjelenő fertőzési gócpontokra. (A szoftver egyébként nyílt forráskódú, a forrás letölthető a GitHubról.)

A friss adatok alapján döntött

A beutazóknak ki kellett tölteniük egy rövid kérdőívet (mely ország mely régiójából érkeztek, életkor, nem), és ezek alapján Eva eldöntötte, hogy le kell-e tesztelni őket. A szezon csúcsán kb. 40 belépési ponton napi 30-55 ezer kérdőívet dolgozott fel, az utasok kb. 10-20 százalékát küldte tesztre.

Minden teszteredményt visszatápláltak a szoftverbe: ezek voltak azok a visszajelzések, melyekből tanult, és folyamatosan javította a pontosságát. A dolog nem triviális, el kellett érni ugyanis, hogy a szoftver ne csak olyan egyszerű logikával dolgozzon, hogy ha az indulás helye Bécs, akkor tesztelni kell. A görögök olyan szoftvert szerettek volna, ami akkor is jelzi a kockázatot (és ezért javasolja a tesztelést), ha ritkán felbukkanó utastípussal találkozik.

A szoftver tanításához nem használták az egyes országok hatóságainak statisztikáit, mert azok sokszor pontatlanok voltak (vagy a politikusok eleve igyekeztek kisebbnek beállítani a fertőzés terjedését).

Mint az amerikai-görög fejlesztőcsapat írja a Nature-ben publikált cikkében, a szoftver először is próbálja maximalizálni az azonosított tünetmentes fertőzötteket, másodsorban tesztelésre sorol be olyan csoportba tartozó beutazókat, amelyekről nincsenek megfelelő adatai a fertőzöttség valószínűségét illetően.

Kevesebb teszttel is pontosabb

Az MI átlagosan 1,85-szor annyi tünetmentes fertőzöttet szűrt ki, mint a korábban a szúrópróba alapján történő tesztelés, az utazási csúcsoknál sokszor 2-4-szer annyit is. Ahhoz, hogy a véletlenszerű tesztelés hozza ezt a hatékonyságot, 85 százalékkal több tesztet kellett volna elvégezni. A járványügyi adatokra támaszkodó szűrésnél 1,25-1,45-szor volt hatékonyabb az MI, ráadásul azt is nagy pontossággal jelezte előre, hogy mely országokban várható a fertőzöttek számának az emelkedése. Az előrejelzések alapján egyes országokból csak friss negatív teszt után lehetett belépni Görögországba. Eva egyébként elég pontosan jelezte a veszély növekedését: az adott országban néhány héttel később rendre elkezdett emelkedni az azonosított fertőzöttek száma.

A tavaly augusztus elejétől 40 belépési ponton használt szoftvert novemberben, a turisztikai szezon végén leállították. Az utasszám annyira lecsökkent, és túl kevés volt az adat a szoftver tudásának naprakészen tartásához.

A módszer nem tökéletes, mondták a kutatók a The Registernek. Eva esetében azonban nem volt relevanciája sem a pontosságnak (felismeri-e, hogy valaki fertőzött), sem a fals pozitív és fals negatív eredményeknek. A cél csupán az volt, hogy segítsen, milyen típusú utasokat és hányat teszteljenek. Az MI jobban teljesítene, ha több paraméter alapján dönthetne, de a magánélet védelme és az orvosi adatokra vonatkozó szigorú szabályok korlátozták a fejlesztők lehetőségeit.

A csapat szeretné tökéletesíteni a programot, hogy azt más országok is felhasználhassák. Akár vállalatoknál, egyetemeken és iskolákban is lehetne vele szűrni a fertőzésgyanús eseteket járvány idején.

Cloud & big data

A testkamerák felvételei alapján készítene rendőrségi jelentéseket az MI

Pontosabban a Draft One nevű MI-alkalmazás fejlesztője, aki szerint jó ötlet rábízni az ilyesmit a totál megbízhatatlan mesterséges intelligenciára.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.