Ezzel megint a duplájára ugrik az átviteli sebesség, és ehhez új kábeleket sem feltétlenül kell vásárolni – más kérdés, hogy a portok jelölésében az eddiginél is nagyobb káoszra számíthatunk.

Az USB szabványokért felelős, sok száz iparági szereplőt tömörítő USB Implementers Forum (USB IF) még 2017-ben harangozta be az USB 3.2 szabványt, amelynek bejelentésére végül a héten zajló, barcelonai Mobile World Congress (MWC) kiállításon került sor. Az USB 3.2 keretein belül a másodpercenkénti 20 gigabites átviteli sebesség is elérhető lesz, a mostani közlés szerint pedig már ebben az évben kijöhetnek az első olyan termékek (jellemzően laptopok és az új alaplapokkal szerelt PC-k), amelyek már az új szabványt is támogatják.

Kényelmetlenséget az eddig sem egyszerű USB-nevezéktan további bonyolítása jelent majd. Az eredeti harmadik generációs specifikációnak az USB 3.2 Gen 1 (eredetileg USB 3.0, később USB 3.1 Gen 1) tekinthető, amely másodpercenként 5 gigabites átviteli sebességre képes. Ezt duplázza meg az USB 3.2 Gen 2 (korábban USB 3.1, később USB 3.1 Gen 2), amely már 10 GB/s teljesítményt biztosít, végül ott van legújabb specifikáció, az USB 3.2 Gen 2x2 (korábban USB 3.2), amely a már említett 20 gigabites sebességre is jó.

Ahogy a kommentárok kiemelik, ez a gyakorlatban az Intel Thunderbolt 2 technológiájának szintjére emeli az USB-t, azzal a nem elhanyagolható különbséggel, hogy utóbbi esetében egy generikus és jóval olcsóbb megoldásról van szó. Az új eszközökhöz és a 20 GB/s sebességhez ráadásul a megfelelő (az eddigi USB 3.1 Gen 2 besorolású) USB-C kábelek is felhasználhatók maradnak, de ugyanígy két kompatibilis eszköz csatlakoztatásánál az eddigi 5 gigabájtos kábelek is alkalmasak lesznek a másodpercenkénti 10 gigabájtos sebességre.

Madárhatározóval a zsebben kell majd vásárolni

Visszatérve az elnevezésekre, mivel a legfrissebb szabványt nem a logikusan várható USB 3.1 Gen 3 néven kezelik, sőt visszamenőleg is felforgatták a nevezéket, sokan azt jósolják, hogy még nehezebb lesz eligazodni a gyártók jelölései között. Pillanatnyilag az USB 3.1 simán jelentheti az USB 3.1 Gen 1 eszközöket (5 gigabájt), míg mások erre az USB 3.0 megnevezést használják, és az USB 3.1 alatt a 10 gigabájtos támogatást értik. Mindez most még egy fokkal bonyolultabb lesz, hiszen a máskülönben logikus 1, 2 és 2x2 tagok mellé fogyasztói jelöléseket is bevezetnek, amelyek rendre a SuperSpeed USB, a SuperSpeed USB 10Gbps és a SuperSpeed USB 20Gbps néven futnak majd. Az USB 3.2 ehhez képest az 5, 10 és 20 gigabájtos sávszélességet is jelölheti.

A konzumer felhasználónak az adhatja meg a kegyelemdöfést, hogy az új szabvány praktikusan csak az átviteli sebességet, és nem a csatlakozó típusát határozza meg. Ez azt jelenti, hogy technikailag valóban a megfelelő USB-C kábelre lesz szükség az USB 3.2 Gen 2x2 csúcssebességéhez, közben viszont az USB Type-A vagy a MicroUSB – hasonlóan az így minősített USB-C csatlakozáshoz – is működni fog az USB 3.2 jelölés alatti szabványok egy részével.

Röviden, az új hardverek 2019-ben esedékes megjelenése mindenképpen jó hír, az pedig majd kiderül, hogy mennyire érvényesülhet majd az az USB IF által is fontosnak tartott szempont, hogy a gyártók minél pontosabban és a valóságnak megfelelően tájékoztassák a vásárlókat a termékek képességeiről.

Konzumer tech

Nem csak a Reddit próbálja reklámokkal teleszórni saját platformját

A nemrég tőzsdére vitt vállalkozás új hirdetési formát jelentett be, miközben mások a jutalékot megkerülve igyekeznek átlagos posztként eladni a robotok termelte reklámszöveget.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.