Súlyos ellentmondások feszülnek a Dell Technologies frissen kiadott, a vállalatok innovációs érettségét vizsgáló kutatásának számaiban. Ennek oka, hogy a nyilatkozó szervezetek képviselő gyakran sokkal pozitívabban értékelik saját cégük helyzetét annál, mint ahogy tényleg állnak. A mintegy 45 országban és több mint 6600 megkérdezett bevonásával készült kutatás a hazai sajátosságokra is rávilágít.
Látszólag minden a legnagyobb rendben
Az Innovációs index nevet viselő anyag megállapítja, hogy a vállalatok bíznak saját fejlesztéseik erejében a globális kihívásokkal szemben. Nemzetközi szinten több mint háromnegyedük (84%; Magyarországon is több mint a megkérdezettek kétharmada, 68%) egyetért azzal, hogy szervezetük dinamikusan korszerűsítő kultúrával rendelkezik, a válaszok azonban egyértelmű szakadékot mutatnak a feltételezett és a megvalósított változtatások között.
A tanulmány értékelte is a kutatásba bevont cégeket egy az innovációs vezetőktől a lemaradókig terjedő minősítési skálán. Ez megmutatta a feltételezett és megvalósított korszerűsítések között tátongó szakadékot. Hiába értékelik pozitívan a vállalatok a saját kultúrájukat, világszerte csak a cégek 18 százaléka (itthon 12 százaléka) minősül vezető innovátornak vagy innovációkat alkalmazónak. Ez az a réteg, amely 2,2-szer nagyobb eséllyel gyorsítja fel az innovációt recesszió idején, mint a követő és a lemaradó kategóriába sorolt cégek (akik ilyenkor nagyobb eséllyel lassítanak).
A lehetőségek vidéke
A vállalatok tisztában vannak az ötleteket támogató kultúra előnyeivel, és bíznak a teljesítőképességükben: több mint háromnegyedük (78%; Magyarországon 52%) úgy gondolja, az új alkalmazottak részben azért csatlakoznak a vállalatukhoz, mert hisznek abban, hogy lehetőséget kapnak a javaslataik megvalósítására, ami komoly teljesítmény.
Ehhez azonban először át kell hidalniuk a már említett szakadékot. A válaszadók 59 százaléka (Magyarországon 40 százaléka) úgy véli, az alkalmazottak azért is hagyják ott munkahelyüket, mert nem tudtak annyi fejlesztést bevezetni, mint amennyit reméltek. Ráadásul 64 százalékuk (itthon 56%) szerint a vállalati kultúrájuk bizonyos aspektusai nem engedik, hogy a képességeikhez vagy szándékukhoz mérten újszerűen gondolkodjanak.
Időt kell szakítani
A válaszadók csapatainál az előrehaladás elsődleges akadálya a változtatásra fordítható idő hiánya. Jelenleg a válaszadók bő kétharmada (Magyarországon 64 százaléka) állítja azt, hogy a vezetőik inkább a vállalat napi működtetésére összpontosítanak, és nem a fejlesztésekre.
Ha a fejlesztéseknek szervezett kereteket adunk, eredményesebbé tehetjük. Jellegéből adódóan a haladás lehet ugyan organikus, alkalmi tevékenységnek tekinteni, de az innovációs vezetők és az innovációkat alkalmazók kategória szervezeteinek 63 százaléka arról számolt be, hogy náluk specializált, célzott projektek ösztönzik a változtatást.
Technológiai szakadék
A tanulmány eredményei rámutatnak a technológiai vívmányok támogató erejére és a lemaradás következményeire. A túlnyomó többség (globális átlagban 86%; itthon 76%) aktívan keresi azokat a technológiákat, amelyek segíthetnek megvalósítani a fejlesztésekre vonatkozó célkitűzéseket. Ennek ellenére 57 százalékuk (Magyarországon 56 százalékuk) úgy véli, hogy a technológiájuk nem a legmodernebb, és attól tartanak, hogy lemaradnak a versenytársaik mögött.
A tanulmány azt is vizsgálta, hogy az innováció öt technológiai katalizátorának mely területein tapasztalnak növekedést, illetve néznek szembe akadályokkal a szervezetek. Az öt katalizátor a többfelhős környezet, a peremhálózat, a modern adatinfrastruktúra, a helytől független munkavégzés és a kiberbiztonság. A lehetőségek kiaknázásának legnagyobb buktatója szinte minden területen a komplexitás.
A kis ötlet is ötlet
A tanulmánya szerint az üzleti világban érvényes az ötlet + technológia = hatás összefüggés. Az egyenlet elemei közötti függőség gyakran megakasztja a vállalatokat. Sokszor azt gondolják, hogy a megfelelő nagy ötlet hiányzik. Arra várnak, hogy valakinek a fejében kigyullad a fény, és előáll valami nagyszabású elképzeléssel.
A kutatás készítői ugyanakkor úgy látják, a kicsi, gyakorlatias gondolatok is beindíthatnak egy láncreakciót, amely nagyobb hatékonyságot és nyereséget eredményez, és új célt tűz ki a vállalat elé. Ehhez azonban mindig szükség van a megfelelő folyamatokra és technológiákra. Csak akkor keletkezik érték, ha az egyenlet minden eleme megvan.
CIO kutatás
Merre tart a vállalati IT és annak irányítója?
Hiánypótló nagykép a hazai nagyvállalati informatikáról és az IT-vezetőkről: skillek, felelősségek, feladatkörök a múltban, a jelenben és a jövőben.
Töltse ki Ön is, hogy tisztábban lássa, hogyan építse vállalata IT-ját és saját karrierjét!
Az eredményeket május 8-án ismertetjük a 17. CIO Hungary konferencián.
Projektek O-gyűrűje. Mit tanulhat egy projektvezető a Challenger tragédiájából?