Eddig 40 ezer ügyfele van a UPC nagyjából egy éve indított teljes mobilszolgáltatásának – mondta Magnus Ternsjö. Az ügyfelek mintegy 5 százaléka üzleti előfizető. A vezérigazgató hangsúlyozta: a magyarországi mobilpiacon a UPC az egyetlen valódi virtuális szolgáltató, amely más – a köztudatban ugyancsak virtuálisként számon tartott, de lényegében inkább branded resellernek számító mobil márkával (Tesco, Lidl) – szemben nemcsak marketinget és értékesítést végez, hanem közvetlen kapcsolatban is áll az ügyféllel, intézi a számlázást, az ügyfélszolgálatot, és műszaki segítséget nyújt. A UPC Mobil önálló számtartományt (31) is szerzett a teljes körű szolgáltatás elindításához.
Óvatos volt a mobilpiaci belépő
Mint már többször is írtunk róla, a UPC már az évtized elején fontolóra vette, hogy beszáll a mobilpiacba, de a megvalósítás óvatos léptekkel haladt. Az kezdettől fogva egyértelmű volt, hogy klasszikus infrastruktúraszolgáltatóként nem, de valódi virtuális szolgáltatóként előbb-utóbb megjelenik majd a magyar mobilpiacon. Végül 2012-ben indította el mobilinternet-szolgáltatását, és akkor döntött úgy, hogy hálózati szolgáltatónak a Vodafone-t választja.
Az akkori vezérigazgató a Bitportnak adott interjújában elmondta, hogy hangszolgáltatást még egy ideig biztosan nem terveznek bevezetni. Akkor Betzalel Kenigsztein ezt részben azzal is magyarázta, hogy a mobil hangpiacon való megjelenés nagyobb pénzügyi befektetést igényelne. Ott már jóval szélesebb készülékválasztékra, esetleg készüléktámogatásra lenne szükség, mint a mobilnetnél, ahol a UPC az elején egyféle modemmel árulta a szolgáltatást, melyért adatmennyiségtől függően havi 1500-6500 forintot kellett fizetni.
A hangpiaci belépőre egészen 2014. novemberéig kellett várni, az induló díjcsomagok aztán tavaly tavasszal korlátlan adatforgalommal egészültek ki. A szolgáltató koncepciója szerint a versenyben ugyanis olyan egyedi ajánlatokkal érdemes megjelenni, amit a már piacon lévő szolgáltatók nem kínáltak. Így a UPC előtérbe helyezte a hűségidő nélküli csomagokat és a valóban korlátlan adatforgalmat, illetve azt, hogy a készülékeket kártyafüggetlenként árusítja ügyfeleinek.
Elsődleges növekedési forrássá lépett elő a mobil
Ezzel a bővítéssel a UPC egyben beléphetett a négyes szolgáltatást (vezetékes internet, telefon, kábeltévé, mobil) nyújtó hazai operátorok közé. A mobil azóta az elsődleges növekedési forrása a cégnek. Herenyik Györgyi, a társaság termékmenedzsmentért felelős igazgatója szerint éppen ezért vált aktuálissá, hogy olyan potenciális ügyfeleket is megcélozzanak a szolgáltatással, akiknek jelenleg még semmilyen UPC-előfizetésük sincs. Egyetlen korlátozó feltétel, hogy a magánszemély vagy a vállalkozás a cég által lefedett területen legyen.
Herenyik elmondta: fontos, hogy a vezetékes ügyfelekben is jobban tudatosodjon, mobilszolgáltatást is nyújt a UPC. Ezzel ugyanis egyik legutóbbi felmérésük szerint jelenleg csak valamivel több mint az egyharmaduk van tisztában.
A korlátlan adatforgalom kapcsán elhangzott, hogy a UPC-nél valóban nincs felső korlát, és nincs lassított forgalom. Az is tény, ugyanakkor, hogy a korlátlansággal nemcsak élnek, hanem vissza is élnek egyes ügyfelek: az átlagos havi adatforgalom 2,5 gigabájt, de a csúcstartó ügyfelüknek havi 216 gigabájt az adatforgalma. Bár az ilyen túlforgalmazók jelentősen leterhelik a hálózatot és többletköltséget jelentenek, a UPC a későbbiekben is fenn akarja tartani a korlátlanságot.
Tegyük hozzá: bár az adatforgalom nincs korlátozva, a letöltési és feltöltési sebesség igen: a két legolcsóbb korlátlan csomag maximális sebessége 1 Mbit/s letöltésnél és 0,5 Mbit/s feltöltésnél, a legdrágábbé (közel 20 ezer forintért) 4 Mbit/s lefelé és 2 Mbit/s felfelé. Vezetékes szolgáltatás nélkül kereken 1000 forinttal drágábbak a mobilcsomagok, mintha valaki vezetékes előfizetőként veszi igénybe.
Az okostelefonnal sokan kifutnak az adatkeretükből
A korlátlan adatforgalom népszerűségét támasztotta alá az eseményen ismertetett hazai kutatás is, amelyet a cég megbízásából az ITHAKA kutatói végeztek UPC-s és nem UPC-s előfizetők körében. A felmérés szerint a magyarországi okostelefon-használók negyede minden hónapban kifut az adatkeretéből, csaknem felükkel pedig rendszeresen történik hasonló. Ez különösen annak fényében fontos, hogy a hazai mobilozók több mint háromnegyede rendkívül szoros kapcsolatban van a telefonjával, egyenesen úgy fogalmaztak, hogy nem tudnának nélküle élni.
A kutatók arra kérték a válaszadókat, hogy tippeljék meg bizonyos alkalmazások, funkciók napi adatforgalmát. A legtöbb esetben helytállóak voltak a becslések. Többségük úgy válaszolt, hogy egy átlagos e-mail 10 kilobájt, míg egy óra időtartamú videostream kb. 500 MB nagyságú. Ez arra enged következtetni, hogy a felhasználók többsége megfontoltan, tudatosan netezik telefonján. Bár az is látszik, hogy a korlátlan adatforgalommal rendelkezők, aktívabbak a tartalomfogyasztásban, mint akik kénytelenek számolni a biteket.
A hazai okostelefon-használók átlagosan 8 funkciót használnak rendszeresen eszközeiken. Az öt leggyakrabban megnevezett a cset, a közösségi oldalak, a navigáció, a videostreaming és az e-mail.
A UPC Mobil ügyfeleinek egyébként több mint fele ( 54 százalék) használja internetes oldalak böngészésére mobilját lakáson vagy irodán kívül, míg az összes magyarországi okostelefon-használó körében ugyanez a szám csupán 27 százalék. Az e-mailezésnél 54:28, a videostreamingnél pedig 21:8 százalék ez az arány.
Így újult meg Magyarország leggyorsabb mobilhálózata
Közel 100 milliárd forintos beruházással, a rádiós és maghálózat teljes modernizációjával zárult le a Yettel történetének egyik legnagyobb műszaki fejlesztése.
Cyber Threat Intelligence: üzleti előny a sötét adatokból
Egyetlen kompromittált jelszó. Egy belépési pont, amit már nem használnak. Egy korábbi alkalmazott adatszivárgása. Ezek ma már nem csupán technikai hibák, hanem valós üzleti fenyegetések, amelyek a digitális alvilág piacán előbb bukkannak fel, mint ahogy a cég egyáltalán észrevenné.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak