Nem forradalmi, de fontos eredmény, hogy van már ilyen is: lakossági kiberbiztosítási termékkel jelentkezett egy magyarországi biztosító.
Hirdetés
 

Sajátos biztosítási formával jelentkezett az egyik magyarországi biztosító. A Generali Biztosító magánszemélyeknek kínál – egyelőre meglehetősen fapados – kiberbiztosítást többek között adatlopások, online fizetési csalások, hekkertámadások vagy éppen internetes zaklatás ellen. A biztosító bizonyos incidensek esetén IT-tanácsadást, más esetekben jogi támogatást, egyes esetekben pedig biztosítási kártérítést is ad.

Vállalati szegmensben már régebb óta vannak ilyen konstrukciók. A Magyarországon is jelenlévő biztosítók közül például az amerikai AIG már jó ideje, a német Allianz pedig az utóbbi években alakított ki vállalati kiberbiztosítási termékeket.

Minden pillanatban veszélyek leselkednek ránk

Mivel egyre több időt töltünk az online térben, és egyre több tevékenységünk kötődik az internethez, lényegében folyamatosan ki vagyunk téve a különféle kibertámadások veszélyeinek. 10 másodpercenként támadnak meg hekkerek egy otthoni számítógépet. Évente mintegy 500 millió felhasználói adatot lopnak el. Évente átlagosan 350 százalékkal nő a zsarolóvírusos támadások száma. És hogy legyen egy magyar adat is: 2017-ben hazánkban közel 30 ezer bankkártyás visszaélést regisztráltak.

Az üzleti élet gyorsabban reagált erre a helyzetre. A nagyvállalatoknál egyre nagyobb a digitális érték, így ott a vesztenivaló is nagy. Az üzleti szférának egyes biztosítók már néhány éve nyújtanak kísérleti kiberbiztosítási konstrukciókat annak ellenére, hogy az hamar kiderült, itt egészen másként kell a kockázatokat felmérni és beárazni, mint a hagyományos konstrukciók, pl. vagyon- vagy életbiztosítások esetén. Még a lehetséges anyagi és nem anyagi károk azonosítása sem egyértelmű feladat.

A kiberbiztosítás azonban – és ezt jelzi a Generali konstrukciója is – gyorsan kommodizálódik.

A biztosító négy területet fed le – de ezek a biztosítások önállóan nem, csak lakásbiztosítás mellé, kiegészítő biztosításként vehetők igénybe. A konstrukciók kialakításán látszik, ez meglehetősen idegen terület a biztosítói szakma számára. Kizárólag a viszonylag egyértelmű helyzetekre kínálnak – az online leírás alapján nem túl bonyolult – szolgáltatást, és nem is vállal túl sokat.

Laikusoknak jól jöhet

Lehet biztosítást kötni a bank- és hitelkártyával, valamint személyes internetes hozzáférési adatokkal való visszaélésre. Lehet szerződni IT-s távsegítségre. Ez az operációs rendszer biztonságos telepítésétől a wifi beállításán át a vírustámadás esetére nyújtandó segítségig terjed. Köthetünk biztosítást adat-visszaállításra. Valamint köthetünk biztosítást jogvédelmi szolgáltatásra is, ha információs bűncselekmény áldozatává válunk, sérülnek a személyiségi jogaink, vagy webes úton kötött szerződéssel kapcsolatosan van jogi vitája.

A konstrukciók többségében arra kötünk biztosítást, hogy az elszenvedett károkat orvosolhassuk szakértők segítségével. A jogvédelmi szolgáltatásnál például a biztosító ügyvédet ajánl, jogi tanácsot ad, vagy fedezi a jogi tanácsadás díját, emellett viseli a polgári peres eljárás költségeit, többek között az ügyvédi díjat, a jogi eljárás költségeit, szakvélemények díját és a fordítási költségeket. De ez csak hazai bíróság joghatósága alá tartozó jogviták esetére vonatkozik. Külföldi joghatóságnál lefolytatott jogviták esetében a jogi tanácsadás és az egyszeri ügyvédi felszólítás költségét térítik.

Ez a cikk független szerkesztőségi tartalom, mely a T-Systems Magyarország támogatásával készült. Részletek »


Ugyanígy: az adatmentési szolgáltatás esetén a biztosítási összeg erejéig a biztosító állja a helyreállítás költségeit. 10 százalék (vagy minimum 10 ezer forint) önrész azonban mindenképpen a biztosított felet terheli.

Gyorsan nő a nemzetközi piac

Bár mint fentebb írtuk, a kiberbiztosítás nehéz terep a biztosítóknak, egyre több nemzetközi társaság merészkedik erre a terepre. A nagy pénz kétségtelenül a nagyvállalati szegmensben van, de ott nagyot is lehet bukni egy-egy olyan támadás révén, aminek a kockázatait a biztosító nem vagy rosszul mérte fel. A kibertámadások természete nagyon gyorsan változik, ami csak fokozza ezt a kockázatot.

Egy tavaly közzétett kutatás szerint 2020-ra akár a 10 milliárd dollárt is elérheti a globális kiberbiztosítási piac (a biztosítottak ennyi díjat fizetnek azért, hogy nagyobb biztonságban érezhessék magukat). Erre a versenyre is igaz, hogy az nyeri a legtöbbet, aki előbb és a legjobban lép. Az Allianz például már 2016-ban 28 százalékkal növelte a kiberbiztosítási üzeltágának bevételeit – több tízmillió eurót tettek ki a biztosítási díjak. A német központú biztosító egyébként egyike azoknak a globális társaságoknak, melyek nagyon nagy üzleti lehetőséget látnak a kiberbiztosítási szegmensben.

Biztonság

Kikupálódott a szingapúri dohányosokra vadászó MI

A szigorú törvényeiről és magas technológiai szintjéről ismert városállam a tilos helyen dohányzókat is automatikus megfigyeléssel igyekszik tetten érni.
 
Hirdetés

A NIS2-megfelelőség néhány technológiai aspektusa

A legtöbb vállalatnál a megfeleléshez fejleszteni kell a védelmi rendszerek kulcselemeit is.

Az uniós direktíva felpezsdíti a magyar kiberbiztonsági piacot, az auditokból átfogóbb képet kapunk a gazdaság és az ország kiberképességeiről is. Interjú dr. Bencsik Balázzsal, az SZTFH kibervédelmi igazgatójával.

a melléklet támogatója a RelNet Technológia Kft.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.