Sok területen, így például a kockázatitőke-befektetőknél is komoly hátránnyal indul valaki, ha történetesen nem férfinak született. Szerencsére akad egy platform, ahol látványosan tesznek a nemi előítéletekre.

Egy kockázatitőke-befektetéseket vizsgáló idei kutatás szerint a női vezetővel rendelkező induló vállalkozásokból egyrészt sokkal kevesebb kap támogatást a befektetőktől (nagyjából 19:1 az arány a férfiak javára), másrészt az a néhány szerencsés nő is kevesebbet tud ötletére szerezni, mint egy átlagos vállalkozás, amelyet férfi vagy férfiak alapítottak. Ehhez képest üditő kontrasztot jelent a PwC friss felmérése, amelyben a közösségi finanszírozás szegmensét vizsgálták nemek közötti bontásban.  

Girls, girls,girls!

A beszédesen Women Unbound (kb. Határtalan nők) címmel nyilvánosságra hozott tanulmány több százezer projekt elemzésével készült. Ezeket az ötletek a kilenc legnagyobb crowdfunding oldalon, például a Kickstarteren és az Indiegogón futtatták a projektgazdák tavaly, illetve tavalyelőtt. A nagykép rögtön érdekes kettőséget mutat: míg sokkal több az olyan terv, amit férfi vagy férfiak próbálnak sikerre vinni, a végén arányaiban a nők örülhettek többször.

Ahogy a fenti grafikonon is látszik, két és félszer több "férfias" projekt indult a vizsgált két év alatt, ám a nők sikerességi aránya sokkal magasabb. A kimutatott 17 és 22 százalék ugyan számszerűleg elsőre nem tűnik nagy differenciának, de ha azt mondjuk, hogy a nők ötleteire 32 százalékkal jobb arányban jött össze a kért pénzmennyiség, már egészen markáns a különbség. 

Mindenhol élen járnak

Ráadásul a "nőuralom" akkor is megmarad, ha különféle szempontok szerint szűkítjük, bontjuk az eredményeket. Régiós bontásban például egyetlen olyan földrajzi térséget sem találni, ahol az urak mellett állna a nagyobb százalék. A legkiegyensúlyozottabb képet a közösségi finanszírozás két fellegvára, Észak-Amerika, illetve az Egyesült Királyság mutatja. itt a globális átlagnál jobb eséllyel indít bárki kalapozós kampányt, ugyanakkor a nők ezekben az országokban is néhány százalékkal előrébb járnak.

A legnagyobb különbségeket Afrikában, az óceániai térségben és Dél-Amerikában találjuk. Ezeken a területeken a nők 3-4-szer annyi eséllyel hozzák tető alá elképzelésüket, mint az erősebbnek mondott nem tagjai. Igaz, ehhez a nagy különbséghez hozzájárul az is, hogy az említett kontinenseken sokkal gyengébb a sikerességi ráta, mint a világ fejlettebb felén.

Még a technológiai szektorban is

Az eddigi eredmények tudatában sem biztos, hogy erre fogadnánk, ám tény, hogy a nőket még olyan, hagyományosan férfiak játszóterének tartott területen sem sikerült lekörözni, mint amilyen a technológiai szektor. Ami az előítéleteket illeti, annyiban beigazolódtak, miszerint ebben a témában elsöprően többet próbálkoznak a férfiak.

A PwC tanulmánya külön megvizsgálta a technológiai és a digitális technológiával összeköthető (például mobilos alkalmazások) projekteket. Előbbiekben kilencszer, utóbbiakban háromszor több volt a kizárólag férfiak által indított kampány, mint ahány női vezetésű projektet találtak. Ehhez képest a sikerességi arány 10 és 13 százalék, illetve 9 és 16 százalék volt, azaz a nők itt is jobb eséllyel érik el az általuk képletesen kitűzött célszalagot.

Azért a pénz az úr

Bármennyire is üdítően hat a hölgyek kiváló szereplése a közösségi finanszírozós oldalakon, azért egy aspektusban egyelőre nem képesek az urak fölé nőni, ráadásul ez a téma talán a legfontosabb: a pénz. Az alábbi grafikonon jól látszik, hogy ha igazán nagy összegeket megmozgató ötletekről van szó, akkor ott alig jut valami a nőknek.

 

Például nem csak a legtöbb pénzt (több mint 12 millió dollárt) szerző kampány kötődik férfihez, de a rangsorban utána következő 16 is "férfimunka" volt. A pénzügyileg legnagyobb sikert elkönyvelhető hölgy bő 2,5 millió dollárral csak a 17. helyezést szerezte meg. Beszédes adat az is, hogy a legalább egymillió dollárt szerző projektek között nyolcszoros többségben vannak a férfiak.

Szóval van még mit behozni a hölgyeknek, de ennek ellenére a számok azt mutatják, hogy a közösségi finanszírozást választva sokkal kevesebb akadállyal, előítélettel és hátrányos megkülönböztetéssel találkozhatnak a nők, mint akkor, ha ötletükre hagyományos módon keresnének befektetőket.

Közösség & HR

Van az a pénz... Kivették a kínai App Store-ból a WhatsAppot és Threadset

Peking szerint a Meta két mobil appja nemzetbiztonsági aggályokat vet fel.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.