Az SAP-partnerek azonban még inkább a hagyományos értékesítést preferálják.

Immár hagyományosan az SAP Forum Hungary nyitónapján értékelte a hazai leányvállalat vezetője, Ablonczy Balázs a vállalat magyarországi teljesítményén. (A rendezvényről élőben adunk közvetítést, melyet egy kattintásnyira olvashat.) A tavaly év ismét sikeresnek bizonyult: a vállalat bevételei mintegy 22 százalékkal nőttek, így elérték a 23,7 milliárd forintot.

Látványosan nőt az export

A hazai leányvállalat ma már jelentős exportbevételekkel is rendelkezik, ebből jött a bevételek 45 százaléka. Az export felfutásában a hazai fejlesztőközpont tevékenységének bővülése és a 130 fős támogatóközpont felállítása is nagy szerepet játszott, melyben mintegy hatvanan szolgálnak ki hétezer globális ügyfelet.

A bevételek zömét Magyarországon azonban továbbra is a hagyományos szoftverlicenc-értékesítés és a hozzá kapcsolódó maintenance adja. Ez a szegmens mintegy 40 százalékkal bővült, míg minden más szegmens – köztük az export is – átlagosan tíz százalékkal. Ablonczy szerint az új licencek értékesítése továbbra is az egyik legfontosabb terület, éppen a magas maintenance-bevételek biztosítása miatt.

A vállalat piaci részesedése a vállalati szoftverek hazai piacán az IDC szerint tovább növekedett, tavaly már elérte a 48,5 százalékot. Mint az ügyvezető igazgató elmondta, ez 2008-ban még csak 32 százalék körül volt. Három részterületen egyértelműen piacvezetők az SAP vállalat megoldásai: legnagyobb részesedése a HR-szoftverek piacán van, de az analitikai megoldádok terén is 50 százalék fölötti a piaci súlya a cégnek. A harmadik terület pedig a CRM, ahol szintén piacvezetőnek tekinthető.

Konkrét számok nélkül az ügyvezető igazgató az idei évet is hasonlóan jónak várja, mint a tavalyit. Az első kilenc hónap alapján terven felül teljesítenek, bár a legnehezebb időszak mindig az utolsó negyedév.

A cégnek másfél ezer ügyfele van Magyarországon. Alapvetően nagyvállalati fókuszú, bevételeinek 80 százaléka a nagyvállalati ügyfelektől jön, a többit pedig jellemzően a középvállalati szektor hozza. A növekedést egyébként az teszi különösen figyelemre méltóvá, hogy azt a magyarországi irányítású vállalatokkal tudták összehozni. Azok az itt dolgozó multinacionális cégek, melyeknél központosított a szoftvergazdálkodás, a licenceket és a támogatást is központilag vásárolják meg, arra a magyar SAP-nak nincs ráhatása.

Jelentős állami projektek

A vállalat bevételeinek kb. 30 százalékát teszik ki az állami projektek. Ez részben a közigazgatási szféra, részben az állami tulajdonú vállalatok költéseiből áll össze. A Népszabadságnak arra a kérdésére, hogy a meglehetősen fagyos német-magyar politikai viszony hat-e az SAP hazai teljesítményére az állami szférában, Ablonczy némileg kitérően azt válaszolta, hogy elsősorban a 2014-2020-as EU-s költségvetési ciklus pályázatkiírásainak elhúzódása hozza nehéz helyzetbe az IT-szállítókat. A kormányzat minden pozitív ígérete ellenére úgy tűnik, ez jövőre hozhatja lendületbe az iparágat.

Ugyanakkor az állami szállításokra kötött közbeszerzési keretszerződés egyértelműen bevált az SAP-nak. Több nagy projekteket tudtak lezárni az elmúlt időszakban. Ablonczy többek között a MÁV infrastruktúra-karbantartási rendszerét és az Állami Egészségügyi Központ kapacitásmonitoring rendszerét említette.

Az állami projekteknél komoly nehézséget jelent, hogy az állam – érthetően – szeretné saját kezelésében tartani a használt IT-megoldásokat. Az SAP esetében az például azt jelenti, hogy az állami projektekben bevezetett megoldásokhoz többszintű képzést is ad. Az azonban nagy probléma, hogy ennek a piaci tudásnak a birtokában nagyon sokan elhagyják az állami szférát.

A felhő még keveseknél opció

Magyarországon az új szoftverek értékesítéséből származó bevételek kevesebb mint 10 százaléka jön a felhős megoldásokból. Ugyanakkor messze ez a legdinamikusabban növő terület, hiszen 2014-ben mindössze a licencbevételek 2 százalékát hozták a felhős megoldások.

A növekedéshez azonban sok minden kell. Ablonczy szerint ugyanis a felhős megoldásoktól nem csak a piac – az ügyfelek –, hanem az SAP-parnerek is idegenkednek kissé. Az SAP mintegy húsz partnerrel dolgozik, melyek főleg licencértékesítésben és maintenance-ben utaznak. Ezen szocializálódtak, ebben érzik komfortosan magukat. A felhőszolgáltatásokban még kevés a tapasztalatuk.

A legkönnyebben a SuccessFactors szolgáltatást lehet eladni. Ebben nagyon sokat segít az, hogy a partnereknek és az ügyfeleknek is meg lehet mutatni a budapesti támogatóközpontot, ami egyértelműen bizalomnövelő tényező.

Nagyobb teljesítményhez nagyobb csapat

A hazai leányvállalat létszáma jelenleg 830 fő. Ablonczy szerint abban, hogy az SAP fontos területeket bővített Magyarországon – ide sorolható a már említett SuccessFactors támogatóközpont is – nagy szerepe van a leányvállalat jó teljesítményének. A tavaly évben is a magyar SAP hozta a legjobb teljesítményt a közép-kelet-európai régióban.

Idén negyedévente 25-35 fővel bővül a vállalat létszáma, és az év végig biztosan tart ez a bővítési folyamat. Újságírói kérdésre az ügyvezető elmondta, hogy ez egyre nagyobb feladatot jelent a HR-részlegnek, sokkal nagyobb energiabefektetést igényel a toborzás, mint néhány éve.

A szakemberhiányt azzal próbálják orvosolni, hogy több felsőoktatási intézménnyel is kötöttek együttműködési megállapodást, beszálltak a duális képzésbe, és gyakornoki programokat is indítottak. Bár a cégnél nagyon kicsi a fluktuáció, 2 százalék körüli, a vállalat megítélésén még sokat kell javítani, mondta Ablonczy. Ma ugyanis az SAP nincs az öt legnépszerűbb vállalat között, ahol az egyetemisták elképzelik a jövőjüket. Ugyanakkor az alacsony fluktuáció azt mutatja, hogy aki bekerül a céghez, már jól érzi magát, és nem szívesen mozdul más irányba.

(Fotó: ERP Blog)

Piaci hírek

Van az a pénz... Kivették a kínai App Store-ból a WhatsAppot és Threadset

Peking szerint a Meta két mobil appja nemzetbiztonsági aggályokat vet fel.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.