A magyarországi fúziós és felvásárlási piacot már nem az IT-szektor vezeti, bár még megőrizte dobogós helyét. Az ágazat legnagyobb tranzakciója tavaly a Ustream IBM általi felvásárlása volt.

Többéves tendenciának szakadt vége 2016-ban a hazai akvizíciós piacon, a korábban stabil első IT-szektor a harmadik helyre szorult a feldolgozóipar és a szolgáltatási ágazat után – derül ki az EY M&A barométeréből. Az információtechnológiai ipar 2015-ben még 22 százalékkal vezette a magyarországi tranzakciós piaci ágazati toplistát, a tavalyi első feldolgozóiparnak ehhez már elegendő volt 13 százalék is.   

Kevesebb, de nagyobb értékű ügyletek a régióban

Az üzleti tanácsadó cég évente kiadott felmérése Közép és Dél-Európa 11 országának – köztük Magyarországnak – az aktuális nyilvános és a versenyszférát érintő felvásárlási trendjeiről szól. A legutóbbi évet taglaló összesítés szerint régió szinten minden gazdasági ágat figyelembe véve 1165 ügylet ment végbe, mintegy 9 százalékkal kevesebb, mint egy évvel korábban. A tranzakciós piac értékben viszont több mint 10 százalékkal bővült, dollárban kifejezve meghaladta a 47,7 milliárdot. Nőtt az egymilliárd dollár feletti megaügyletek száma, a korábbi ötről hétre, de összességében inkább a 100 millió dollár alatti üzletek adták a piac közel egyharmadát.

Az akvizíciókban a három legaktívabb ország Csehország, Törökország és Lengyelország volt, mi a tavalyelőtti negyedik helyről az ötödikre csúsztunk vissza. A szakértők a helyezésünk romlását azzal magyarázzák, hogy az év első felében lezárult a Jeremie uniós kockázati tőke program, ami miatt korábban annyival több nyilvános ügylet született. Az ötéves program keretén belül mintegy 2,5 millió dollárnyi pénzügyi befektetést kaptak a vállalatok. A régió összességében ugyanakkor továbbra is az IT vezeti az iparági toplistát, a feldolgozóipar és a szolgáltatások a további két legnépszerűbb gazdasági terület.  

A magyarországi akvizíciós piac becsült mérete 2016-ban megközelítette az 1,6 milliárd dolláros értéket. Ez mintegy 6 százalékkal nagyobb összeg, mint az egy évvel korábbi. Bár az ügyletek száma 15 százalékkal 110-re csökkent a 2015-ös évhez képest, az összértéket tekintve egyhuzamban már a negyedik éve tapasztalható bővülés.

A távközlési és médiapiacon nőtt, az IT-szektorban csökkent az ügyletek száma  

"Ez azt mutatja, hogy a hazai és külföldi befektetők is bíznak a magyar vállalatok erejében, stabilitásában. Külön pozitívum, hogy a tavalyi évhez képest, ha csekély mértékben is, de csökkent azon tranzakciók aránya, ahol a célvállalat és a vevő is magyar volt. Amíg 2015-ben ez az arány 61 százalék volt, addig tavaly már csak 54 százalék" – emelte ki Dezse Margaret, az EY Tranzakciós üzletágának vezető partnere.

A 2016-os év sztárügylete közel 200 millió dolláros értékével a Millenium Towers irodakomplexum felvásárlása volt. Közel azonos értékű bizniszt bonyolított le egy svájci cég megvásárlásával a Richter Gedeon. Dobogós hely jutott még a legnagyobb értékű IT-felvásárlásnak is, amelyben a felhő alapú élő videostream szolgáltatást nyújt Ustreamet vette meg az IBM, és amely az eddigi legnagyobb hazai IT-s üzletkötés. Az ügylet értéke nyilvános források szerint 130 millió dollár (mintegy 37-38 milliárd forint) volt.

Az IT és technológia szektorban egyébként tavaly 12 tranzakciót zártak le, ami nem éri el az egy évvel korábbi mennyiség felét sem. A tranzakciók átlagos értéke viszont jelentősen nőtt, a 2015-ös 9,4 millió dollárhoz képest 27,3 millió dollárra. További jelentős tranzakciónak számított még a Bushido Games Kft. felvásárlása a Finatech Capital által.

A távközlési és a média szektorban is 12 tranzakciót zártak le 2016-ban, ami 20 százalékkal több volt, mint egy évvel korábban. Tíz tranzakcióban magyar társaságok voltak a célvállalatok és a felvásárlók is. A tranzakciók kétharmadát stratégiai befektetők jellemezték, ők digitális médiavállalatokat vettek meg. A szektor teljes mérete nehezen becsülhető meg, mivel a tranzakciók értékét az eseteknek mindössze a 8 százalékában hozták nyilvánosságra. A nyilvános ügyletek egyike az Origo Zrt. felvásárlása volt. A Magyar Telekom médiavállalkozását a New Wave Media Kft. vette meg 15 millió dollár (4,2 milliárd forint) értékben. Ugyancsak a Magyar Telekom adta el tavaly a Telekom New Media Zrt. által üzemeltetett sms fizetési megoldásokat nyújtó részlegét a DIMOCO Europe GmbH-nak.

Az infokommunikációs terület további említésre méltó hazai ügyletei közé tartozott még az arukereso.hu portált üzemeltető cég felvásárlása a Rockaway Capital által. Az Ex-Universal Robots az OptoForce-ba, a Cashline a Statzupba fektetett be, míg a Stratis felvásárolta az XperTeam-et.

Piaci hírek

Az Apple az MI-fejlesztéseiben próbálja kiaknázni az open source előnyeit

A cég a Hugging Face Hubon tett közzé több nyílt forráskódú LLM-et, melyek helyben, a végponti eszközökön futnak.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.