Merthogy egyáltalán nem biztos, hogy meghekkelték. Az is elképzelhető, hogy több nagy amerikai cég teljes adatforgalma egy ideig azért folyt át egy orosz szerveren, mert valaki bénázott.

Ismét bebizonyosodott, hogy mennyire sebezhető az internet a Border Gateway Protocol (BGP) biztonsági hiányosságai miatt. A BGP nagyon fontos szerepet tölt be az interneten folyó adatforgalomban: lényegében ez biztosítja, hogy az adatcsomagok az optimális útvonalon jussanak el a céljukhoz.

A problémáról több évtizede beszélnek, több súlyos incidenst is okozott, mégsem sikerült hathatós gyógyírt találni a problémára. Pedig itt az újabb botrány, amiről ráadásul még azt sem tudni, hogy valóban botrány-e, vagy csak egy olyan, nem szándékos tevékenység folyományaként bekövetkező esemény, amely jó táptalaja lehet az összeesküvés-elméleteknek.

Egy rejtélyes orosz szerver

A történet dióhéjban annyi, hogy a GBPMon szolgáltatás szerdán felfigyelt arra, hogy több amerikai vállalat (Google, Facebook, Apple, Microsoft, Twitch, NTT Communications, Riot Games) forgalma egy orosz szerveren keresztül jutott el a céljához. A történetben csupán ennyi a biztos, valamint az, hogy a szerver hogyan érte el az adatcsomagok eltérítését.

Ami gyanússá teheti az anomáliát (az ArsTechnica részletesebben is leírja az eljárást), egy igen érzékeny cégkör adatforgalmát érintette, másrészt maga a módszer is arra utal, hogy szándékosság állhatott a történet mögött. De ez természetesen csak feltételezés, mivel az anomália mögött, mint arról lentebb lesz szó, állhat egyszerű emberi hiba is.

Ráadásul az adatok elvileg titkosítottak is, tehát ha valaki le is mentette az orosz szerveren átfolyó adatmennyiséget, igencsak hosszú időbe telhet, amíg hozzájut a bennük lévő információhoz. Mindenesetre a szándékosságot erősíti egy augusztusi eset is, amikor a MasterCard, a Visa és még vagy tucatnyi nagy pénzügyi szolgáltató adatforgalmát irányították át egy orosz szerveren. Az akkori eset pár percig tartott, és persze ott sem lehetett bizonyítani a szándékosságot. Szakértők azonban legalábbis gyanúsnak vélték az egyébként a mostanihoz hasonló módszerrel elkövetett elterelést.

Amikor fél Japán leállt...

De közel sem kizárt, hogy csupán emberi hiba áll a háttérben. Augusztusban például maga a Google követett el egy olyan beállítási hibát a BGP protokollban, minek következtében fél Japánban több órára megszűnt az internet, aminek nagyon komoly gazdasági kihatása is volt. A netszolgáltatók leálltak, és velük minden olyan folyamat, ami az internethez kapcsolódott. A Google elismerte, hogy hibázott a protokoll beállításainak módosításakor, de az a japánokat valószínűleg nem vigasztalta. Az illetékes minisztérium egyébként vizsgálatot is indított.

A BGPMon projekt üzemeltetője, Andree Toonk is úgy véli, hogy a BGP körüli bonyodalmakat többnyire nem szándékos emberi hibák okozzák. Ugyanakkor évek óta úton-útfélen hangoztatja: a protokoll hiányosságait szándékosan is ki lehet használni súlyos károkozásra (rombolás, adatlopás stb.). A közbeékelődéses támadás (Man-in-the-Middle ) például kézenfekvő a BGP esetében.

Biztonság

Összezuhantak a Meta részvényei, amikor kiderült, hogy az MI pénzbe kerül

Sokan próbáltak szabadulni a papíroktól, miután a vállalat lassulásra figyelmeztetett a mesterséges intelligencia fejlesztésével összefüggő, hosszabb távra szóló beruházásokra hivatkozva.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.