Új szabályozással akadályoznák meg az úgynevezett morph-olt fotók becsempészését az okmányokba, amelyek alkalmasak az ellenőrzést végző algoritmusok átverésére.

Morph technikának is nevezik a különböző állóképeken vagy akár képsorozatokon (mozgóképeken) szereplő elemek egymásba keverését, hogy az eredményül kapott anyagok előre meghatározott arányban tartalmazzák a kiindulásként szolgáló elemek fizikai tulajdonságait. Ez különösen látványos dolog az arcképek esetében, ahol a digitális képszerkesztési eljárások segítségével természetes megjelenésű arcokat lehet készíteni, vagy akár egy bizonyos arc saját magára tükrözésével növelni lehet annak szimmetriáját, ezen keresztül pedig a vonzerejérét is.

A folyamat során az arcokon referenciapontokat jelölnek ki, amelyek sűrűsége vagy elhagyása meghatározza a manipulált képek hangsúlyos részleteit is. Az ilyen technikák jó- és rosszhiszemű felhasználásai között az egyik gyakran emlegetett irány az automatizált, mesterséges intelligenciára épülő ellenőrző rendszerek megvezetése, amennyiben a megfelelő módon összemosott elemekkel el lehet érni, hogy a program kétféleképpen is hitelesíteni tudja ugyanazt a fotót – vagyis egy adott igazolványképet például hozzárendelhessen két különböző személyhez is.

A probléma annyira valós, hogy Németországban törvénnyel akarják megakadályozni az ilyen módszerek alkalmazását az okmányok elkészítése során. A Reuters szerdai riportja alapján a német kormány is támogatja azt a javaslatot, amelynek értelmében az útlevelekbe szánt fotókat csak az erre kijelölt hivatalokban lehet majd elkészíteni, és ha valaki mégis fotósnál csináltatja meg az igazolványképet, akkor annak digitális változatát közvetlenül egy biztonságos csatornán keresztül kell feltölteni a hivatal szervereire.

Tízből hétszer átmegy a szűrőn a hamis identitás

A hírügynökség a Fraunhofer Intézet számítógépes grafikával foglalkozó részlegnek egyik kutatását idézi, amely szerint tökéletesen kivitelezhető két, egymással semmiylen kapcsolatban sem lévő ember arcának összmosása olyan módon, hogy az átverje az ellenőrzést végző algoritmusokat. Az arcok között szükség van valamilyen minimális hasonlóságra, vagyis a szemek nem állhatnak mondjuk különböző módon, de a képmanipuláció olyan eredményes lehet, hogy az a külső szemlélő számára teljesen észrevétlen marad.

Az elmúlt években egyre többet lehet olvasni róla, hogy a biometrikus azonosító rendszerek fejlesztésével párhuzamosan a rendszerek kijátszására is sorra születnek az újabb és újabb megoldások, amit adott esetben a bűnözők is előszeretettel használnak. A brit Yorki Egyetem kutatói már 2017-ben bemutatták, hogy az emberek és az okostelefonok is ugyanolyan gyengén teljesítenek, amikor ki kell szúrni a hamisított képeket: mindkét esetben 68 százalékos hatékonysággal sikerült átverniük a gépeket vagy a megfelelően kiképzett emberi megfigyelőket.

Biztonság

MI-vel védenék a britek az internetre szabadított óvodásokat

Az illetékes hatóság felmérése szerint egyre több kisgyerek jelenik meg a világhálón, akiknek a szülei is egyre nagyobb szabadságot engednek a digitális térben.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.