Úgy tűnik, egy év alatt majdnem megduplázódott a különböző közösségi hálózatokon futtatott rosszindulatú akciók száma. A közel félmillió pénzügyi, banki csalás mögött alig több mint tízezer elkövető áll.

Bár továbbra sem tettek le mindenféle afrikai királyok és miniszterek arról, hogy levélben ajánljanak vadidegeneknek mesés összegeket, az internetes csalók ma már inkább a közösségi média felületein horgásznak hiszékeny áldozatokra. A cél a legtöbb esetben az emberek személyes adatainak megszerzése, amelyeket később más bűncselekményeknél használhatnak fel, vagy egyszerűen eladják azokat a feketepiacon, de különösen nagy felfutás mutatkozik a kifejezetten banki adatok megszerzésére felépített kampányokból.

Buzog a pénzenergia

A ZeroFox biztonsági cég szakemberei szerint közvetlen pénzügyi érintettségű csalásokból tavaly nagyjából negyedmillió futott a közösségi oldalakon. A kutatók friss elemzése alapján jelenleg ez a szám megközelíti a 450 ezres szintet, azaz duplaannyi csapdába futhat bele a Facebookot, Twitter, vagy éppen YouTube-ot böngésző egyszeri netező. 

A szakértők kiszámolták, hogy ha a fenti akciók mindegyike csupán egy áldozatot hozna, akkor világszinten ez nagyjából 180 millió dollárral károsítaná meg a felhasználókat és/vagy bankokat. Bár arra nincsenek pontos adatok, hogy összességében mennyit lehet ilyen illegális trükkökkel keresni, a nyilvánosságra került információk alapján egy bepalizott károsult átlagosan 414 dollárnyi pénznek mondhat búcsút. 

Érdekesség, hogy a majdnem félmillió csalási kísérlet mögött relatíve kevés egyéni elkövető, illetve bűnszervezet áll. A szakertők alig több mint 18 ezerre teszik utóbbiak számát.

A felfutás mögött egyébként nem csak a közösségi hálózatok folyamatos térnyerése húzódhat meg, hanem az a tendencia is, hogy a különböző új funkcióknak köszönhetően a cégek, márkák oldalai egyre inkább igyekeznek személyessé tenni a kommunikációt az ügyfelekkel. A chatbotoknak és más közvetlen kapcsolatoknak köszönhetően a felhasználók így egyre kevésbé fognak gyanút, ha egy hivatalosnak tűnő oldal megkeresi őket valamilyen rendkívül csábító ajánlattal. 

Nincs ingyen iPhone!

A csalóknak akaratlanul sokat segítenek a népszerű márkák szállítói is. Most például valósággal elárasztották a netet az ingyenes iPhone-t ígérő akciók. Ezek meglehetősen egy kaptafára készülő csapdák, amelyeknél a méregdrága telefon megnyeréséhez elég "csak" kedvelni, követni egy oldalt, csatornát, kommentelni a bejegyzés alatt, kiplakátolni mindezt saját üzenőfalunkon és meghívni 3-5 barátunkat is, mert hát nehogy ők lemaradjanak.

 

Példa egy adatlopási kísérletre, amely ingyen telefonnal igyekszik lépre csalni a hiszékenyeket

 

Bár az ilyen akciókkal egyébként jellemzően nem direkt a pénztárcánkra utaznak, de ha csak lehet, messzire kerüljünk minden hasonlóan gyanús kampányt. Az így megszerzett adatokkal ugyanis további kellemetlenséget, vagy akár közvetlen anyagi kárt is okozhatnak a hiszékeny, ráadásul túlságosan is közlékeny áldozatoknak.

Biztonság

Nemsokára többet isznak majd a kínai adatközpontok, mint Dél-Korea lakossága

A generatív mesterséges intelligencia világszerte megtolta az adatközponti fejlesztéseket, a szerverek hűtésére használt vízből azonban sehol sem lett több.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.